SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Poslanci neodvolali Kollára z funkcie predsedu parlamentu

Za odvolanie hlasovalo iba päť poslancov, pričom potrebných bolo 76 hlasov. Kollárovi je ľúto, že odvolávanie bolo emotívne. Koaličného partnera Šeligu nazval farizejom.

Boris Kollár zostáva predsedom parlamentu. Boris Kollár zostáva predsedom parlamentu. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) neodvolali Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu pre kauzu jeho diplomovej práce.

Za jeho odvolanie hlasovalo päť poslancov, pričom na tento účel je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu všetkých členov zákonodarného orgánu, teda minimálne 76.

Na tajnom hlasovaní o odvolaní Kollára sa nezúčastnili poslanci koaličných strán Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí predsedu parlamentu opakovane vyzývali, aby vyvodil politickú zodpovednosť a odstúpil zo svojej funkcie.

Poslanci NR SR dnes odhlasovali, že zaradia do programu schôdze bod, na základe ktorého budú rokovať o odvolaní Kollára z funkcie predsedu parlamentu pre kauzu jeho diplomovej práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh predložil samotný Kollár a hlasovalo za neho 103 zo 140 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Kollára mrzí emotívne odvolávanie

Borisa Kollára mrzí, že jeho odvolávanie z funkcie bolo miestami „veľmi emotívne".

Povedal to na tlačovej konferencii v budove NR SR po hlasovaní.

Kollár odmietol tvrdenia, že by hnutie Sme rodina svojim prípadným odchodom povalilo vládu, lebo aj po odchode hnutia z koalície by mala stále dostatok hlasov potrebných na vládnutie.

Zopakoval, že niektorí koaliční partneri iné hovoria a iné konajú.

„Chcem zdôrazniť, že naše hnutie bude v koalícii naďalej držať líniu a pokračovať vo svojej práci. Svoje osobné antipatie voči pánovi Šeligovi (podpredseda NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga) nebudem prenášať do koalície," dodal predseda parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Šeligu nazval farizejom

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) vyhlásil, že nerozumie, prečo Kollár podáva návrh na svoje vlastné odvolanie z funkcie.

Podľa neho Kollár vydiera celú vládnu koalíciu pre jednu diplomovku. Vyzval Kollára, aby stiahol návrh na odvolanie.

Kollár nazval Šeligu za jeho slová pred poslancami viackrát farizejom a etalónom morálky a nenechá si od neho vstupovať do svedomia.

„Niečo tak odporne farizejské ako pán podpredseda Šeliga som ešte v politike nestretol,“ povedal Kollár počas záverečného slova pred hlasovaním.

Pripomenul tiež Šeligovi kauzy exprezidenta Andreja Kisku a šéfa strany Za ľudí.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v diskusii o návrhu na odvolanie Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu povedal, že nejde o úprimnú snahu o vyvodenie politickej zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dostál: Neúprimné

Dostál zdôraznil, že keby išlo o úprimnú snahu o vyvodenie politickej zodpovednosti za kauzu plagiátu Kollárovej diplomovej práce, tak by Kollár odstúpil a nepodával by návrh na svoje vlastné odvolanie z funkcie.

Opozícia opakovane tvrdila, že odvolávanie Kollára bude len divadlom pre Slovensko.

Poslanec Richard Raši (exSmer-SD) v rozprave uviedol, že poslancov, ktorí mali veľmi silné vyjadrenia pri kauze rigoróznej práce bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), dobehla minulosť.

Citoval napríklad vyjadrenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského ako opozičného poslanca, že v normálnej krajine by sa Danko v živote nestal predsedom Národnej rady.

Raši spomenul tiež tvrdenie Igora Matoviča (OĽaNO) z minulého volebného obdobia, že ľudia vo vyspelej Európe odstúpili za maličkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Erik Tomáš poslancom koaličných strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí odkázal, že ak chcú naplniť svoje slová činmi, tak by sa mali zúčastniť tajného hlasovania o odvolaní Kollára.

Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že súčasní predstavitelia koalície oklamali voličov. „Ich slová ich dobehli a dnes sa tu robí divadlo pre celé Slovensko, keď si predseda parlamentu dáva odvolanie sám na seba“.

Podľa poslanca Dostála sa v demokratických krajinách po prevalení takejto kauzy odchádza nielen z funkcie, ale aj z politiky. Návrh na vlastné odvolanie zo strany Kollára označil Dostál za pokus zamiesť kauzu pod koberec a uzavrieť ju.

„Plagiátorstvo je dôvod na odstúpenie z funkcie, nemyslím si, že sa to rieši spôsobom, že by koaliční poslanci mali hlasovať s opozíciou za odvolanie predsedu parlamentu,“ doplnil Dostál.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár hovoril o percentách

Kollár v rozprave zdôraznil, že prípad jeho diplomovky je iný ako bola rigorózna práca Danka.

„On celú svoju prácu odkopíroval s presným počtom strán a názvom, len meno sa nezmenilo. Danko prácu utajil, moja práca je na internete, každý si ju môže prečítať,“ uviedol Kollár.

Pripomenul, že pri kontrole jeho diplomovky bola zhoda jeho práce 24,45 percenta s inými prácami a školiteľ ho preto pustil ďalej.

Podľa Kollára súčasná opozícia nemá morálne právo napádať koaličných partnerov Sme rodina, lebo bývalé vládne strany nepripustili odvolávanie Danka z funkcie predsedu parlamentu

„Nemyslite si, že ste sa osprchovali,“ vyhlásil Kollár.

Líder mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.

Kollár v reakcii na to v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom.

Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu