SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Naša svadba zarobila miliardu libier, tvrdí vojvodkyňa Meghan

Experti sumu spochybňujú, považujú ju za nadnesenú aj v prípade, že by do nej zarátali dlhodobé príjmy ako turizmus a cestovný ruch.

Britský princ Harry a  Meghan Markleová odchádzajú po sobáši v Kaplnke sv. Juraja na kráľovskom zámku vo Windsore.Britský princ Harry a Meghan Markleová odchádzajú po sobáši v Kaplnke sv. Juraja na kráľovskom zámku vo Windsore. (Zdroj: TASR/AP)

Keď sa v máji roku 2018 konala svadba princa Harryho a vojvodkyne Meghan, vyšplhala sa cena udalosti na 32 miliónov libier.

Drvivú väčšinu sumy vtedy mali zaplatiť daňoví poplatníci, píše server novinky.cz.

Vojvodkyňa však tvrdí, že sobáš naopak priniesol do kasy Spojeného kráľovstva až miliardu libier. Informujú o tom britské médiá Daily Mail a Express.

Bola to vtedy svadba so všetkým. Len odhadovaná cena svadobnej torty sa pohybovala okolo 50-tisíc libier, kvetinová výzdoba na hrade Windsor potom vyšla dokonca na dvojnásobok, ďalšie milióny libier stálo zaistenie bezpečnosti svadby.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyše 30-miliónová udalosť vtedy "uštipla" predovšetkým daňovníkov.

Dokumenty, ktoré sa vyskytli na Vrchnom súdu, kde vojvodkyňa Meghan vedie spor s listom The Mail on Sunday, tvrdí, že svadba priniesla do štátnej kasy mnohonásobne vyššiu sumu, než aká bola na obrad vynaložená.

Hovorí o sume jednej miliardy libier.

Tím právnikov vojvodkyne navyše tvrdí, že väčšina svadby nebola v skutočnosti platená z verejných peňazí, ale mala byť financovaná princom Charlesom, teda otcom Harryho.

"Z verejných peňazí boli hradené najmä bezpečnostné opatrenia, ktoré boli urobené v záujme verejnosti," tvrdia právnici.

Nereálna suma

Ako sa však domnieva Andy Barr z PR spoločnosti 10Yetis, suma miliarda libier zrejme nie je reálna.

Skryť Vypnúť reklamu

"Takáto suma sa zdá ako nereálna. Pri veľkom šťastí sa môžeme baviť maximálne o polovici. A to, aj keď započítame dlhodobé príjmy, ako cestovný ruch a turizmus. Ja by som povedal, že reálna je zhruba štvrtina odhadovanej sumy," uviedol.

S jeho slovami súhlasí aj iná konzultantská spoločnosť Brand Finance, ktorá sa domnieva, že miliarda by sa dosiahla iba v prípade, že by do sumy boli okrem turizmu a cestovného ruchu započítané aj ďalšie odvetvia.

Obchodníci v Londýne očakávali veľký boom z predaja predmetov spojených so svadbou najmä v posledných dňoch pred svadbou. Predpokladalo sa, že udalosť zvýši predaje až o 60 miliónov libier.

Vyššie tržby hlásili aj krčmy a reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Odhaduje sa, že svadbu si vo Veľkej Británii nenechalo ujsť až 50-tisíc Američanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vojvodkyňa Meghan vedie s The Mail on Sunday súdny spor kvôli zverejneniu súkromného listu jej otcovi Thomasovi Markleymu.

Obžaloba sa týka piatich článkov uverejnených vo februári 2019 - dva zverejnil Mail on Sunday a tri vyšli na webe MailOnline. Médiu list odovzdal sám Markle.

Vojvodkyňa Meghan obvinila Mail on Sunday a jeho vydavateľa, spoločnosť Associated Newspapers, z porušenia súkromia a z porušenia autorských práv.

Sťažovala sa tiež, že denník chcel medzi ňou a otcom vyvolať konflikt, že proti nej vedie kampaň a že jeho redaktori rokovali nečestne a so zlými úmyslami.

Prvé kolo súdu však v máji prehrala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


6 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h