SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Virologička utiekla z Číny: Kto chcel hovoriť o koronavíruse, hrozilo mu, že zmizne

Hongkonská vedkyňa Li-Meng Jen tvrdí, že Čína o šírení koronavírusu vedela skôr, ako priznáva a snažila sa šírenie nákazy dlho držať pod pokrievkou.

Virologička Li-Meng Jen.Virologička Li-Meng Jen. (Zdroj: Reprofoto Yotube Fox News Tucker)

Čína o covide-19 vedela oveľa skôr, než priznáva, a snažila sa šírenie nákazy dlho držať pod pokrievkou. Kto chcel o nákaze nahlas hovoriť, hrozilo mu, že "zmizne".

Tvrdí to hongkongská virologička a imunologička Li-Meng Jen, ktorá sa rozhodla utiecť do Spojených štátov a skryť sa tam, píše server echo24.cz.

V rozhovore pre Fox News uviedla, že patrila k prvým vedcom, ktorí skúmali nový koronavírus. S tvrdením, že Čína tajila epidémiu, prišlo aj americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS) a ďalšie zdroje.

Skryť Vypnúť reklamu

Li-Meng Jen, ktorá dlhodobo pôsobila na lekárskej fakulte Hongkonskej univerzity, sa rozhodla odletieť do Spojených štátov 28. apríla.

Na americkej pôde ju údajne vypočúvala FBI, než ju pustila ďalej. Uviedla, že ak by v Číne verejne prehovorila o tom, že sa vláda snažila zatajiť šírenie nákazy koronavírusu, najskôr by bez stopy "zmizla".

Pôvodne sa na žiadosť svojho vedúceho, doktora Leo Poona, ktorý pôsobil na univerzite aj v laboratóriu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), mala zamerať na zvláštne ohniská nákazy podobné SARS (syndróm náhleho zlyhania dýchania), ktorý udrel v Ázii v rokoch 2002 a 2003.

Teraz išlo o niekoľko prípadov na území pevninskej Číny, ktoré sa začali množiť od decembra 2019. Už vtedy tamojšia vláda odmietla pustiť do krajiny zahraničných expertov, aby prišli pomôcť s výskumom, a týkalo sa to aj odborníkov z Hongkongu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka kontaktom a predchádzajúcemu pôsobeniu v čínskych laboratóriách sa na konci roka dostala mimo iného k informáciám z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Číne, že sa skúmaný typ koronavírusy rýchlo šíri z človeka na človeka.

Keď túto zásadnú skutočnosť pretlmočila svojmu vedúcemu, ten akurát prikyvoval a nakoniec povedal, nech pokračuje v práci.

V januári potom WHO iba oznámila, "že podľa čínskych úradov vírus spôsobuje niektorým pacientom zdravotné problémy a neprenáša sa veľmi rýchlo medzi ľuďmi", hoci organizácia zároveň priznala, že jej chýba viac informácií.

Vedkyňa Jen uviedla, že experti v jej okolí sa v tom čase obávali otvorene hovoriť o koronavíruse. Jej vedúci ignorovali závery štúdií, vrátane tých, na ktorých pracovala. Tých, ktorí pôsobili vo Wu-chane, nesmeli kontaktovať. A keď sa o to niekto pokúsil, oni sami nereagovali, povedala viroložka Jen.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase už rýchlo rástol počet nakazených. Jej spolupracovníci o ničom nemohli hovoriť, len dodávali, že musia nosiť masky a rúška. Keď 16. januára opäť prezentovala svoje výsledky a vypytovala sa na šírenie nového koronavírusu, dostala varovanie, že by mala byť opatrná, inak ohrozí celý tím.

"Neprekračujte červenú líniu," citovala jedného z kolegov.

WHO neurobilo nič, odmieta akúkoľvek zodpovednosť

Pre Fox News uviedla, že v jednom z laboratórií WHO pracoval aj profesor Malik Peiris, ktorý o šírení nákazy a jej vlastnostiach tiež vedel, ale neurobil pre prevenciu vôbec nič.

Čína aj WHO akékoľvek obvinenia odmietajú. Svetová zdravotnícka organizácia potom v reakcii na otázky novinárov napísala, že Peiris, Poon ani Jen pre ňu nikdy priamo nepracovali, v prípadne prvých dvoch menovaných expertov išlo podľa hovorkyne Margaret Ann Harrisovej len o externých poradcov.

Skryť Vypnúť reklamu

O úteku z Číny rozhodla až jej komunikácia s hongkonským blogerom, ktorý jej odporučil sa skryť v Spojených štátoch.

Ich hovory ale objavil manžel, ktorý tiež pracoval ako výskumník v laboratóriách. Na prosby, aby utiekli spoločne, reagoval rozčúlene.

"Hovoril, že nás všetkých zabijú, obviňoval ma," povedala Jen s tým, že sa nakoniec rozhodla opustiť Čínu sama.

Akonáhle už bola v USA, čínska vláda vraj prevrátila jej malý byt hore nohami a vypočúvala jej príbuzných, ktorí sa ju snažili presvedčiť, aby sa vrátila späť domov.

Hongkonská univerzita medzitým zrušila jej profil na stránkach inštitúcie a zablokovala prístupy do školských databáz a e-mailov, hoci mala oficiálne povolenú ročnú pauzu.

Hovorca univerzity neskôr povedal Fox News, že doktorka Li-Meng Jen už u nich oficiálne nepracuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínska ambasáda na žiadosť o rozhovor televízii Fox News reagovala vyhlásením, že osobu vedkyne vôbec nepozná.

"Nikdy sme o nej nepočuli," dodala s tým, že sa Čína popasovala s pandémiou hrdinsky a že všetok priebeh bol transparentne dokumentovaný.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.