Belošského obyvateľstva v Spojených štátoch ubúda rýchlejšie, než sa predpokladalo. V budúcej dekáde by dokonca mohlo tvoriť minoritu.
Populácia sa diverzifikuje ďaleko viac a rýchlejšie.
Belochov ubúda okrem iného kvôli starnúcej populácii, nízkej pôrodnosti a napríklad aj samovraždám, píše Tereza Vlčková v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.
Uvádza to analýza think tanku Brookings Institution na základe najnovšieho prieskumu Amerického úradu pre sčítanie ľudu (USCB).
V súčasnosti sa štyria z desiatich Američanov hlásia k inému etniku či rase než belošskej.
Ak sa po pripočítaní dát z tohto roka prognóza potvrdí, pôjde o prvé desaťročie od začiatku sčítania v roku 1790, keď bielej populácie vôbec nepribudlo.
V prvých deviatich rokoch dekády to totiž boli práve minority, ktoré sa najvýraznejšie podieľali na pribúdaní obyvateľstva. V niektorých oblastiach a štátoch by bez nich populácie citeľne klesla, podotýkajú výskumníci.
V roku 2019 prvýkrát v histórii predstavovali cez polovicu mladistvých do 16 rokov zástupcovia etník. Celkovo najviac poklesli počty mladých ľudí do 25 rokov. Na náraste tejto skupiny sa podieľali najmä Hispánci a latinoameričania.
V druhej polovici minulého storočia bola situácia výrazne iná. Klesajúce trendy v pôrodnosti belošského obyvateľstva sú zrejmé už od začiatku nového milénia. Spôsobené sú okrem iného hospodárskou krízou, myslia si výskumníci.
V roku 1980 obyvateľstvo Spojených štátov tvorilo 80 percent belochov, Afroameričanov bolo 11,5 percenta a ľudí hispánskeho a latinskoamerického pôvodu 6,5 percenta. Najmenej početnú skupinu zastávali Aziati, ktorých podľa prieskumov bolo 1,8 percenta.
Od začiatku dekády sa však počet belošskej populácie znížil takmer o deväť percent, a to z 69,1 na 60,1 percenta. Najvýraznejšie rastúcou skupinou obyvateľov sa stali Hispánci a ľudia latinskoamerického pôvodu.
Rastú tiež počty Američanov ázijského pôvodu. Populácia černochov naproti tomu zostala od začiatku milénia pomerne konštantná.
Etnické zloženie populácie v Spojených štátoch (v percentách)
Rok - Belosi - Černosi - Pôvodní obyvatelia - Aziati - Hispánci - Iné
2000 - 69,1 - 12,1 - 0,7 - 3,8 - 12,6 - 1,7
2010 - 63,8 - 12,3 - 0,7 - 4,9 - 16,4 - 1,8
2019 - 60,1 - 12,5 - 0,7 - 5,9 - 18,5 - 2,2
Zdroj: United State Census Bureau
Biela populácia klesla od roku 2010 vo všetkých 50 štátoch. Okrem toho sa belosi stali menšinovým etnikom v 27 veľkomestách - medzi nimi napríklad v New Yorku, Los Angeles, Washingtone či Miami.
V 30. rokoch sa z belochov v USA stane menšina
Na úbytku belochov sa v porovnaní s príslušníkmi ostatných rás podpísala nízka pôrodnosť aj vyšší priemerný vek, a teda vyššia úmrtnosť.
V roku 2019 bolo priemernému belochovi 43,7 rokov, kdežto vek Hispáncov bol v priemere 29,8 roka. Černošskému obyvateľstvu bolo priemerne 34,6 rokov.
Najnižšieho priemerného veku 20,9 dosahovali ľudia, ktorí sa identifikovali s dvomi alebo viacerými rasami.
Úbytok belochov sa síce očakával, ale napriek tomu prišiel o osem rokov skôr, než udávali pôvodné prognózy. Podľa výskumníkov ho urýchlil tiež počet úmrtí kvôli požití drog, takzvaných "smrtí zo zúfalstva", či zníženie počtu imigrantov prichádzajúcich do krajiny.
Predpoklady z roku 2012 tvrdili, že sa belošská populácia stane minoritou až v roku 2050. Prognózy z roku 2018 potom už hovoria o roku 2045. Kvôli aktuálnym demografickým trendom však vedci teraz hovoria už o 30. rokoch.
Demografické zmeny budú tiež mať nezanedbateľný vplyv na americkú politiku. Kým podiel nebelošských skupín v americkej voličskej populácii stúpa, v prípade belošských voličov je to naopak. V roku 1980 tvorili belosi bez vyššieho vzdelania 69 percent voličstva, v roku 2016 už len 44 percent.
Belošskí voliči všeobecne chodia k voľbám viac než tí nebelošskí, a preto demografické posuny neboli doteraz v americkej politike reflektované v plnej miere.
Napriek tomu mali veľký vplyv na americkú prezidentskú voľbu v roku 2016, keď súčasný prezident Donald Trump dokázal využiť práve strach belošských voličov z meniaceho sa populačného zloženia a ich slabnúceho postavenia v americkej spoločnosti.