SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Soeren Kern: Stručná história Antify, časť druhá

"Antifa sú teroristi, násilnícki maskovaní tyrani, ktorí 'bojujú proti fašizmu' prostredníctvom skutočného fašizmu, chránení liberálnymi privilégiami," povedal senátor Cassidy.

Ilustračné foto - členovia organizácie Antifa pochodujú vo Washingtone,D. C.Ilustračné foto - členovia organizácie Antifa pochodujú vo Washingtone,D. C. (Zdroj: Youtube - foto z videa)

Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že americká vláda má v úmysle označiť Antifu - militantné "antifašistické" hnutie - za teroristickú organizáciu kvôli násilnostiam, ktoré prepukli po celých Spojených štátoch počas protestov vyvolaných smrťou George Floyda.

Zbierka federálnych zákonov (The Code of Federal Regulations, 28 CFR § 0.85) definuje terorizmus ako "nezákonné použitie sily a násilia proti osobám alebo majetku s cieľom zastrašiť alebo donútiť vládu, civilné obyvateľstvo alebo ktorúkoľvek časť k podpore politických alebo spoločenských cieľov."

SkryťVypnúť reklamu

Americké médiá sympatizujúce s Antifou ju hneď začali obhajovať, píše Soeren Kern v pokračovaní článku o Antife, uverejnenom na webe Gatestone Institute (jej prvá časť tu a tu).

Médiá tvrdia, že Antifu nemožno klasifikovať ako teroristickú organizáciu, pretože to podľa nich je vágne definované protestné hnutie, ktoré postráda centralizovanú štruktúru.

Ako ukazuje nasledujúca správa, Antifa je v skutočnosti dobre prepojená a dobre financovaná a má jasnú ideologickú agendu: podkopávať americký politický systém - často s použitím extrémneho násilia - a jej konečným cieľom je nahradiť kapitalizmus komunizmom.

V Spojených štátoch je bezprostredným cieľom Antify odstránenie prezidenta Trumpa z funkcie.

Gatestone Institute identifikoval Antifa skupiny vo všetkých 50 štátoch USA, možno s výnimkou Západná Virgínia.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že niektoré štáty, ako Kalifornia, Texas a Washington, majú desiatky regionálnych organizácií napojených na Antifu.

Je ťažké presne určiť veľkosť hnutia Antifa v Spojených štátoch. Takzvaní Antifašisti Redditu - "popredná antifašistická komunita" na sociálnej sieti Reddit - majú približne 60 000 členov.

Najstaršia skupina Antifa v USA Rose City Antifa sídliaca v Portlande v štáte Oregon má viac ako 30 000 sledujúcich na Twitteri a 20 000 sledujúcich na Facebooku, všetci samozrejme nemusia byť nutne jej priaznivci.

Mediálna platforma pre anarchistov, antifašistov a autonómnych antikapitalistov It 'Going Down (Ide to dole) má 85 000 sledujúcich na Twitteri a 30 000 sledujúcich na Facebooku.

Nemecko, ktoré má oproti Spojeným štátom zhruba štvrtinovú populáciu, je podľa nemeckej civilnej vnútornej spravodajskej služby BfV (Bundesamt für Verfassungsschutz, Spolkový úrad pre ochranu ústavy) domovom 33 000 extrémnych ľavičiarov, z ktorých 9 000 BfV považuje za extrémne nebezpečných.

SkryťVypnúť reklamu

Násilnícki ľavicoví agitátori sú prevažne muži vo veku medzi 21 a 24 rokmi, zvyčajne nezamestnaní, a podľa BfV 92% z nich stále býva u svojich rodičov. Predbežné dôkazy naznačujú, že väčšina členov Antify v Spojených štátoch má podobný socioekonomický profil.

V Amerike sú národné Antifa skupiny, vrátane siete Torch Antifa Network (Pochodeň Antifa), Refuse Fascism (Odmietame fašizmus) a World Can not Wait (Svet nemôže čakať), financované - často veľkoryso, ako uvediem neskôr - jednotlivými darcami i veľkými filantropickým organizáciami, vrátane nadácie Open Society založené Georgeom Sorosom.

Aby sa vyhli odhaleniu políciou, používajú skupiny Antify v Spojených štátoch často šifrované platformy sociálnych médií, ako sú Signal a Telegram Messenger, ku komunikácii a koordináciu svojich aktivít, niekedy cez hranice štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Niet divu, že americké ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti vyšetruje jednotlivcov spojených s Antifou v snahe odhaliť jej širšiu organizáciui.

História Antify v USA

Antifa do USA nepriniesla žiadne nové idey, svoju ideológiu, taktiku a ciele prevzala od európskych protifašistických skupín, ktoré sú v tej či onej podobe aktívne už takmer sto rokov.

Rovnako ako v Európe možno ciele amerického hnutia Antify vysledovať až do jediného komplexného cieľa - viac ako storočnej ideologickej vojny proti "fašistickým ideálom" kapitalizmu a kresťanstva, ktoré chce hnutie Antifa nahradiť "revolučnou socialistickou alternatívou."

Prvou takzvanou antifašistickou skupinou v Spojených štátoch bola Americká liga proti vojne a fašizmu (American League Against War and Fascism) založená v roku 1933 Komunistickou stranou USA.

SkryťVypnúť reklamu

Táto Liga tvrdila, že sa stavia proti fašizmu v Európe, ale skutočnou náplňou jej činnosti boli podvratné akcie proti vláde USA a snaha ju zvrhnúť.

Vo svedeckej výpovedi pred Kongresom Spojených štátov amerických v roku 1953 líder Komunistickej strany USA Manning Johnson prezradil, že Komunistická strana USA bola Komunistickou internacionálou v 30. rokoch 20. storočia inštruovaná k založeniu Americkej ligy proti vojne a fašizmu:

"... ako krytie útoku na našu vládu, náš spoločenský systém, našich lídrov ... používali ju ako krytie útokov proti našim policajným zložkám a vytváranie masovej nenávisti proti nim ... používali ju ako krytie k podkopávaniu národnej bezpečnosti ... používali ju ako krytie k obrane komunistov, zaprisáhlych nepriateľov našich slávnych dejín ... používali ju ako krytie pre ideologickú a organizačnú prípravu miliónov ľudí na zvrhnutie vlády Spojených štátov."

SkryťVypnúť reklamu

Predchodcom moderného hnutia Antify boli Čierni panteri (Black Panthers) - revolučná politická organizácia založená marxistickými vysokoškolskými študentmi v Oaklande v Kalifornii v októbri 1966. Skupina obhajovala násilie a partizánsku taktiku k zvrhnutiu vlády USA.

Historička Robyn C. Spencer poznamenala, že vodcovia Black Panthers boli hlboko ovplyvnení Spojeným frontom robotníckej triedy proti fašizmu (The United Front of the Working Class Against Fascism), čo je správa prednesená Georgi Dimitroffom na 7. svetovom kongrese Komunistickej internacionály v júli a auguste 1935 :

"V roku 1969 začali Čierni panteri používať fašizmus ako teoretický rámec pre kritiku americkej politickej ekonomiky. Definovali fašizmus ako 'moc finančného kapitálu', ktorá sa prejavuje nielen prostredníctvom bánk, fondy alebo fondov a monopolov, ale aj prostredníctvom ľudí, ktorí FINANČNÝ KAPITÁL vlastnia a ktorých príkladom sú - hrabivý, nenásytný obchodník, demagogický politik a rasistické policajné prasa."

SkryťVypnúť reklamu

V júli 1969 zorganizovali Čierni panteri "antifašistickú" konferenciu nazvanú Zjednotený front proti fašizmu (United Front Against Fascism), ktorej sa zúčastnilo takmer 5 000 aktivistov:

"Panteri dúfali, že vytvoria 'národné hnutie' sa 'spoločnou revolučnou ideológiou a politickým programom, ktorý by reagoval na základné túžby a potreby všetkých ľudí vo fašistickej, kapitalistickej a rasistickej Amerike.'"

Posledný deň konferencie bol venovaný podrobnému plánu Čiernych panterov na celoštátnu decentralizáciu policajných síl. Robyn C. Spencer napísala:

"Navrhli zmeniť mestské zákony tak, aby umožňovali vytvoriť autonómne komunitné policajné útvary pre každé mesto, ktoré by boli zodpovedné miestnym policajným kontrolným radám zloženým z 15 zvolených členov komunity. Rovnako založili Národné výbory pre boj proti fašizmu (National Committees to Combat Fascism, NCCF) - multirasovú celonárodnú sieť s cieľom organizovať komunitnú kontrolu polície."

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1970 vytvorili členovia Čiernych panterov teroristickú skupinu Čierna oslobodzovacia armáda (Black Liberation Army), ktorej cieľom bolo "oslabiť nepriateľa - kapitalistický štát".

Členka Čiernej oslobodzovacej armády Assat Shakur opísala organizačnú štruktúru tejto skupiny, ktorá je podobná organizačnej štruktúre, ktorú používa súčasné hnutie Antifa:

"Čierna oslobodzovacia armáda nebola centralizovanou, organizovanou skupinou so spoločným vedením a reťazcom velenia. Namiesto toho existovali rôzne organizácie a kolektívy z rôznych miest a v niektorých väčších mestách často fungovalo niekoľko skupín nezávisle na sebe."

Medzi ďalšie ideologické kotvy moderného hnutia Antifa v Spojených štátoch patrí ľavicová teroristická skupina známa ako Weather Underground Organization, americký ekvivalent nemeckej Frakcie Červenej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Weather Underground Organization, ktorá bola v 70. rokoch zodpovedná za bombové útoky a nepokoje, sa snažila dosiahnuť "zničenie amerického imperializmu a vytvorenie beztriedneho komunistického sveta."

Bývalý riaditeľ FBI pre boj proti terorizmu Terry Turchia zaznamenal podobnosti medzi hnutím Black Lives Matter dnes a Stranou Čiernych panterov (Black Panther Party) a Weather Underground Organization v 60. a 70. rokoch:

"Strana Čiernych panterov bola marxisticko-leninská maoistická organizácia, ktorej spoluzakladateľ Huey Newton povedal, že jej cieľom nie je nič iné ako úplná transformácia vlády Spojených štátov."

"Vysvetlil, že chceli využiť napätie, ktoré už existovalo v černošských komunitách, a tam, kde to bude možné, ho ešte zvýšiť. Inými slovami - chceli toto napätie rozdúchať a vyvolať požiar po celej krajine."

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes sme tretíkrát svedkami tejto revolúcie a dnešní aktivisti sú presvedčení, že to tentokrát dokážu. Len tie skupiny sa dnes volajú inak."

Americká Antifa

Korene moderného hnutia Antifa v Spojených štátoch možno vysledovať do 80. rokov 20. storočia, keď bola zriadená Anti-rasistická akcia (Anti-Racist Action) - sieť anarchistických punk-rockových fajnšmekrov, ktorých životnou náplňou boli bitky s neonacistickými skinheadmi.

Mark Bray, autor knihy "Antifa: Anti-fašistická príručka" (Antifa: The Anti-fašistickej Handbook) vysvetlil:

"V mnohých prípadoch vyrástlo severoamerické moderné hnutie Antifa k obrane punkovej scény pred hnutím neonacistických skinheadov. Zakladateľmi pôvodnej Anti-rasistickej akcie v Severnej Amerike boli antirasistickí skinheadi.

SkryťVypnúť reklamu

Boj fašistov a antifašistov bol v zásade bojom o ovládnutie punkovej scény v 80. rokoch 20. storočia, a to v tej dobe platilo takmer pre celú severnú Ameriku i rôzne časti Európy."

