SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

V parlamente sa skončila rozprava k potratom

Návrh ženám pomáha, tvrdia obhajcovia novely zákona o potratoch. Odporcovia tvrdia, že sa ako pomoc iba tvári a že novela nie je potrebná, lebo počet interrupcií dlhodobo klesá.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Parlament ukončil diskusiu k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

Novela z dielne OĽaNO ponúka matkám v ohrození konkrétnu finančnú pomoc. V diskusii to uviedla poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽaNO).

Poukázala na to, že týmto návrhom sa ženám nič nezakazuje, nesúdi ich, ale pomáha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pomôcť žene v ťažkej situácii môže, a podľa mňa dokonca musí, každý. Žena v ťažkej situácii proste nemá zostať sama," uviedla Andrejuvová v pléne s tým, že by malo byť dôležité umožniť ženám, aby sa mohli pozrieť na celú situáciu z rôznych strán, aby mali priestor a informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ubezpečila tiež poslancov, že návrh nesmeruje k obmedzeniu reklamy na antikoncepciu. Apelovala na mužov, aby neboli ľahostajní.

"Obávam sa, že v mnohých prípadoch už jeden muž - teda otec nenarodeného dieťaťa - nechal ženu v štichu," dodala.

Andrejuvová uviedla, že návrhom poslanci nezasahujú do slobodného rozhodovania ženy.

Jej stranícka kolegyňa Katarína Hatráková reagovala na výhrady niektorých poslancov, že návrh hnutia limituje právo ženy slobodne sa rozhodnúť podstúpiť potrat.

"Z pohľadu práva je táto žena naozaj slobodná a rozhoduje sa slobodne, psychologicky však máme pred sebou ženu, ktorá ak zistí, že je neplánovane tehotná, v prvom rade sa vyplavia emócie, strach, smútok, napätie, úzkosť, bolesť, obavy. Žena prežíva vinu, hanbu, frustráciu, šok. A toto je kokteil emócií, ktoré ovplyvňujú to vyššie rozhodovanie sa, teda vnímanie osobnej slobody. To je psychologický fakt, to nie je ani konzervatívne, ani liberálne," uviedla s tým, že možno by stačilo sa obuť do topánok takej ženy, definovať si v prvom rade pojmy.

SkryťVypnúť reklamu

"A potom by sme sa možno vedeli ľahšie zamyslieť nad tým, či naozaj hovoríme o slobodnom rozhodnutí ženy," uzavrela.

Nerešpektujú súkromie a dôstojnosť ženy

Návrhy zákonov o umelom prerušení tehotenstva nerešpektujú súkromie a dôstojnosť ženy.

Ešte v utorok to na pôde Národnej rady (NR) SR uviedli predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) a europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa ich názoru sa tieto návrhy iba tvária ako pomoc pre ženy.

Političky hovoria v súvislosti s predkladanými zákonmi o psychickom týraní žien či o obmedzovaní reprodukčných práv žien. Navrhované poučenia sú podľa ich slov založené na skreslených náboženských informáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Cigániková poznamenala, že takmer pred štyrmi mesiacmi sa začala koronakríza, ktorá poznačila celú spoločnosť.

"Nemyslíme si, že teraz je vhodné otvárať takéto kontroverzné témy. Nikomu to nepomôže. My sa momentálne snažíme zachovať status quo," povedala.

Podľa Cigánikovej a Ďuriš Nicholsonovej treba zvyšovať životnú úroveň a vzdelanie žien. Obe navyše zdôraznili, že zo štatistík vyplýva, že na Slovensku počet interrupcií každý rok klesá.

Za vhodnejšie by považovali riešiť sexuálnu výchovu na školách, bezplatnú antikoncepciu pre všetky ženy a predchádzanie psychickému a fyzickému násiliu na ženách.

"Toto je pokus o zviditeľňovanie sa ľudí, ktorí sú nositeľmi tejto ideológie," doplnila europoslankyňa.

Cigániková podotkla, že novela hovorí o umelom prerušení tehotenstva so zreteľom na ochranu plodu, pričom nehovorí o ochrane ženy. Kritizuje napríklad potrebu dvoch posudkov pri podstúpení potratu pri nezdravom vývoji plodu.

SkryťVypnúť reklamu

Namieta ambíciu predkladateľov zlepšiť finančnú situáciu žien, príspevok 800 eur je podľa nej stále málo, či už sa rozdelí alebo nie.

Vašečka: Ponúka riešenia

Richard Vašečka (OĽaNO) ako jeden z predkladateľov tvrdí, že ich návrh nezakazuje a nemoralizuje, ale ponúka riešenia.

Podotkol, že na Slovensku doteraz platí zastaraný komunistický a barbarský zákon, ktorý umožňuje "zabíjať deti na požiadanie".

Dodal, že sloboda neznamená možnosť vyberať si zlé.

"Potrat nie je riešenie, potrat nie je slobodná voľba. Potrat je zlá voľba, pretože nerešpektuje právo na život," uviedol.

Dodal, že v minulosti sa aj liberáli zhodli na tom, že potrat je zlý.

Považuje za dobré odrádzať ľudí od interrupcie a dať im dostatok informácií, aby sa vedeli rozhodnúť. Zákon podľa neho hovorí o tom, že sú aj iné možnosti a ponúka pomoc najmä v komplikovaných situáciách. Označil ho za motiváciu a prevenciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Aby si ľudia vybrali život a nie smrť dieťaťa. Chceme, aby sa o potratoch prestalo zavádzať, preto chceme aj lepšie štatistické údaje," uviedol s tým, že sa často hovorí o tom, že dôvodom interrupcií je chudoba.

Andrej Stančík (OĽaNO) skonštatoval, že debata by mohla byť citlivejšia. Súhlasí s Vašečkom, že liberáli aj konzervatívci netvrdia, že potrat je dobrý.

Nesúhlasí však s tým, čo Vašečka hovoril o slobode. Podľa neho nie je fundamentom slobody vybrať si len medzi dobrým a zlým. Myslí si, že potrat by mal ostať rozhodnutím ženy a mala by ju v tom podporovať aj legislatíva.

Ján Podmanický (nezaradený) považuje za problém pri takýchto zákonoch aj argumenty, že ich presadzujú a bojujú za ne len muži.

Podmanický podotkol, že aj muž má právo o tom hovoriť, pretože aj on je rodič.

SkryťVypnúť reklamu

Návrhy neriešia problémy

Trojica poslancov parlamentu zo strany Za ľudí Vladimíra Marcinková, Tomáš Lehotský a Andrea Letanovská nepodporia ani jeden z návrhov týkajúcich sa obmedzenia potratov.

Tvrdia, že neriešia najvážnejšie problémy žien, ktoré sa rozhodujú či interrupciu podstúpia.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázali na to, že poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku, preto nehovoria za celý klub Za ľudí.

Okrem návrhov z dielne ĽSNS a nezaradených poslancov teda nepodporia ani návrh OĽaNO. Pripomenuli, že predkladateľom z OĽaNO adresovali viacero výhrad.

Poslancom prekáža vplyv ideológie v znení návrhu z dielne OĽaNO. Podľa Lehotského je návrh hnutia tiež reštrikčný, pretože sa snaží prístup k interrupciám sťažovať.

"Pozerá sa na ženy, ktoré sa rozhodujú, ako na nezodpovedné, respektíve ľahkovážne," povedal s tým, že to vo väčšine prípadov nie je pravda.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci tiež kritizovali úpravu, aby žena rozhodujúca sa o potrate pre zdravotné dôvody musela mať dve nezávislé lekárske správy.

Všetky predložené návrhy zákonov majú podľa Marcinkovej za cieľ obmedziť alebo sťažiť prístup ženám k interrupciám a skrývajú sa za slová ako pomoc ženám.

Návrhy tiež podľa nej využívajú veriacich na citlivú tému. V žiadnom z nich nerieši podľa nej najväčšie a najakútnejšie problémy.

Interrupcie sú dnes podľa nej otázkou chudoby, takže začať treba práve jej riešením.

Odmieta tendencie politikov, ktorí robia z potratovej témy politickú kampaň a vyzvala ich, aby svoju snahu na pomoc ženám mysleli úprimne.

Nástroje na riešenie sú už podľa nej dávno známe.

"Hovorme o silných sociálnych a prorodinných opatreniach, o ustavičnej práci na posilňovaní rovnosti žien a mužov, o dostupnej antikoncepcii hradenej z verejného poistenia, o dostatočnom počte miest v škôlkach a jasliach pre každé dieťa, aby mohla každá matka prísť naspäť na pracovný trh, byť zárobkovo činná a živiť svoju rodinu, o dostupnom bývaní," priblížila Marcinková.

SkryťVypnúť reklamu

Praktická pomoc ženám

Novelu zákona označila predkladateľka Anna Záborská (OĽaNO) za praktickú pomoc ženám. Odmieta, že by hovorila len o ochrane plodu. Tvrdí, že zmienky o ochrane ženy možno nájsť v celom zákone.

"Trochu sme to chceli vyvážiť," podotkla s tým, že aj judikatúra európskych súdov hovorí, že aj nenarodené dieťa má svoje práva.

"Staviame sa na stranu ochrany života a zdravia každého človeka, života matky i tých najmenších a najzraniteľnejších," deklarovala Záborská.

Zdôraznila, že sa treba pozerať do budúcna a vytvárať podmienky na dôstojný život matiek aj ich narodených či nenarodených detí.

Potrebu vidí vo vytvorení systému pomoci ženám, ktoré si chcú dieťa nechať, ale sú v zlej životnej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa podľa nej väčšina spoločnosti zhoduje, že počaté dieťa je ľudský jedinec a ukončenie tehotenstva nie je správne.

Časť diskusie však podľa nej stále dokazuje, že mnohí nedokážu podporiť ani opatrenia na zvýšenie úrovne života žien.

Opozičná poslankyňa Ľubica Laššáková (nezaradená) poukázala na deti v rukách sociálnych pracovníkov, ktoré týrajú rodičia, pretože ich nechceli už pri narodení. Zamerala by sa na urýchlenie adopcií bezdetnými pármi.

Dva posudky

Novela z dielne OĽaNO obsahuje zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu či zmenu názvu umelé prerušenie na umelé ukončenie tehotenstva.

V prípade záujmu o vykonanie potratu zo zdravotného dôvodu na strane ženy, pre nezdravý vývoj plodu či jeho geneticky chybný vývoj, by mali byť potrebné dva nezávislé lekárske posudky.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň jeden z nich by mal vyhotoviť lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Správy majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia.

Rovnako chcú zaviesť obsiahlejšie hlásenie o potratoch a žiadostiach o umelé prerušenie tehotenstva, a tiež predĺžiť lehotu pre ženy na rozmyslenie sa na 96 hodín.

V parlamente sú aj dva návrhy z dielne ĽSNS, ktoré majú obmedziť prístup k interrupciám, a tiež návrh nezaradených poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu