SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Médiá popisovali zónu lásky, v Seattli sa pritom strieľali ľudia

Mierumilovnosť v praxi vyzerá asi takto: na území "zóny" sa tento rok stalo 67 závažných zločinov, väčšina v júni, zatiaľ čo vlani ich bolo za celý rok len 37.

Polícia sa vrátila do východného okrsku v Seattli v stredu skoro ráno. Našla tam neporiadok a posprejované budovy.Polícia sa vrátila do východného okrsku v Seattli v stredu skoro ráno. Našla tam neporiadok a posprejované budovy. (Zdroj: SITA/AP)

SEATTLE - Aj vo chvíli, keď sa v "autonómnej zóne" v Seattli ľudia strieľali, politici a médiá pokračovali v popisovaní vzorového protestu, idylického obrazu mieru a pokoja bez brutálnej polície, píše milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idens.cz.

"Už týždne tu máme neuveriteľne mierumilovnú demonštráciu," tvrdila ešte nedávno starostka mesta Jenny Durkanová.

To už v zóne boli dvaja zastrelení a dvaja postrelení. Počas posledného týždňa tam vypukli prinajmenšom štyri prestrelky.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia včera zverejnila štvorminútový zostrih, na ktorom sa v uliciach pohybujú ozbrojenci a v tme sú vidieť záblesky výstrelov, zatiaľ čo okolo sa kryjú ľudia.

"Oblasť sa stala miestom bezvládia a brutality," povedala šéfka polície Carmen Bestová.

Podľa včerajších súčtov denníka Wall Street Journal vyzerá mierumilovnosť v praxi asi takto: na území "zóny" sa tento rok stalo 67 závažných zločinov, väčšina v júni, zatiaľ čo vlani ich bolo za celý rok len 37.

Závažných násilných trestných činov bolo jedenásť, zatiaľ čo vlani za celý rok len dva.

Lúpeží, aspoň tých nahlásených, bolo šesť. Vlani za celý rok to bola nula.

Hneď na začiatku existencie zóny sa hovorilo o tom, že usadlíkom povedali, že budú platiť novým pánom "dane". Ale pretože to z pochopiteľných dôvodov nikto nechcel potvrdiť na kameru, médiá to zmietli ako ohováranie ojedinelého projektu komúny bez násilia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zóna vznikla, keď polícia musela ustúpiť po útokoch demonštrantov a rozkazu starostky.

Zrodila sa legenda, že v uliciach panuje pokoj. A legendu bolo treba kŕmiť, takže médiá písali o festivalovej atmosfére, hudbe v uliciach, lete lásky či vzniku zeleninárskej záhradky, pretože ružové zajtrajšky musia dnes byť aj zelené.

Prispievalo to k šíreniu mýtu, že za násilie a kriminalitu v amerických uliciach môže vlastne polícia. Keď sa zruší alebo aspoň zoškrtá, bude hneď viac občianskeho šťastia.

Teraz celkový dojem z ulíc označovaných za zárodok novej spoločnosti opísala policajná šéfka Bestová takto:

"Keď som kráčala štvrťou, bola som ohromená množstvom graffiti, odpadu a škôd na majetku. Ľudia vychádzali z domov a radostne policajtom ďakovali."

Skryť Vypnúť reklamu

Tá veta znie ako z čítanky o vstupe červenoarmejcov do oslobodenej Prahy:

Bestová iste obhajuje záujmy polície, pretože sa starostkovou benevolenciou od začiatku nesúhlasila.

Ale aj starostka má svoju motiváciu: je demokratka, a teda nemohla len tak zasiahnuť proti protestom, ktoré o sebe deklarujú, že sú proti rasizmu, násiliu a belošskej nadvláde.

Čiže sú aj proti Donaldovi Trumpovi, ktorému tieto epolety demokrati už roky prišívajú.

A pretože spravodajstvo je v USA už úplne stranícke, niekoľko štúdií uvádza, že veľké televízie CNN, ABC, NBC a CBS informovali o negatívnom dianí v zóne a streľbe obzvlášť s veľkým oneskorením a v divácky nezaujímavých časoch.

Niektoré veci úplne ignorovali.

Podobne boli vypúšťané alebo prežehlené informácie, že vo vnútri zóny sa pohybujú ozbrojenci s puškami a pištoľami, hoci existovali ich fotky, ktoré nakoniec už nikto ani nespochybňoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvlášť, keď začali strieľať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Tohto roku došlo na Slovensku zatiaľ k piatim útokom medveďa na človeka

Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská dolina a Liptovská Kokava. Posledné napadnutie medveďa sa stalo v auguste v lokalite Horná Štubňa.

Ilustračné foto.
Slovensko

Advokát Miškovič podpísal so štátom zmluvy za 850-tisíc eur. Tipos však dokladuje, že vďaka tomu výrazne ušetril

Podľa portálu Aktuality.sk od volieb podpísal tri zmluvy s Tiposom, Ministerstvom životného prostredia a Slovenským pozemkovým fondom. Tipos upozorňuje, že vysúťažená cena je výrazne nižšia, akú si fakturovala od Tiposu iná advokátska spoločnosť posledné dva roky.

Ilustračné foto.
Slovensko

Premiér navrhol konzíliu, aby prvé dva týždne školáci nosili rúška aj v triede

Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V stredu pribudlo 49 infikovaných

Tridsať nových prípadov je z troch okresov.

Koronavírus zistili u dvoch prokurátoriek, sudkyne aj zamestnankyne súdu.