SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Černošská milícia žiada zbúrať najväčšiu svätyňu bielej nadvlády

"Nevidím tu žiadne biele milície a všetkých ostatných vydesených vidlákov. Sme tu, kde ste vy?" vyzývali na stret s krajne pravicovými skupinami.

Stonewall Jackson, Robert E. Lee and Jefferson Davis, v reliéfe v Stone Mountain.Stonewall Jackson, Robert E. Lee and Jefferson Davis, v reliéfe v Stone Mountain. (Zdroj: SITA/AP)

Odstránenie najväčšieho pamätníka južanskej Konfederácie v Georgii žiadal početný ozbrojený dav pozostávajúce prevažne z černošských žien a mužov, ktorý prešiel v Deň nezávislosti 4. júla parkom Stone Mountain.

V skale je tam vytesaný výjav zobrazujúci troch najvyšších konfederačných predstaviteľov.

Sprievod vyzval skupiny bielych nacionalistov, aby vyšli a stretli sa s nimi, píše server echo24.cz.

Skupina si hovorí "Not F ** king Around Coalition". Na záberoch a fotografiách je vidieť, že jej príslušníci sú oblečení v čiernej bojovej výbave a ozbrojení dlhými strelnými zbraňami, ako sú útočné pušky alebo brokovnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina vyhlásila, že nemá nič spoločné s hnutím Black Lives Matter, ktoré organizuje väčšinu protestov v krajine po smrti černocha George Floyda rukami belošského policajta.

"Sme černošská militantná skupina. Nie sme protestujúci, nie sme demonštranti. Neprišli sme spievať, neprišli sme skandovať. To my nerobíme," uviedol pre týždenník Newsweek vodca a zakladateľ skupiny, ktorý vystupuje ako Grand Master Jay.

"Naším cieľom bolo zhromaždiť našu milíciu v Stone Mountain. Chceme vyslať správu, že keď sa po celej krajine rúcajú všetky tie sochy, tak čo s touto?" vysvetlil Grand Master Jay.

Na hore Stone Mountain je v skale vyrytý najväčší bas-reliéf na svete, znázorňujúci prezidenta Konfederácie Jeffersona Davisa a konfederačných generálov Roberta E. Leeho a Thomasa J. "Stonewall" Jacksona.

Skryť Vypnúť reklamu

Reliéf býva spájaný s rasistickým zoskupením Ku Klux Klan, ktorý sa pri ňom zhromažďuje.

Ľudskoprávna organizácia NAACP, ktorá sa zameriava na obranu práv Afroameričanov, ho označila za "najväčšiu svätyňu bielej nadvlády v histórii sveta".

Vodcovia milície pri reliéfe opakovane vyzývali miestnych belošských nacionalistov, aby sa "prestali schovávať".

"Nevidím tu žiadne biele milície, Boogaloo boys, Three percenters (Belošské krajne pravicovej militantné skupiny, pozn. red.) a všetkých ostatných vydesených vidlákov. Sme tu, kde ste k * rva vy? " zaznelo napríklad na zhromaždení.

John Bankhead, hovorca asociácie spravujúcej pamätník Stone Mountain, vyhlásil, že protest bol usporiadaný, a pripustil, že sa pri pamätníku často schádzajú krajne pravicové ozbrojené skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto je verejný park, štátny park. Čas od času tu máme protesty z oboch názorových strán. Rešpektujeme právo prvého dodatku," povedal a zmienil dodatok ústavy Spojených štátov, ktorý zaručuje právo prejavu či zhromaždenia.

"Chápeme, o akú citlivú tému tu v parku ide ... takže to rešpektujeme a dovoľujeme im sem prísť, ak sa správajú usporiadane, čo sa správali."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.