SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko čaká sprísňovanie opatrení

Vláda by mala v pondelok schváliť legislatívnu zmenu, ktorá umožní informovať esemeskou každého, kto bol 14 dní v zahraničí v niektorej z 'červených' krajín, že by sa mal sa nahlásiť na úrad, ísť do domácej karantény a absolvovať testovanie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič počas tlačovej konferencie v rámci rokovania konzília odborníkov - epidemiológov na Úrade vlády SR k aktuálnej epidemiologickej situácii.Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič počas tlačovej konferencie v rámci rokovania konzília odborníkov - epidemiológov na Úrade vlády SR k aktuálnej epidemiologickej situácii. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Ďalšia vlna uvoľňovania opatrení Slovensko nečaká.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády Igor Matovič, nárast počtu prípadov nákazy nie je lichotivý, a preto zvolal operatívne krízové stretnutie.

Dohodli sa na opatreniach, ktoré v najbližších dňoch uskutočnia.

V pondelok zasadne konzílium epidemiológov a navrhne Úradu verejného zdravotníctva, či prijať, alebo neprijať opatrenia.

Nebudú však o uvoľňovaní, ale o sprísnení režimu prípadne o jeho ponechaní.

Ako premiér informoval, kabinet by mal v pondelok na mimoriadnom zasadnutí schváliť legislatívnu zmenu, ktorá umožní informovať každého, kto prekročí hranice a bol počas uplynulých 14 dní v zahraničí v niektorej z 'červených' krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Automaticky by pri prechode hraníc dostal výstražnú SMS, že by sa mal bezodkladne nahlásiť na regionálny úrad verejného zdravotníctva, ísť do domácej karantény a na piaty deň absolvovať bezplatné testovanie.

"Ak to neurobí, bude ho kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a dostane dosť slušnú pokutu," doplnil Matovič.

K pokute 1 650 eur by sa podľa neho mohla pridať jedna nula. Ako dodal, platiť by to teoreticky mohlo od konca budúceho týždňa.

Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že infikovaní sa dajú rozdeliť do troch skupín.

V prvej ide o importované prípady z cudziny, teda ide o ľudí, ktorí sa nahlásili a boli pozitívne testovaní na vírus.

Asi najväčšia skupina sú úzke kontakty už pozitívne testovaných osôb.

Tretia skupina sú roztrúsené prípady, ktoré sa objavia a sú pod epidemiologickým drobnohľadom.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikas aj v tejto súvislosti vyzval občanov, aby zvážili organizovanie veľkých rodinných osláv, kde sa združuje niekoľko desiatok ľudí z celého Slovenska či ľudí spoza hraníc.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripomenul, že pacienti by pred vstupom do nemocníc mala prejsť triážou.

Za tejto situácie odporúča, aby boli pacienti, ktorí idú na operáciu, testovaní na prítomnosť vírusu. Nemocnice budú mať uhradený test z eurofondov.

"Prvý spôsob úhrady odporúčam štátnym nemocniciam, aby testy pacientov posielali do regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Je možné odoslať výsledky aj do súkromných laboratórií, ktoré nemocnica uhradí a faktúry budú preplácané z eurofondovej výzvy," uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Ako doplnil, jej spustenie je plánované o niekoľko týždňov.

Krajčí tiež odporúča, aby v prípade, ak sa akýkoľvek pracovník zariadenia sociálnych služieb alebo zdravotníckeho zariadenia vráti zo zahraničia, absolvoval test na koronavírus na náklady štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda vlády dodal, že by sa to týkalo aj tých pracovníkov, ktorí prídu z menej rizikových krajín, napríklad Česka, Maďarska alebo Poľska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú hlasovať o návrhu o sprísnení interrupcií

Poslanci OĽaNO chcú v novele presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého prerušenia tehotenstva, namiesto 48 hodín navrhujú 96.

Slovensko

Na mieste Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil, myslí si Hrabko

Zaradenie Česka medzi červené krajiny je podľa neho správne. "Situácia je tam naozaj hustá, Česko to nestíha. Leto zanedbali úplne. My sme mali obmedzenia aj cez leto, oni ich nemali," konštatoval publicista.

Český premiér Andrej Babiš.
Slovensko

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

Premiér poukázal na to, že jeho manželka má tri zmenky v Arca Investments, každú vo výške 200 000 eur. Dôkazy nechce predložiť, z klamstiev obvinil Smer-SD, Hlas-SD a Pentu.

Igor Matovič a jeho manželka.
Slovensko

Gröhling: Ministerstvo školstva zavedie novinku vo financovaní vysokých škôl

Rezort školstva plánuje zaviesť systém výkonnostných zmlúv. Ten by mal platiť od roku 2021.

Minister školstva Branislav Gröhling.