"Medzi radikálnou ľavicovou politikou a punkovou scénou existuje obrovský prekryv. Existuje stereotyp špinavých anarchistov a punkerov, čo je príliš zjednodušená schéma, ale do istej miery to je pravda."

Anti-rasistická akcia bola inšpirovaná Anti-fašistickou akciou (Anti-fascist Action) - militantnou antifašistickou skupinou založenou v Británii na konci 70. rokov 20. storočia.

Americká skupina zdieľala záľubu britskej skupiny v násilných útokoch na svojich politických odporcov. Anti-rasistická akcia bola nakoniec premenovaná na Torch Antifa Network (Pochodeň Antifa), ktorá v súčasnosti združuje deväť militantných skupín Antify.

SkryťVypnúť reklamu

Davy maskovaných anarchistov, predchodcov dnešného hnutia Antifa, spustošili v novembri 1999 centrum Seattlu vo štátu Washington počas násilných demonštrácií, ktoré narušili ministerskú konferenciu Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organization, WTO).

Počas protestov proti konferencii WTO v Seattli sa zrodilo antiglobalizačné hnutie.

V apríli 2001 sa v Québecu zhromaždilo odhadom 50 000 antikapitalistov, ktorí sa postavili proti Tretiemu summitu Amerík (Third Summit of the Americas) - stretnutiu severoamerických a juhoamerických lídrov venované rokovaniu o vytvorení zóny voľného obchodu, ktorá by zahŕňala celú západnú pologuľu.

Vo februári 2003 demonštrovali proti irackej vojne stovky tisíc protivojnových demonštrantov. Potom, čo vojna bez ohľadu na protesty rovnako začala, sa niektoré časti takzvaného progresívneho hnutia ešte viac zradikalizovali a pritom sa zrodilo súčasné hnutie Antifa.

SkryťVypnúť reklamu

Rose City Antifa (RCA) založená v roku 2007 v Portlande v štáte Oregon je najstaršou americkou skupinou, ktorá vo svojom názve používa slovo "Antifa".

Slovo Antifa je odvodené od názvu skupiny Antifaschistische Aktion (Antifašistická akcia), ktorá bola založená v máji 1932 stalinistickými vodcami Komunistickej strany Nemecka.

Logo Antify, s dvoma vlajkami predstavujúcimi anarchizmus (čierna vlajka) a komunizmus (červená vlajka), bolo prevzaté z nemeckého hnutia Antify.

Americké hnutie Antifa zosilnelo v roku 2016 potom, čo senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý sa považuje za progresívneho demokratického socialistu a sociálneho liberála, prehral prezidentské primárky Demokratickej strany s Hillary Clintonovou.

Radoví priaznivci Sandersovi sľúbili, že budú pokračovať v jeho "politickej revolúcii", aby v Amerike nastolili socializmus.

SkryťVypnúť reklamu

Potom, čo Donald Trump počas svojej prezidentskej kampane sľuboval, že obmedzí nelegálnu migráciu do USA, sa imigrácia stala novou výbušnou témou americkej politiky.

V júni 2016 demonštranti násilne zaútočili na priaznivcov Donalda Trumpa pred jeho volebným zhromaždením v San Jose v Kalifornii.

V januári 2017 sa stovky výtržníkov Antify pokúsili narušiť slávnostnú inauguráciu prezidenta Trumpa vo Washingtone D.C.

Vo februári 2017 si výtržníci Antify násilne vynútili zrušenie vystúpenia krajne pravicového aktivistu Milosa Yiannopoulosa, ktorý mal predniesť prejav na Kalifornskej univerzite v Berkeley, mieste, kde sa v roku 1964 zrodilo hnutie bojujúce za slobodu prejavu.

Členovia Antifay tam použili taktiku takzvaného čierneho bloku - čierne oblečenie a masky zakrývajúce tvár - aby ich policajti nemohli identifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Radikáli hnutia Antifa tvrdili, že Yiannopoulos plánoval "upozorniť" v Berkeley na študentov bez osobných dokladov (t.j. ilegálov) za účelom ich zatknutia.

