SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

V Stredozemnom mori takmer došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Tureckom a Francúzskom

Dva štáty NATO na seba takmer zaútočili. Dôvodom bola podozrivá turecká obchodná loď, ktorá podľa Francúzov viezla napriek zákazu zbrane do Líbye. Merkelová to označila za veľmi závažný konflikt.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Francúzsko sa dočasne stiahlo z operácie NATO pre námornú bezpečnosť v Stredozemnom mori, pokiaľ nebude vyšetrená jej sťažnosť týkajúca sa incidentu medzi jej fregatou a tureckým vojnovým námorníctvom.

Experti Severoatlantickej organizácie, ktorí takmer ozbrojený konflikt medzi krajinami NATO vyšetrujú, už majú prvú správu, o ktorej sa bude teraz diskutovať.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu v Bundestagu označila udalosť za "veľmi závažnú".

Ide o ďalší z radu vážnych konfliktov medzi Parížom a Ankarou, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa informácií z Paríža francúzska fregata Courbet sledovala nedávno tureckú nákladnú loď, o ktorej existovalo podozrenie, že vezie zbrane do Líbye, čo by bolo porušením dohodnutého embarga, ktoré sa však očividne nedodržiava.

Turecká vojnová loď, ktorá nákladnú loď sprevádzala, mala údajne niekoľkokrát namieriť svoj radar pre zameriavanie paľby na francúzsku fregatu.

Vzhľadom k tomu, že tieto systémy sa všeobecne používajú iba k údajom na zameriavanie cieľa zbraňových systémov, Francúzsko to považuje za "extrémne agresívny" akt a vzniesla sťažnosť na nedávnom zasadnutí ministrov obrany NATO.

Francúzsko tento týždeň oznámilo, že sa rozhodlo dočasne odstúpiť z operácie NATO pre námornú bezpečnosť v Stredozemnom mori, a to dovtedy, kým nebudú získané odpovede z vyšetrovania incidentu.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie je zdravé zúčastňovať sa na obchodoch so spojencami (Turecko), ktorí nerešpektujú embargo," oznámila francúzska strana.

Turecký veľvyslanec vo Francúzsku Ismail Hakki Musa reagoval s tým, že vyšetrovanie nepotvrdzuje obvinenia vznesené Parížom proti Ankare.

Podľa nemeckého denníka Handelsblatt senzačná konfrontácia medzi členmi Aliancie, Tureckom a Francúzskom, vyvoláva v NATO čoraz väčšie obavy.

Kancelárka Angela Merkelová označila incident v stredu v Bundestagu za "veľmi vážny".

Teraz je potrebné vyvinúť všetko úsilie, aby sa zabezpečilo, že sa takéto incidenty medzi členskými štátmi NATO nebudú opakovať.

Nemecká tlačová agentúra DPA už skôr oznámila, že vojenskí experti NATO dokončili prvú správu o konfrontácii. Teraz by sa o tom malo okamžite diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa prípad vyvinie, nie je jasné. Niektoré špekulácie, ktoré sa objavili na sieťach, tvrdia, že napriek tureckému porušovania embarga nebol konflikt tak horúci.

Denník L'Opinion takisto v stredu informoval, že Paríž mala v úmysle vyjadriť svoju nespokojnosť s Atlantickou alianciou, ktorej postoj k Turecku považuje za nedostatočný.

Francúzsko sa netají, že má veľký problém s Tureckom, ktoré vojensky intervenovalo v západnej Líbyi, a tým sa dostalo z juhu na dosah Francúzska a vážne ohrozilo jej politické a ekonomické záujmy v oblasti.

Navyše nedávno bol popísaný škandál a veľký neúspech francúzskej špionáže, keď Turecko malo odhaliť sieť francúzskych agentov vo svojej krajine.

Vo východnom Stredomorí panuje silné napätie a oblasť znovu začali viac sledovať Spojené Štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nepotvrdených správ dokonca mali Spojené arabské emiráty, ktoré s Egyptom a Ruskom podporujú maršala Haftara, ktorý je teraz zatláčaný tureckými vojskami v Líbyi, žiadať USA o vojenskú intervenciu v Líbyi.

Turecký minister obrany Hulusi Akar teraz ostentatívne cestoval do Líbye a dnešnú strávil noc na tureckej vojnovej lodi pri jej brehoch.

V sobotu jednal na Malte, ktorá tiež ukončila svoju účasť na vojenskej misii v Stredomorí, údajne pod vplyvom Ankary.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu