SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ruský miliardár chce kúpiť sochy, ktoré majú byť odstránené z amerických miest

"Ako 26. prezident USA, tak guvernér ruských kolónií boli štátnici, ktorí zanechali pozitívnu stopu v ruskej histórii. Vidíme teda potrebu zachovať ich pamiatku pre budúce generácie, "uviedol hovorca nadácie Art Russe,

Socha Theodora Roosvelta.Socha Theodora Roosvelta. (Zdroj: SITA/AP)

PETROHRAD - Ruský miliardár Andrej Filatov chce prostredníctvom svojej nadácie Art Russe zakúpiť sochy amerického prezidenta Theodora Roosvelta a prvého guvernéra Ruskej Ameriky Alexandra Baranova.

Plánuje ich vystaviť v Petrohrade, píše server novinky.cz.

Socha 26. amerického prezidenta Theodora Roosvelta idúceho na koni po boku s černochom a indiánom stojí pred budovou Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku.

O poznanie menej známa socha Alexandra Baranova sa potom nachádza v aljašskom meste Sitka.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločné majú to, že ich úrady po sťažnostiach protestujúcich plánujú odstrániť.

A tiež to, že ich chce zakúpiť ruský miliardár a sochy osobností, ktoré podľa neho vykonali pre ruský ľud veľa, chce vystaviť v Petrohrade.

"Ako 26. prezident USA, tak guvernér ruských kolónií boli štátnici, ktorí zanechali pozitívnu stopu v ruskej histórii. Vidíme teda potrebu zachovať ich pamiatku pre budúce generácie," uviedol hovorca nadácie Art Russe, ktorú založil štyridsaťosemročný miliardár, ktorého majetok sa v prepočte odhaduje na miliardu eur.

V liste zaslanom inštitúciám, ktoré sochy vlastnia, teda radnici mesta Sitka a newyorskému múzeu, ponúkla nadácia odkúpenie sôch za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú cenu s tým, že "financie môžu byť predmetom rokovania".

Skryť Vypnúť reklamu

Roosevelt je pre Rusov mierotvorcom

Prezident Roosvelt je v USA považovaný za politika, ktorý, hoci republikán, položil základy modernej Demokratickej strane. Podporoval takzvanú progresívnu éru, počas ktorej dochádzalo k rozvoju sociálneho aktivizmu a politickým reformám.

Roosveltova socha bola kritizovaná za to, že pôvodného Američana a Afro-Američana zobrazuje v podriadenom postavení a múzeum sa v júni rozhodlo sochu odstrániť. Toto rozhodnutie podporil aj newyorský starosta Bill de Blasio.

Dôvodom, prečo majú Rusi k Rooseveltovi kladný vzťah, je prezidentova úloha v mierových procesoch po rusko-japonskej vojne v roku 1904.

Roosevelt pomohol vyjednať Portsmouthskú dohodu, ktorá 18 mesiacov dlhú vojnu ukončila a o dva roky neskôr za svoju činnosť získal Nobelovu cenu za mier.

Skryť Vypnúť reklamu

Muž, ktorý zbohatol na obchode s kožušinou

Alexander Baranov je o poznanie menej známou postavou. Bol to ruský obchodník, ktorý v 90. rokoch 18. storočia spravoval obchodnú základňu na Aljaške. V roku 1799 sa dostal do čela rusko-americkej obchodnej spoločnosti.

Vzhľadom k ťažké komunikácii s úradmi sa však fakticky stal prvým guvernérom Ruskej Ameriky, ruských kolónií, ktoré zahŕňali územie Aljašky, časti Kalifornie a Havaj. Centrálnym bodom bolo mesto Novoarchangeľsk, ktoré dnes nesie názov Sitka.

Prestíž i imanie Baranov získal obchodom s kožušinou, ktorú kupoval od aljašských domorodcov. Práve tieto často jednostranne výhodné obchody sú teraz tŕňom v oku protestujúcich.

"Bol to ruský kolonialistov, ktorý prišiel na Aljašku nepozvaný, aby obohatil seba, svoju spoločnosť a svoju krajinu. V roku 1804 viedol ozbrojený útok proti Tlingitom, ktorí tu žili po desať tisíc rokov," stojí v petícii za odstránenie sochy.

Skryť Vypnúť reklamu

Či obe sochy skončia nakoniec v Petrohrade, ukážu najbližšie týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.