SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Černošská milícia žiada zbúrať najväčšiu svätyňu bielej nadvlády

"Nevidím tu žiadne biele milície a všetkých ostatných vydesených vidlákov. Sme tu, kde ste vy?" vyzývali na stret s krajne pravicovými skupinami.

Stonewall Jackson, Robert E. Lee and Jefferson Davis, v reliéfe v Stone Mountain.Stonewall Jackson, Robert E. Lee and Jefferson Davis, v reliéfe v Stone Mountain. (Zdroj: SITA/AP)

Odstránenie najväčšieho pamätníka južanskej Konfederácie v Georgii žiadal početný ozbrojený dav pozostávajúce prevažne z černošských žien a mužov, ktorý prešiel v Deň nezávislosti 4. júla parkom Stone Mountain.

V skale je tam vytesaný výjav zobrazujúci troch najvyšších konfederačných predstaviteľov.

Sprievod vyzval skupiny bielych nacionalistov, aby vyšli a stretli sa s nimi, píše server echo24.cz.

Skupina si hovorí "Not F ** king Around Coalition". Na záberoch a fotografiách je vidieť, že jej príslušníci sú oblečení v čiernej bojovej výbave a ozbrojení dlhými strelnými zbraňami, ako sú útočné pušky alebo brokovnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina vyhlásila, že nemá nič spoločné s hnutím Black Lives Matter, ktoré organizuje väčšinu protestov v krajine po smrti černocha George Floyda rukami belošského policajta.

"Sme černošská militantná skupina. Nie sme protestujúci, nie sme demonštranti. Neprišli sme spievať, neprišli sme skandovať. To my nerobíme," uviedol pre týždenník Newsweek vodca a zakladateľ skupiny, ktorý vystupuje ako Grand Master Jay.

"Naším cieľom bolo zhromaždiť našu milíciu v Stone Mountain. Chceme vyslať správu, že keď sa po celej krajine rúcajú všetky tie sochy, tak čo s touto?" vysvetlil Grand Master Jay.

Na hore Stone Mountain je v skale vyrytý najväčší bas-reliéf na svete, znázorňujúci prezidenta Konfederácie Jeffersona Davisa a konfederačných generálov Roberta E. Leeho a Thomasa J. "Stonewall" Jacksona.

Skryť Vypnúť reklamu

Reliéf býva spájaný s rasistickým zoskupením Ku Klux Klan, ktorý sa pri ňom zhromažďuje.

Ľudskoprávna organizácia NAACP, ktorá sa zameriava na obranu práv Afroameričanov, ho označila za "najväčšiu svätyňu bielej nadvlády v histórii sveta".

Vodcovia milície pri reliéfe opakovane vyzývali miestnych belošských nacionalistov, aby sa "prestali schovávať".

"Nevidím tu žiadne biele milície, Boogaloo boys, Three percenters (Belošské krajne pravicovej militantné skupiny, pozn. red.) a všetkých ostatných vydesených vidlákov. Sme tu, kde ste k * rva vy? " zaznelo napríklad na zhromaždení.

John Bankhead, hovorca asociácie spravujúcej pamätník Stone Mountain, vyhlásil, že protest bol usporiadaný, a pripustil, že sa pri pamätníku často schádzajú krajne pravicové ozbrojené skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto je verejný park, štátny park. Čas od času tu máme protesty z oboch názorových strán. Rešpektujeme právo prvého dodatku," povedal a zmienil dodatok ústavy Spojených štátov, ktorý zaručuje právo prejavu či zhromaždenia.

"Chápeme, o akú citlivú tému tu v parku ide ... takže to rešpektujeme a dovoľujeme im sem prísť, ak sa správajú usporiadane, čo sa správali."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Tohto roku došlo na Slovensku zatiaľ k piatim útokom medveďa na človeka

Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská dolina a Liptovská Kokava. Posledné napadnutie medveďa sa stalo v auguste v lokalite Horná Štubňa.

Ilustračné foto.
Slovensko

Advokát Miškovič podpísal so štátom zmluvy za 850-tisíc eur. Tipos však dokladuje, že vďaka tomu výrazne ušetril

Podľa portálu Aktuality.sk od volieb podpísal tri zmluvy s Tiposom, Ministerstvom životného prostredia a Slovenským pozemkovým fondom. Tipos upozorňuje, že vysúťažená cena je výrazne nižšia, akú si fakturovala od Tiposu iná advokátska spoločnosť posledné dva roky.

Ilustračné foto.
Slovensko

Premiér navrhol konzíliu, aby prvé dva týždne školáci nosili rúška aj v triede

Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V stredu pribudlo 49 infikovaných

Tridsať nových prípadov je z troch okresov.

Koronavírus zistili u dvoch prokurátoriek, sudkyne aj zamestnankyne súdu.