SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Sme proti perzekúcii za názory, vzoprelo sa 150 svetových osobností

Medzi ľuďmi panuje strach, o čom sa smie alebo nesmie hovoriť, aby následne neprešli verejným pranierom. "Bohužiaľ je normálne, že sú volania po rýchlom a tvrdom treste na základe hypotetických prešľapov vyslyšané," ​​zaznelo v liste.

Salman Rushdie vie o prenasledovaní za umelecký názor svoje.Salman Rushdie vie o prenasledovaní za umelecký názor svoje. (Zdroj: TELEGRAPH.CO.UK)

Zhruba 150 významných osobností sa podpísalo pod otvorený list, ktorý kritizuje tzv. Cancel culture (kultúru rušenia) - tendenciu postihovať ľudí, ktorí sa previnia kontroverzným názorom alebo minulosťou.

Podľa podpísaných, ako sú spisovatelia J. K. Rowlingová a Salman Rushdie či šachista Garri Kasparov, táto vlna ničenia, mazania a premenovávania ohrozuje slobodu slova a zabraňuje verejnej debate.

List vyšiel v utorňajšom čísle časopisu Harper 'Magazine, píše server echo24.cz.

Osobnosti tvrdia, že sa slobodná výmena myšlienok a názorov, ktorá tvorí krv modernej spoločnosti, potýka s čím ďalej väčším obmedzovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci spoločnosť potrebovala precitnutie v otázke rasizmu, podľa nich sa aktuálny boj proti diskriminácii deje na úkor otvorenej debaty.

Medzi ľuďmi tak panuje strach, o čom sa smie alebo nesmie hovoriť, aby následne neprešli verejným pranierom.

"Bohužiaľ je teraz normálne, že sú volania po rýchlom a tvrdom treste na základe hypotetických prešľapov vyslyšané," ​​zaznelo v liste.

"Editori dostávajú výpoveď kvôli vydávaniu kontroverzných úryvkov, údajne nepravdivé knihy sa sťahujú z regálov, novinári zase majú zákaz písať o istých témach, profesori sú postihovaní za citovania závadnej literatúry, vedci sú vylúčení kvôli svojim štúdiám a šéfovia spoločnosti sú odvolávaní aj kvôli sebemenšej nešikovnej chybe," opisujú autori, ktorí týmto odsudzujú súčasný "pranierovací" trend vo svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli takým náladám v spoločnosti, keď stačí len ľahko nesúhlasiť alebo sa odchýliť od istého myšlienkového prúdu, majú strach o svoje živobytie ako žurnalisti, tak i umelci a spisovatelia.

"Musíme zachovať príležitosť v dobrej viere s niekým nesúhlasiť. Bez toho, aby z toho pre nás vyplynuli profesijné problémy," dodávajú osobnosti.

"Spôsob, ako vyzrieť nad zlými myšlienkami, spočíva v odhalení, argumente a presviedčaní, nie v snahe ich umlčať. Odmietame akúkoľvek falošnú voľbu medzi spravodlivosťou a slobodou, ktoré nemôžu bez seba existovať," myslia si podpísaní ľudia.

List, ktorý vyšiel v utorňajšom čísle časopisu Harper 'Magazine, podpísalo zhruba 150 osobností, predovšetkým ide o umelcov, akademikov a novinárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi nimi sú napríklad šachista Garri Kasparov, filozofi Noam Chomsky a Andrew Solomon, feministka Gloria Steinemová, novinárka Anne Appelbaumová, spisovateľka Margaret Atwoodová, novinár Fareed Zakaria, historik Francis Fukujama či spisovatelia J. K. Rowlingová a Salman Rushdie.

Protesty v USA vypukli po májovej smrti černocha George Floyda po neprimeranom policajnom zákroku. Policajt mu kľačal takmer deväť minút na krku, hoci Floyd sa sťažoval, že nemôže dýchať.

Demonštranti protestujú proti policajnej brutalite aj proti údajne rasistickému správaniu policajtov, ktorí sa podľa nich správajú tvrdšie k ľuďom tmavej pleti.

Pri demonštráciách boli aj strhávané sochy ľudí, ktorí podľa protestujúcich podporovali otroctve alebo rasovú diskrimináciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.