SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Niektoré krajiny EÚ nebudú uhlíkovo neutrálne ani po roku 2050, predpovedá analytik

Energetika je sektor, kde sa investuje na desiatky rokov vopred a štáty podľa analytika nie sú schopné jej štruktúru meniť tak rýchlo.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Európska únia si stanovila v oblasti prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku ambiciózne ciele, no postupne ich bude musieť prehodnotiť podľa možností jednotlivých krajín.

Aj po roku 2050 budú v EÚ krajiny, v ktorých budú palivá na báze uhlíka mať ešte stále významnú úlohu, povedal v podcaste portálu Slovgaz Otvorene o plyne český energetický analytik a investor Michal Šnobr.

"Nemyslím si, že celá Európa v roku 2050 bude bezuhlíková. Časom bude musieť Európa zobrať na vedomie, že každá krajina odštartovala z inej pozície, s iným zázemím histórie," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Energetika je sektor, kde sa investuje na desiatky rokov vopred a štáty podľa analytika nie sú schopné jej štruktúru meniť tak rýchlo.

"Nepochybne tu v roku 2050 budú krajiny bezproblémovo uhlíkovo neutrálne. Ale budú aj krajiny, kde uhlík bude ešte stále hrať dokonca nie nevýznamnú rolu," povedal Šnobr.

Ako príklad uviedol Poľsko, ktoré v súčasnosti viac ako 80 % energie získava práve z uhlia.

Zmeniť za 30 rokov štruktúru z plno uhoľnej energetiky na bezuhlíkovú, a to navyše s hroziacimi sociálnymi dôsledkami, je podľa analytika nereálne.

Navyše by mohli súčasné rozdiely medzi energetikami západných a východných krajín EÚ v určitých kritických situáciách vytvoriť napätie a rozhodovať aj o budúcnosti a celistvosti EÚ.

Šnobr upozornil, že smer európskej energetickej politiky určuje najmä tá nemecká. Česko a Slovensko sa musia prispôsobiť faktu, že sa skončil čas národných sebestačných energetík.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa analytika však nie je iné východisko. S tým súvisí aj prechod na bezuhlíkové technológie, hoci zatiaľ nie je jasné, ako bude energetika po roku 2050 vyzerať.

Pokiaľ sa Slovensku podarí spustiť do prevádzky jadrové bloky v Mochovciach, malo by mať problém s prechodom na bezemisné technológie pri výrobe elektrickej energie vyriešený.

Viac táto plánovaná zmena zasiahne Poľsko, zložitejšia situácia bude aj pre Česko, v ktorých je podiel uhlia na výrobe výraznejší.

Podľa Šnobra však bude prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku problém aj pre východnú časť Nemecka.

Štáty s vyšším podielom výroby energie z uhlia v súčasnosti podľa Šnobra nemajú riešene, ako ukončiť jeho spaľovanie a stať sa okamžite čistou bezemisnou energetikou.

Dočasné kompromisné riešenie, ktoré výrazne znižuje emisie CO2, by mohlo byť väčšie využívanie zemného plynu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Slovensko

Dohľadané kontakty infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v posledných dňoch

Hygenici predpokladajú, že počet potvrdených prípadov bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi.

Počet testovaných rastie a s ním aj počet odhalených infikovaných.
Slovensko

Pribudlo 797 pozitívnych prípadov pri 9 170 testoch, informoval premiér

Situácia je podľa predsedu vlády mimoriadne vážna a je najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci.

Ilustračné foto