SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kollár bude na schôdzi čeliť odvolávaniu, návrh podal on sám

Na deviatej schôdzi parlamentu čaká poslancov rokovanie o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora či štyri novely týkajúce sa interrupcií.

Deviata schôdza NR SR.Deviata schôdza NR SR. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude v úvode deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie.

Návrh na svoje odvolanie podal sám Kollár, hlasovať o jeho zotrvaní vo funkcii majú poslanci parlamentu tajne.

Kollár chce, aby v súvislosti s medializovanými informáciami o kauze jeho diplomovej práce a výzvami niektorých koaličných partnerov rozhodla Národná rada SR hlasovaním o jeho zotrvaní alebo odvolaní z postu.

Poslanci zároveň neodsúhlasili žiadosť europoslankyne Lucie Ďuris Nicholsonovej (SaS), ktorá chcela pred poslancami vystúpiť v súvislosti s navrhovanou legislatívou týkajúcou sa potratov.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda Smeru-SD Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch.

Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v niektorých kontrolných výboroch, a to vo výbore na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, o návrhu Fica teda hlasovať nedal.

SaS nebude hlasovať za odvolanie, OĽaNO dáva poslancom voľnú ruku

Poslanci parlamentu za SaS sa pri prípadnom odvolávaní predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie zachovajú tak, aby dodržali zásadu vyjadrenú predsedom SaS Richardom Sulíkom, a to že SaS z koalície za žiadnych okolností neodchádza, povedal poslanec Alojz Baránik (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdil tiež, že poslanci SaS zrejme budú hlasovať proti odvolaniu.

Hnutie OĽaNO bude pri prípadnom odvolávaní predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) hlasovať slobodne, poslanci budú mať voľnú ruku. Po rokovaní poslaneckého klubu to povedal poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO).

"Ak bude tento bod zaradený do programu schôdze, tak sa k tomu postavíme čelom a hlasujeme slobodne," povedal Čekovský.

Dodal, že nemajú spočítané, kto bude ako hlasovať. Pripustil, že niektorí poslanci OĽaNO by mohli hlasovať aj za odvolanie Kollára.

Keďže sa bude hlasovať tajne, necháva to podľa vlastných slov na nich.

Podľa poslanca Miroslava Kollára (Za ľudí) pri prípadnom hlasovaní o odvolaní šéfa parlamentu budú podľa neho poslanci hlasovať autonómne.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec si myslí, že prípadným hlasovaním o odvolávaní sa kauza diplomovej práce šéfa parlamentu politicky uzavrie. Nepovažuje to za adekvátnu náhradu toho, čo Za ľudí žiadalo, a teda odstúpenie z funkcie.

Zároveň si nemyslí, že by na tomto padla vláda.

Podnikateľské kilečko či štyri novely týkajúce sa interrupcií

Na deviatej schôdzi parlamentu čaká poslancov rokovanie o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora či štyri novely týkajúce sa interrupcií.

V úvode schôdze sa majú poslaneckého mandátu ujať Miriam Šuteková a Andrea Letanovská (obe Za ľudí).

Počas schôdze majú v pléne vystúpiť aj slovenskí europoslanci, ktorí chcú hovoriť o návrhu využitia finančnej pomoci od EÚ. O vystúpenie požiadali v otvorenom liste, malo by sa tak stať 8. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci majú na schôdzi v rámci vládnej novely označovanej ako podnikateľské kilečko prerokovať v zrýchlenom režime balík 114 zmien, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii ochorenia COVID-19.

Zákon by mal upraviť napríklad výšku správnych poplatkov, ruší tiež viacero oznamovacích povinností podnikateľov.

Plénum má rokovať aj o vládnom zákone o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Zaviesť má vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktorý chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu.

Úprava spôsobu výberu šéfa Generálnej prokuratúry

Poslanci by mali na júlovej schôdzi definitívne rozhodnúť o tom, ako sa upraví spôsob výberu a voľby šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Novelou zákona o prokuratúre by sa mal okrem iného rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu na túto funkciu kandidovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Plénum sa bude zaoberať tiež zmenami v oblasti potratov. Novelu zákona predložili koaliční poslanci za OĽaNO, ktorí navrhujú podporné opatrenia pre ženy, ktoré zvažujú umelé prerušenie tehotenstva.

Žene by mal byť podľa návrhu zabezpečený dostatok informácií pred zákrokom, aby sa dokázala komplexne rozhodnúť. Podobný návrh predložili aj nezaradení opoziční poslanci. Dva návrhy na obmedzenie vykonávania potratov predložili poslanci za ĽSNS.

Poslanci majú rokovať aj o koaličnom návrhu, ktorým by mohli obce na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov.

Na programe schôdze je aj návrh zmeny v podmienkach na odvolanie komisárky pre deti a tiež komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím.

Zaoberať sa majú aj zmenou pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku. Poslanecký návrh zákona chce odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákonodarcovia by mali tiež rokovať o návrhu antibyrokratického zákona, ktorý predložila skupina opozičných poslancov na čele s podpredsedom parlamentu Petrom Pellegrinim.

Nezaradený poslanec Ján Podmanický a Marián Kéry (Smer-SD) zase predložili do parlamentu návrh zákona, ktorým by sa zakázal nedeľný predaj.

Plénum tiež podľa návrhu programu čakajú voľby člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, kandidátov na člena Regulačnej rady, kandidátov na členov disciplinárnych senátov a zástupcu navrhnutého reprezentatívnymi združeniami zamestnávateľov do Dozornej rady Sociálnej poisťovne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér

Ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ilustračné foto
Slovensko

Počet pozitívne testovaných za pondelok sa zvýšil o 705 osôb

Vyšetrili 5946 ľudí, podiel nakazených z počtu testovaných sa mierne znížil.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Zahraničie

Upratovačka na dôkaz dobre odvedenej práce vypila vodu zo záchodu

Spoločnosť ju dáva za príklad dobre odvedenej práce, niektorým sa to zdá nedôstojné a v čase pandémie koronavírusu aj nebezpečné.

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Pribudlo ďalších šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Spolu tak evidujeme 98 úmrtí na toto ochorenie.

Ilustračné foto.