SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Históriu USA sa snaží zmazať nový krajne ľavicový fašizmus, myslí si Trump

"Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil americký prezident, dôkazy však nepripojil.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

Prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti obsahoval mnoho oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov.

Nechýbali však bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu", píše server idnes.cz.

Trump okrem iného kritizoval demonštrantov za ničenie sôch niekdajších štátnikov a médiá a školy za "extrémnu indoktrináciu" Američanov.

Pod horou Mount Rushmore s obrím súsoším bývalých prezidentov USA Trumpove slová počúvali tisíce ľudí, ktorí väčšinou nemali rúšky, napísala agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Prejav však sprevádzali aj demonštrácie indiánov.

Trump vystúpil pred husto obsadený amfiteáter v Južnej Dakote po dňoch rekordných prírastkov v americkej bilancii potvrdených nákazov koronavírusu.

Znepokojivú epidemickú situáciu v prejave prakticky nespomenul, na začiatku vystúpenia však ďakoval policajtom, zdravotníkom a vedcom, "ktorí neúnavne pracujú, aby zabili vírus".

Potom sa vyjadroval okrem iného k vlne demonštrácií, ktorá zachvátila americké mestá po májovej smrti neozbrojeného černocha George Floyda v rukách polície v Minneapolise.

Protestné hnutie z pohľadu Trumpa ohrozuje základy amerického politického systému.

O ľuďoch, ktorí v posledných týždňoch ničia sochy spojené s otrokársku minulosťou USA a ďalšie pamätníky, hovoril ako o "rozzúrených masách", ktoré vedú "nemilosrdnú kampaň s cieľom vymazať našu históriu".

Skryť Vypnúť reklamu

"Nepodľahnite ilúzii: táto ľavicová kultúrna revolúcia má za cieľ zvrhnúť americkú revolúciu," povedal.

Deti sa učia nenávidieť svoju krajinu, myslí si Trump

Prezident kritizoval aj školy, spravodajské redakcie a "korporátne zasadacie miestnosti", v ktorých sa vraj ukrýva "nový krajne ľavicový fašizmus". "Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil bez toho, aby toto tvrdenie doložil akýmkoľvek dôkazom.

Podľa AP bola Trumpove slová "priamym apelom na roztrpčených bielych voličov" presne štyri mesiace pred dňom prezidentských volieb.

Hoci piatkový program pod ikonickým pamätníkom štyroch amerických exprezidentov nebol zorganizovaný Trumpovou kampaňou, akcia mala podľa AP veľmi podobný ráz ako prezidentove predvolebné mítingy.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra Reuters uvádza, že jeho prejav na mieste počúvalo asi 7 500 ľudí, pričom mnohí ignorovali odporúčania federálnej vlády či prezidentovej dcéry Ivanky, aby si zakrývali nos a ústa.

V areáli sa rozdávali rúška, účastníci akcie ale nemali nariadené ich nosenie rovnako ako dodržiavanie preventívnych rozostupov.

Rúška nemali ani členovia početného prezidentovho sprievodu, hoci sa podľa amerických médií v posledných dňoch nákaza koronavírusu potvrdila u niekoľkých príslušníkov ochranky viceprezidenta Mika Pencea a tiež u priateľky Donalda Trumpa mladšieho.

Kimberly Guilfoyleová mala pozitívny nález tesne pred plánovanou účasťou na akcii v Južnej Dakote, do kontaktu s prezidentovou skupinou podľa informácií denníka The New York Times neprišla.

Skryť Vypnúť reklamu

Indiáni Trumpa na Mount Rushmore nechcú

Pri pamätníkoch sa vedľa Trumpových priaznivcov zišli aj jeho odporcovia z radov Indiánov, ktorí sa pri demonštrácii dostali do sporu s príslušníkmi národnej gardy strážiacej oblasť.

"Prezident musí otvoriť oči. Sme tiež ľudia a toto bola pôvodne naša zem," citovala agentúra AP Hehakahoa Wasteho zo siouxského kmeňa Oglala.

Indiáni považujú oblasť, kde pamätník stojí, za posvätnú zem a na základe dohôd z 19. storočia považujú tamojšiu pôdu za vlastnú.

Vedenie kmeňa tento týždeň oznámilo, že Trumpovi a ani guvernérke Južnej Dakoty Kristi Noemovej nedávajú súhlas vstúpiť na územie pri vrchu Mount Rushmore.

Noemová pred týždňom varovala, že kým bude v úrade, nepripustí žiadne zmeny pamätníka, ani jeho odstránenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Tohto roku došlo na Slovensku zatiaľ k piatim útokom medveďa na človeka

Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská dolina a Liptovská Kokava. Posledné napadnutie medveďa sa stalo v auguste v lokalite Horná Štubňa.

Ilustračné foto.
Slovensko

Advokát Miškovič podpísal so štátom zmluvy za 850-tisíc eur. Tipos však dokladuje, že vďaka tomu výrazne ušetril

Podľa portálu Aktuality.sk od volieb podpísal tri zmluvy s Tiposom, Ministerstvom životného prostredia a Slovenským pozemkovým fondom. Tipos upozorňuje, že vysúťažená cena je výrazne nižšia, akú si fakturovala od Tiposu iná advokátska spoločnosť posledné dva roky.

Ilustračné foto.
Slovensko

Premiér navrhol konzíliu, aby prvé dva týždne školáci nosili rúška aj v triede

Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V stredu pribudlo 49 infikovaných

Tridsať nových prípadov je z troch okresov.

Koronavírus zistili u dvoch prokurátoriek, sudkyne aj zamestnankyne súdu.