SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Jiří Weigl: Súčasná revolta v USA pripomína čínsku kultúrnu revolúciu

Desivé je to, ako západné elity, politický a mediálny mainstream a značná časť veľkého biznisu kultúrny útok na spoločnosť tolerujú, ustupujú mu, ba dokonca ho pokrytecky obhajujú a nadbiehajú mu, a v žiadnom prípade mu nebránia.

Protestujúci v Londýne sa vyvŕšili aj na soche Winstona Churchilla, lebo im prekáža jeho rasizmus.Protestujúci v Londýne sa vyvŕšili aj na soche Winstona Churchilla, lebo im prekáža jeho rasizmus. (Zdroj: SITA/AP)

Revolta, ktorá dnes otriasa Spojenými štátmi a nezadržateľne sa šíri do Európy, najviac pripomína čínsku kultúrnu revolúciu, píše Jiří Weigl v článku uverejnenom v denníku Právo a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Spája ju s ňou celkové smerovanie - nemilosrdný útok na doterajšiu spoločnosť, jej štruktúry, hodnoty, tradície a symboly, zúrivá snaha ich zničiť, zašliapať, vykoreniť, a to bezohľadným nátlakom, zastrašovaním, šikanovaním a trestaním tých, ktorí stoja v ceste, ktorí si dovolia nesúhlasiť či dokonca iba mlčia.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde len o demonštrácie, násilie a rabovanie, miera násilia zatiaľ porovnateľná nie je.

Neveriacky však zízame na devastovanie pamiatok zakladateľov americkej demokracie, Winstona Churchilla, Gándhího a ďalších politických ikon, ku ktorým slobodný svet doteraz vzhliadal, prihliadame zakazovaniu rôznych umeleckých diel, vymazávaniu ich tvorcov z histórie, postupnej likvidácii slobody slova a slobody vedeckého bádania.

Západná spoločnosť, kultúra civilizácie, ku ktorej patríme, a zložito sme museli túto svoju spolupatričnosť s ňou presadzovať, udržiavať a obhajovať, je práve kvôli tomu zvnútra vo veľkom ohrození.

V celej veci nejde totiž primárne o černochov a rasizmus, problém je vo vnútri väčšinovej bielej komunity, ktorej časť túto tému rozohráva ako zámienku k rozpútaniu frontálneho útoku na spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Černosi predstavujú v USA i Západnej Európe výraznú menšinu a nikdy nemali a nemajú silu radikálne meniť spoločnosť a jej hodnoty.

Ďalekosiahle útoky na spoločenské hodnoty a tradície, ako ich prezentuje dnešná kultúrna revolúcia, nemajú nič spoločné ani s rasizmom ani s vyrovnaním spoločenských handicapov tej či onej skupiny. Je to len zámienka pre nás dobre známy, starý, toľkokrát skrachovaný projekt ľavicovej utópie, len v nových kulisách a obsadení.

Alarmujúce nie je ani tak to, že sa vo vnútri najvyspelejšej súčasti ľudskej civilizácie nájde toľko ľudí, ktorí ju nenávidia, že existuje toľko fanatikov, šialencov a rôznych pomätených či popletených aktivistov, ktorí pod zámienkou boja proti rasizmu požadujú zničenie sveta, v ktorom vyrástli. Tí existovali na okrajoch spoločnosti vždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Úplne desivé je však to, ako k celej novej "kultúrnej revolúcii" pristupuje establishment západných krajín, ich elity a politický a mediálny mainstream, rovnako ako značná časť veľkého biznisu.

Tie s výnimkou amerického prezidenta Trumpa tento útok na spoločnosť tolerujú, ustupujú mu, ba dokonca pokrytecky obhajujú a nadbiehajú mu, uplácajú ho a v žiadnom prípade mu nebránia.

Odporné pokrytectvo, absencia akéhokoľvek pevného presvedčenia a hodnôt, bezcharakternosť a manipulácia sú bohužiaľ prevládajúcimi charakteristikami elít, ktoré stoja v čele dnešným západným krajinám.

Novodobí revolucionári tak nepotrebujú žiadne ďalšie krvavé revolúcie. Moc dosahujú postupne v súčinnosti s establishmentom.

Ten im už dávno odovzdal do rúk výchovu nových generácií na univerzitách, dávno sa ich ľavičiarske ideológie a predstavy stali súčasťou programovej výbavy tradičných strán naprieč politickým spektrom, dávno je extrémny environmentalizmus, rodová ideológia a LGBT agenda na dnešnom Západe pre všetkých nespochybniteľnou politickou axiómou.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvykli sme si tvrdiť, že studenú vojnu drvivo vyhral Západ. Teraz zisťujeme, že to bolo Pyrrhovo víťazstvo.

Revolučná univerzalistická ľavičiarska ideológia, proti ktorej túto vojnu viedol, ho infikovala, sama zmutovala a s tridsaťročným odstupom ho rozožiera zvnútra.

Dnes vidíme, že vládnuce elity sú ochotné obetovať radikálnemu ľavicovému revolucionárstvu aj také základné demokratické princípy, ako je sloboda slova a sloboda svedomia, že sú cez všadeprítomné ľudskoprávne frázy ochotné pripustiť prenasledovanie a diskrimináciu na základe názoru a presvedčenia, zavádzať cenzúru a že neváhajú dehonestovať aj samotné korene, na ktorých západná spoločnosť doteraz stojí.

Nadnárodné spoločnosti platia obrie výpalné a všemožne demonštrujú svoju oddanosť novému náboženstvu, poprípade sa kajajú za svoje hriechy a za stámilióny si kupujú odpustky.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky tendencie k obmedzovaniu slobody a vnucovaniu pokrokárskej ideológie akcelerujú s požehnaním a v súčinnosti s tými, ktorí vládnu.

Ani naša spoločnosť nie je výnimkou. Aj k nám sa on line začína západné harašenie prelievať. A tak si môžeme napríklad prečítať, že ani úspešný televízny seriál Most, ktorý vďaka skvele napísaným dialógom a vynikajúcim hereckým výkonom popularizoval rasové a LGBT témy, by dnes už ako "rasistický" nebolo možné uviesť.

Začínajú nám vnucovať všetky absurdné politicky korektné nezmysly ohľadom farby pleti, vnucovať nám problém diskriminácie černochov, aj keď u nás nežijú, nálepkovať, cenzurovať, vyhrážať a nepohodlných umlčovať.

Zatiaľ si ešte môžeme dovoliť nesúhlasiť a kritizovať, aj keď pomníky sa už rúbu.

Skryť Vypnúť reklamu

Môžeme sa ale spoľahnúť, že hon na rasistov a konzervatívcov príde, na katedrách, v redakciách, v politike či v našej histórii. A keď ho nespustíme sami, prikážu nám to z politicky korektného Bruselu.

Západ ako slobodný svet, chrániaci tradíciu a právo ľudí žiť si podľa svojho, prestáva existovať.

Tým, ktorí ho začínajú ovládať, ide o to, vybudovať na jeho troskách novú utópiu, zelenú, rovnostársku kontrolujúcu myslenie i konanie každého človeka.

Sú presvedčení, že k tomu na rozdiel od starého komunizmu majú technické prostriedky.

Kríza koronavírusu ukázala nesmiernu moc moderného štátu a tým, ktorí ho riadia, ukázala, ako ľahko možno strachom totálne ovládnuť každodenný život miliárd ľudí. Na tom budú stavať.

Mali by sme sa preto vážne zamýšľať nad tým, čo sa deje okolo nás. S jednoduchými smerovkami smerom na Západ si už bohužiaľ nevystačíme a o Prahu sa dnes nebojuje na Taiwane.

Skryť Vypnúť reklamu

Minimálne to by sme si mali dnes uvedomovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

2 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

5 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

6 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

7 h