SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ruský miliardár chce kúpiť sochy, ktoré majú byť odstránené z amerických miest

"Ako 26. prezident USA, tak guvernér ruských kolónií boli štátnici, ktorí zanechali pozitívnu stopu v ruskej histórii. Vidíme teda potrebu zachovať ich pamiatku pre budúce generácie, "uviedol hovorca nadácie Art Russe,

Socha Theodora Roosvelta.Socha Theodora Roosvelta. (Zdroj: SITA/AP)

PETROHRAD - Ruský miliardár Andrej Filatov chce prostredníctvom svojej nadácie Art Russe zakúpiť sochy amerického prezidenta Theodora Roosvelta a prvého guvernéra Ruskej Ameriky Alexandra Baranova.

Plánuje ich vystaviť v Petrohrade, píše server novinky.cz.

Socha 26. amerického prezidenta Theodora Roosvelta idúceho na koni po boku s černochom a indiánom stojí pred budovou Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku.

O poznanie menej známa socha Alexandra Baranova sa potom nachádza v aljašskom meste Sitka.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločné majú to, že ich úrady po sťažnostiach protestujúcich plánujú odstrániť.

A tiež to, že ich chce zakúpiť ruský miliardár a sochy osobností, ktoré podľa neho vykonali pre ruský ľud veľa, chce vystaviť v Petrohrade.

"Ako 26. prezident USA, tak guvernér ruských kolónií boli štátnici, ktorí zanechali pozitívnu stopu v ruskej histórii. Vidíme teda potrebu zachovať ich pamiatku pre budúce generácie," uviedol hovorca nadácie Art Russe, ktorú založil štyridsaťosemročný miliardár, ktorého majetok sa v prepočte odhaduje na miliardu eur.

V liste zaslanom inštitúciám, ktoré sochy vlastnia, teda radnici mesta Sitka a newyorskému múzeu, ponúkla nadácia odkúpenie sôch za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú cenu s tým, že "financie môžu byť predmetom rokovania".

Skryť Vypnúť reklamu

Roosevelt je pre Rusov mierotvorcom

Prezident Roosvelt je v USA považovaný za politika, ktorý, hoci republikán, položil základy modernej Demokratickej strane. Podporoval takzvanú progresívnu éru, počas ktorej dochádzalo k rozvoju sociálneho aktivizmu a politickým reformám.

Roosveltova socha bola kritizovaná za to, že pôvodného Američana a Afro-Američana zobrazuje v podriadenom postavení a múzeum sa v júni rozhodlo sochu odstrániť. Toto rozhodnutie podporil aj newyorský starosta Bill de Blasio.

Dôvodom, prečo majú Rusi k Rooseveltovi kladný vzťah, je prezidentova úloha v mierových procesoch po rusko-japonskej vojne v roku 1904.

Roosevelt pomohol vyjednať Portsmouthskú dohodu, ktorá 18 mesiacov dlhú vojnu ukončila a o dva roky neskôr za svoju činnosť získal Nobelovu cenu za mier.

Skryť Vypnúť reklamu

Muž, ktorý zbohatol na obchode s kožušinou

Alexander Baranov je o poznanie menej známou postavou. Bol to ruský obchodník, ktorý v 90. rokoch 18. storočia spravoval obchodnú základňu na Aljaške. V roku 1799 sa dostal do čela rusko-americkej obchodnej spoločnosti.

Vzhľadom k ťažké komunikácii s úradmi sa však fakticky stal prvým guvernérom Ruskej Ameriky, ruských kolónií, ktoré zahŕňali územie Aljašky, časti Kalifornie a Havaj. Centrálnym bodom bolo mesto Novoarchangeľsk, ktoré dnes nesie názov Sitka.

Prestíž i imanie Baranov získal obchodom s kožušinou, ktorú kupoval od aljašských domorodcov. Práve tieto často jednostranne výhodné obchody sú teraz tŕňom v oku protestujúcich.

"Bol to ruský kolonialistov, ktorý prišiel na Aljašku nepozvaný, aby obohatil seba, svoju spoločnosť a svoju krajinu. V roku 1804 viedol ozbrojený útok proti Tlingitom, ktorí tu žili po desať tisíc rokov," stojí v petícii za odstránenie sochy.

Skryť Vypnúť reklamu

Či obe sochy skončia nakoniec v Petrohrade, ukážu najbližšie týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.