Maskovaní vandali z hnutia Antify vyzbrojení Molotovovými koktailmi, tehlami a radom ďalších provizórnych zbraní bojovali proti polícii a spôsobili škody na majetku za viac ako 100 000 dolárov.

V júni 2018 predložil Dan Donovan, republikánsky kongresman za New York, Snemovni reprezentantov návrh zákona č. 6054 (Bill HR 6054) - Zákon o demaskovaní Antify z roku 2018 - ktorý požaduje trest odňatia slobody až 15 rokov pre kohokoľvek, kto má na sebe masku alebo inak zakrytú tvár a "zraní, utláča, ohrozuje alebo zastrašuje" niekoho iného, ​​kto uplatňuje akékoľvek právo alebo privilégium zaručené ústavou USA.

Návrh zákona nebol prijatý a zostal vo fáze návrhu.

V júli 2019 sa radikálny člen Antify Willem Van Spronsen pokúsil o bombový útok na detenčné centrum Imigračnej a colnej správy Spojených štátov amerických (U.S. Immigration and Customs Enforcement, ICE) v Tacome v štáte Washington. Bol zabitý pri konfrontácii s políciou.

Ten istý mesiaca navrhli senátori Spojených štátov Ted Cruz a Bill Cassidy uznesenie, ktoré označuje Antifu za "tuzemskú teroristickú organizáciu".

V uznesení sa uvádza:

"Vzhľadom k tomu, že sa členovia Antify domnievajú, že sloboda prejavu je rovnocenná násiliu, použili hrozby násilia v snahe potlačiť protichodné politické ideológie a vzhľadom k tomu, že členovia Antifa fyzicky napadli novinárov a ďalších jednotlivcov počas protestov a nepokojov v Berkeley v Kalifornii."

"Bolo teda rozhodnuté, že Senát ... požaduje, aby skupiny a organizácie po celej krajine, ktoré konajú pod záštitou Antify, boli označené ako domáce teroristické organizácie."

"Antifa sú teroristi, násilnícki maskovaní tyrani, ktorí 'bojujú proti fašizmu' prostredníctvom skutočného fašizmu, chránení liberálnymi privilégiami," povedal Cassidy.

"Tyrani víťazia, kým ich niekto nezastaví. Aby zabránili teroru, musia mať zvolení činitelia odvahu a v žiadnom prípade nesmú byť zbabelí."

Antifa využíva smrť George Floyda

Radikáli Antify stále častejšie používajú výbušné udalosti, ako je smrť George Floyda v Minnesote, ako odrazové mostíky na dosiahnutie svojich širších cieľov, z ktorých jedným je odstránenie prezidenta Trumpa z funkcie.

Skúsený novinár venujúci sa otázkam národnej bezpečnosti Bill Gertz nedávno napísal, že hnutie Antifa začalo plánovať podnecovanie k celonárodnej protivládnej vzbure už v novembri 2019, keď v USA naplno začala prezidentská volebná kampaň.

Bývalý člen Národnej bezpečnostnej rady USA Rich Higgins povedal:

"Akcie Antify predstavujú novú násilnú kapitolu a ťažký zlom v dlhej tradícii mierového politického procesu v Spojených štátoch. Ich marxistická ideológia usiluje nielen o ovplyvnenie volieb v krátkodobom horizonte, ale aj o úplné odstránenie celého volebného procesu, ktorý zaručuje politickú legitimitu."

"Cieľom Antify nie je nič iné ako vyvolanie revolúcie, občianskej vojny a umlčanie amerických antikomunistov. Označovanie Trumpových priaznivcov a vlastencov za nacistov a rasistov je pre ľavicové komunistické skupiny typické."

"Antifa v súčasnosti riadi nepokoje, ktoré sú samy o sebe zjavným využitím násilia proti cieľom, ako sú obchody - kapitalizmus; pamiatky - história, a kostoly - Boh."

Joe Myers, bývalý činiteľ Obrannej spravodajskej agentúry (Defense Intelligence Agency, DIA) a odborník na kontrarevolúciu, dodal:

"Zvolenie Donalda Trumpa prezidentom v roku 2016 a revitalizácia USA ohrozili nihilistické ciele Antify. Teraz, v roku 2020 - v roku prezidentských volieb - Antifa aktívne podnecuje násilie, aby nastolila chaos a zúfalstvo. Jej cieľom je Trumpova porážka. Používa organizované násilie na politické účely : zničenie ústavného poriadku."

Zástupca hlavného komisára pre spravodajstvo a boj proti terorizmu v New Yorku John Miller vysvetlil, prečo boli protesty usporiadané po smrti George Floyda v New Yorku tak násilné a ničivé:

"Po prvé, ešte pred začiatkom protestov sa organizátori určitých anarchistických skupín rozhodli vyberať peniaze na kaucie a zháňať ľudí, ktorí budú za získavanie týchto peňazí zodpovední. Tiež sa chystali najať zdravotníkov a vybaviť tímy, ktoré by nasadili v prípade násilných stretov s políciou."

"Pripravovali sa na páchanie majetkových škôd a nariadili ľuďom, ktorí ich nasledovali, aby rabovali selektívne a len v bohatších štvrtiach alebo v špičkových obchodoch prevádzkovaných korporáciami."

"Vytvorili komplexnú sieť prieskumníkov na kolesách, ktorí sa pohybovali pred demonštrantmi v rôznych smeroch a zisťovali, kde polícia je a kde nie je, s cieľom nasmerovať menšie skupinky demonštrantov do miest, kde by sa mohli aktivisti vyblázniť a hádzať Molotovove koktaily na policajné vozidlá."

"Veľké množstvo ľudí, ktorí sem prišli odinakiaľ, ako aj predbežná príprava, dopredu postupujúci prieskumníci, využívanie šifrovaných informácií, vytvorené zásobovacie cesty pre dodávky materiálu, ako je benzín, urýchľovače horenia, kamene a sklenené fľaše, vyberanie peňazí na kaucie, rozmiestňovanie zdravotníkov - toto všetko dohromady ukazuje, že plánovali nepokoje, škody na majetku, násilie a násilné strety s políciou už pred prvou demonštráciou a už pred prvým zatknutím."

V rozhovore pre noviny The Epoch Times bývalý komisár NYPD (New York City Police Department, policajný zbor v New Yorku) Bernard B. Kerik povedal, že Antifa protesty zorganizované po smrti George Floyda "stopercentne využila":

"Prebieha to v 40 rôznych štátoch a v 60 mestách. Niečo také mohla financovať jedine Antifa. Je to radikálny, ľavicový, socialistický pokus o revolúciu."

"Prichádzajú zo vzdialených miest. To stojí peniaze. Nerobia to zadarmo. Niekto to rozhodne platí."

"Antifa v podstate využíva černošskú komunitu ako svoju armádu. Podnecuje, vyvoláva nepriateľstvo, provokuje týchto mladých čiernych mužov a ženy, aby šli von a vykonávali hlúposti, a potom so západom slnka zmiznú."

K fotografiám ukazujúcich demonštrantov s vojenskými vysielačkami a slúchadlami v ušiach Kerik poznamenal: "Rozhodne komunikujú s niekým z velenia. Pozri, kto tomu asi velí?"

Rabovanie a násilnosti zasiahli tiež mesto Bellevue v štáte Washington. Náčelník polície v Bellevue Steve Mylett potvrdil, že ľudia zodpovední za rabovanie a násilnosti boli organizovaní, prišli odinakiaľ a boli platení:

"Existujú skupiny, ktoré týmto lupičom platia, aby sem prišli, a potom im platia podľa počtu rozbitých okien. Je to niečo úplne iné, než s čím sa obvykle stretávame. Naši policajti tieto skupiny v rôznych štvrtiach prenasledovali, ale keď sa k nim priblížili, tak sa tieto skupiny jednoducho rozptýlili."

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

(V budúcej časti sa pozrieme na financovanie a plány Antify)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu