SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Naša svadba zarobila miliardu libier, tvrdí vojvodkyňa Meghan

Experti sumu spochybňujú, považujú ju za nadnesenú aj v prípade, že by do nej zarátali dlhodobé príjmy ako turizmus a cestovný ruch.

Britský princ Harry a Meghan Markleová odchádzajú po sobáši v Kaplnke sv. Juraja na kráľovskom zámku vo Windsore.Britský princ Harry a Meghan Markleová odchádzajú po sobáši v Kaplnke sv. Juraja na kráľovskom zámku vo Windsore. (Zdroj: TASR/AP)

Keď sa v máji roku 2018 konala svadba princa Harryho a vojvodkyne Meghan, vyšplhala sa cena udalosti na 32 miliónov libier.

Drvivú väčšinu sumy vtedy mali zaplatiť daňoví poplatníci, píše server novinky.cz.

Vojvodkyňa však tvrdí, že sobáš naopak priniesol do kasy Spojeného kráľovstva až miliardu libier. Informujú o tom britské médiá Daily Mail a Express.

Bola to vtedy svadba so všetkým. Len odhadovaná cena svadobnej torty sa pohybovala okolo 50-tisíc libier, kvetinová výzdoba na hrade Windsor potom vyšla dokonca na dvojnásobok, ďalšie milióny libier stálo zaistenie bezpečnosti svadby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyše 30-miliónová udalosť vtedy "uštipla" predovšetkým daňovníkov.

Dokumenty, ktoré sa vyskytli na Vrchnom súdu, kde vojvodkyňa Meghan vedie spor s listom The Mail on Sunday, tvrdí, že svadba priniesla do štátnej kasy mnohonásobne vyššiu sumu, než aká bola na obrad vynaložená.

Hovorí o sume jednej miliardy libier.

Tím právnikov vojvodkyne navyše tvrdí, že väčšina svadby nebola v skutočnosti platená z verejných peňazí, ale mala byť financovaná princom Charlesom, teda otcom Harryho.

"Z verejných peňazí boli hradené najmä bezpečnostné opatrenia, ktoré boli urobené v záujme verejnosti," tvrdia právnici.

Nereálna suma

Ako sa však domnieva Andy Barr z PR spoločnosti 10Yetis, suma miliarda libier zrejme nie je reálna.

SkryťVypnúť reklamu

"Takáto suma sa zdá ako nereálna. Pri veľkom šťastí sa môžeme baviť maximálne o polovici. A to, aj keď započítame dlhodobé príjmy, ako cestovný ruch a turizmus. Ja by som povedal, že reálna je zhruba štvrtina odhadovanej sumy," uviedol.

S jeho slovami súhlasí aj iná konzultantská spoločnosť Brand Finance, ktorá sa domnieva, že miliarda by sa dosiahla iba v prípade, že by do sumy boli okrem turizmu a cestovného ruchu započítané aj ďalšie odvetvia.

Obchodníci v Londýne očakávali veľký boom z predaja predmetov spojených so svadbou najmä v posledných dňoch pred svadbou. Predpokladalo sa, že udalosť zvýši predaje až o 60 miliónov libier.

Vyššie tržby hlásili aj krčmy a reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Odhaduje sa, že svadbu si vo Veľkej Británii nenechalo ujsť až 50-tisíc Američanov.

SkryťVypnúť reklamu

Vojvodkyňa Meghan vedie s The Mail on Sunday súdny spor kvôli zverejneniu súkromného listu jej otcovi Thomasovi Markleymu.

Obžaloba sa týka piatich článkov uverejnených vo februári 2019 - dva zverejnil Mail on Sunday a tri vyšli na webe MailOnline. Médiu list odovzdal sám Markle.

Vojvodkyňa Meghan obvinila Mail on Sunday a jeho vydavateľa, spoločnosť Associated Newspapers, z porušenia súkromia a z porušenia autorských práv.

Sťažovala sa tiež, že denník chcel medzi ňou a otcom vyvolať konflikt, že proti nej vedie kampaň a že jeho redaktori rokovali nečestne a so zlými úmyslami.

Prvé kolo súdu však v máji prehrala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu