SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

"Polícia necieli na černochov." Profesor obhajoval výsledky výskumu a prišiel o miesto

Autor štúdie sa obáva, že aktivisti neprestanú "naliehať na obmedzovanie okruhov tém, o ktorých môžu ľudia hovoriť alebo k akým záverom môžu dochádzať".

Michigan State University.Michigan State University. (Zdroj: FB Michigan State University)

WASHINGTON - Americký profesor na Michigan State University Stephen Hsu prišiel koncom júna o miesto viceprezidenta pre výskum a inováciu.

V minulosti totiž schválil financovanie štúdie, ktorá ukázala, že strety americkej polície s černochmi pre nich nekončia smrťou vo výrazne vyššom pomere než u príslušníkov iných rás, píše server echo24.cz.

Hsu štúdiu sám nerobil, iba zo svojej pozície garanta pre výskum pre ňu schválil financovanie.

O začatí štúdie bolo rozhodnuté už pred rokmi, jej výsledky vyšli najavo koncom minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Hsu je široko považovaný za jedného z najvýznamnejších akademikov ázijského pôvodu v Spojených štátoch, informuje Wall Street Journal.

"Zistili sme, že rasa policajtov nemá vplyv na to, či bude zastrelený černošský či belošský občan," znie výsledok štúdie, ktorou na seba Hsu pritiahol negatívnu pozornosť.

Proti Hsuovi sa ostro ohradil odborový zväz postgraduálnych študentov. Po vydaní štúdie prešli Hsuove staršie príspevky na blogoch, štúdie či vyhlásenia v rôznych rozhovoroch a prišli s radom tvrdení, podľa ktorých Hsu napríklad verí, že sú medzi rasami rozdiely v úrovni inteligencie.

"Osoba zodpovedná za financovanie výskumu na MsÚ je vedecký rasista a vyznávač eugeniky. Je to hanba a aktívne to zraňuje našu vedeckú komunitu," uviedol zväz na Twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Hsu, ktorý je profesorom fyziky, sa proti radu obvinení ohradil s tým, že sú napríklad vytrhnuté z kontextu alebo neberú ohľady na jeho neskoršie vyjadrenia.

"Víťazstvo twitterového davu bude mať pravdepodobne hrozivý vplyv na akademickú slobodu na kampuse," vyhlásil.

Odborový zväz postgraduálnych študentov zároveň zorganizoval petíciu volajúcu po vyhodení Stephena Hsua, pod ktorú sa podpísalo vyše 800 ľudí, vrátane mnohých akademikov. Petícia na Hsuovu podporu, vyjadrujúca znepokojenie nad stratou akademickej slobody a vedecké integrity, pozbierala cez 2100 podpisov.

"Mnoho profesorov a neakademikov, ktorí ma podporovali, sa bálo podpísať našu petíciu - nechceli byť vystavení útoku davov. Dostali sme niekoľko správ s týmito obavami," priznal Hsu.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor bol nútený po nátlaku odborového zväzu a prezidenta univerzity Samuela Stanleyho z postu viceprezidenta odstúpiť.

"Verím, že je to tak pre našu univerzitu najlepšie, aby pokračovala v pokroku. Výmena názorov je pre vysokoškolské vzdelávanie nevyhnutná a ja plne podporujem našu fakultu a jej akademickú slobodu pri riešení najťažších a najkontroverznejších otázok," uviedol najvyšší predstaviteľ univerzity Stanley.

"Keď sa však vedúci pracovníci MsÚ rozhodnú prehovoriť o akomkoľvek probléme, je to brané tak, že hovoria za univerzitu ako celok. Ich výroky by nemali nechávať priestor na pochybnosti o ich alebo našom záväzku k úspechu fakulty, zamestnancov a študentov."

Hsu pritom sám nie je autorom kontroverznej štúdie. Autorstvo prislúcha profesorovi psychológie Joeu Cesariovi, ktorému iba Hsu schválil na jej vykonanie rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu

Cesario pripomenul, že pred uskutočnením štúdie nemohli výskumníci tušiť, aké budú jej výsledky.

"Je zlé, že toto robia niekomu z vedenia," povedal pre Wall Street Journal.

Cesario sa obáva, že aktivisti neprestanú "naliehať na obmedzovanie okruhov tém, o ktorých môžu ľudia hovoriť alebo k akým záverom môžu dochádzať".

Odborový zväz sa nechal počuť, že vedenie univerzity by nemalo vydávať štúdie, ktoré odporujú verejným vyhláseniam školy.

"Pozícia zväzu je taká, že ak niekto z vedenia zdieľa také názory, je v rozpore s vyhláseniami MsÚ, ktoré podporujú protesty a ich hlavnú príčinu a cieľ," uviedla únia.

Súčasné protesty proti rasizmu a policajnému násiliu v USA aj inde po svete vypukli po smrti George Floyda, černocha, ktorý zomrel po zásahu polície. Belošský strážca zákona mu kľačal na krku takmer deväť minút.

SkryťVypnúť reklamu

Protesty sa miestami zvrhli v nepokoje a rabovanie, v mnohých mestách boli napríklad davom strhnuté či inak ničené sochy osobností spojených s rasizmom či otrokárstvom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu