SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Belochov v USA ubúda rýchlejšie, než sa čakalo. Vo veľkomestách sú menšinou

Najvýraznejšie rastúcou skupinou obyvateľov sa stali Hispánci a ľudia latinskoamerického pôvodu. Rastú tiež počty Američanov ázijského pôvodu. Populácia černochov zostala od začiatku milénia pomerne konštantná.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Belošského obyvateľstva v Spojených štátoch ubúda rýchlejšie, než sa predpokladalo. V budúcej dekáde by dokonca mohlo tvoriť minoritu.

Populácia sa diverzifikuje ďaleko viac a rýchlejšie.

Belochov ubúda okrem iného kvôli starnúcej populácii, nízkej pôrodnosti a napríklad aj samovraždám, píše Tereza Vlčková v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Uvádza to analýza think tanku Brookings Institution na základe najnovšieho prieskumu Amerického úradu pre sčítanie ľudu (USCB).

V súčasnosti sa štyria z desiatich Američanov hlásia k inému etniku či rase než belošskej.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa po pripočítaní dát z tohto roka prognóza potvrdí, pôjde o prvé desaťročie od začiatku sčítania v roku 1790, keď bielej populácie vôbec nepribudlo.

V prvých deviatich rokoch dekády to totiž boli práve minority, ktoré sa najvýraznejšie podieľali na pribúdaní obyvateľstva. V niektorých oblastiach a štátoch by bez nich populácie citeľne klesla, podotýkajú výskumníci.

V roku 2019 prvýkrát v histórii predstavovali cez polovicu mladistvých do 16 rokov zástupcovia etník. Celkovo najviac poklesli počty mladých ľudí do 25 rokov. Na náraste tejto skupiny sa podieľali najmä Hispánci a latinoameričania.

V druhej polovici minulého storočia bola situácia výrazne iná. Klesajúce trendy v pôrodnosti belošského obyvateľstva sú zrejmé už od začiatku nového milénia. Spôsobené sú okrem iného hospodárskou krízou, myslia si výskumníci.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1980 obyvateľstvo Spojených štátov tvorilo 80 percent belochov, Afroameričanov bolo 11,5 percenta a ľudí hispánskeho a latinskoamerického pôvodu 6,5 percenta. Najmenej početnú skupinu zastávali Aziati, ktorých podľa prieskumov bolo 1,8 percenta.

Od začiatku dekády sa však počet belošskej populácie znížil takmer o deväť percent, a to z 69,1 na 60,1 percenta. Najvýraznejšie rastúcou skupinou obyvateľov sa stali Hispánci a ľudia latinskoamerického pôvodu.

Rastú tiež počty Američanov ázijského pôvodu. Populácia černochov naproti tomu zostala od začiatku milénia pomerne konštantná.

Etnické zloženie populácie v Spojených štátoch (v percentách)

Rok - Belosi - Černosi - Pôvodní obyvatelia - Aziati - Hispánci - Iné
2000 - 69,1 - 12,1 - 0,7 - 3,8 - 12,6 - 1,7
2010 - 63,8 - 12,3 - 0,7 - 4,9 - 16,4 - 1,8
2019 - 60,1 - 12,5 - 0,7 - 5,9 - 18,5 - 2,2
Zdroj: United State Census Bureau

SkryťVypnúť reklamu

Biela populácia klesla od roku 2010 vo všetkých 50 štátoch. Okrem toho sa belosi stali menšinovým etnikom v 27 veľkomestách - medzi nimi napríklad v New Yorku, Los Angeles, Washingtone či Miami.

V 30. rokoch sa z belochov v USA stane menšina

Na úbytku belochov sa v porovnaní s príslušníkmi ostatných rás podpísala nízka pôrodnosť aj vyšší priemerný vek, a teda vyššia úmrtnosť.

V roku 2019 bolo priemernému belochovi 43,7 rokov, kdežto vek Hispáncov bol v priemere 29,8 roka. Černošskému obyvateľstvu bolo priemerne 34,6 rokov.

Najnižšieho priemerného veku 20,9 dosahovali ľudia, ktorí sa identifikovali s dvomi alebo viacerými rasami.

Úbytok belochov sa síce očakával, ale napriek tomu prišiel o osem rokov skôr, než udávali pôvodné prognózy. Podľa výskumníkov ho urýchlil tiež počet úmrtí kvôli požití drog, takzvaných "smrtí zo zúfalstva", či zníženie počtu imigrantov prichádzajúcich do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Predpoklady z roku 2012 tvrdili, že sa belošská populácia stane minoritou až v roku 2050. Prognózy z roku 2018 potom už hovoria o roku 2045. Kvôli aktuálnym demografickým trendom však vedci teraz hovoria už o 30. rokoch.

Demografické zmeny budú tiež mať nezanedbateľný vplyv na americkú politiku. Kým podiel nebelošských skupín v americkej voličskej populácii stúpa, v prípade belošských voličov je to naopak. V roku 1980 tvorili belosi bez vyššieho vzdelania 69 percent voličstva, v roku 2016 už len 44 percent.

Belošskí voliči všeobecne chodia k voľbám viac než tí nebelošskí, a preto demografické posuny neboli doteraz v americkej politike reflektované v plnej miere.

Napriek tomu mali veľký vplyv na americkú prezidentskú voľbu v roku 2016, keď súčasný prezident Donald Trump dokázal využiť práve strach belošských voličov z meniaceho sa populačného zloženia a ich slabnúceho postavenia v americkej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu