SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Marian Kechlibar: Cancelio Rowlingová!

Preklad rezolúcie voči autorke Harryho Pottera. Stojí za prečítanie, verte mi. Atmosféra ako zo starých päťdesiatych rokov.

Britská spisovateľka J.K. Rowlingová.Britská spisovateľka J.K. Rowlingová. (Zdroj: SITA/AP)

Milý čitateľ, náhoda viedla k dokonalej trefe: spisovateľka Rowlingová je signatárkou listu volajúceho po slobode slova, ktorý vyšiel v časopise Harpers, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Medzi ďalšími ľuďmi, ktorí ho podpísali, je Salman Rushdie, človek, po ktorého živote svojho času šli fanatici poštvaní Chomejním.

Tiež Garry Kasparov, predstaviteľ ruskej opozície, sa pripojil. Asi môžeme smelo povedať, že títo dvaja sú ľudia, ktorí vedia, čo to znamená "mať vážne problémy".

SkryťVypnúť reklamu

Ale k listu a k reakciám na neho niekedy inokedy. Dnes je čas na ukážku toho, prečo vôbec také listy vznikajú.

Miliardárku Rowlingovú nie je ľahké zlikvidovať, na to je jej dielo veľmi lukratívne, než aby sa ho vydavateľ vzdal. To však neznamená, že si neschytala svoje, na sociálnych sieťach i mimo nich. Akokoľvek si o niektorých jej akciách myslím svoje, za to, že je terčom Molocha, ju ľutujem.

Posledné kolo žraločej hostiny sa rozbehlo, keď Rowlingová začiatkom júna tweetla trochu sarkastickú poznámku smerujúcu k tomu, že "ľuďom, ktorí menštruujú" by sa napríklad mohlo hovoriť "ženy".

V reakcii na to ju zjazdili niektorí herci z filmovej série o Harrym Potterovi a potterovská internetosféra začala riešiť, ako s autorkou naložiť.

SkryťVypnúť reklamu

Sľúbil som vám preklad jednej vzniknuté rezolúcie, tu je. Ide o vyhlásenie servera MuggleNet, jednej z najväčších (ak nie vôbec najväčšej) online komunít pre fanúšikov Harryho Pottera, ktorá existuje už od roku 1999.

Prevádzkovatelia servera v ňom zhŕňajú svoje postoje a opatrenia k autorke Harryho Pottera a jej názorom na gender.

Trigger Warning: Vopred varujem, že ide o silné kafe a vrecúško na dávenie sa môže hodiť.

Nuž, vychutnávajte si ZÁVÄZOK, ktorý na seba administrátorský tím MuggleNet naložil v mene všetkých skupín spoločnosti a bezpečia a ktorým sa pochválil zvyšku sveta.

Originál tu. Za profesionálnu korektúru opäť ďakujem pánovi Němečkovi.

NÁŠ ZÁVÄZOK

Po viac ako 20 rokov sa komunita fanúšikov Harryho Pottera rozrastala a silnela a my sme pyšní na to, že sme mali príležitosť oslavovať, učiť sa a rásť spoločne s toľkými ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Práve ten moment, keď naša komunita vstupuje do tretieho desaťročia, si J. K. R. zvolila k tomu, aby sa prihlásila ku škodlivým a vyvráteným názorom na to, čo znamená byť trangenderovou osobou.

Sme znechutení faktom, že si pre tieto výroky zvolila mesiac, keď sa usporadúva Pride, a obdobie, keď sa celý svet snaží zúčtovať s rasovou nespravodlivosťou.

Toto zneužitie jej vplyvu a výsadného postavenia k útoku na osoby na okraji spoločnosti považujeme v rozpore s posolstvom prijatia, tolerancie a vzájomnej podpory, ktoré nachádzame v jej knihách a ktoré sú toľko vyzdvihované komunitou fanúšikov Harryho Pottera.

Hoci je ťažké vystúpiť proti niekomu, ktorého prácu sme dlho obdivovali, bolo by zlé nepoužiť našu platformu na to, aby sme znížili mieru škôd, ktoré napáchala.

SkryťVypnúť reklamu

Naše stanovisko je jasné: transgender ženy sú ženy. Transgender muži sú muži. Nebinárne osoby sú nebinárne. Intersex osoby existujú a nemali by byť nútené žiť v binárnom svete.

Stojíme po boku fanúšikov Harryho Pottera z týchto komunít, a hoci nesúhlasíme so zlým zaobchádzaním, ktorého sa JKR dostalo po tom, čo zverejnila svoje názory na transgender osoby, musíme odmietnuť jej názory.

Boli sme svedkami toho, ako nespočet ľudí využilo knihy o Potterovi a súvisiace diela k tomu, aby preskúmali svoju vlastnú identitu a šírili pritom lásku a porozumenie.

Vieme, že je to stále možné, a že chceme byť aj naďalej súčasťou tohto hnutia. Zaväzujeme sa k tomu, že budeme v našej komunite odvádzať dobrú prácu a naďalej pozdvihovať a stavať do stredu pozornosti ľudí, ktorí sú na okraji spoločnosti, a prispievať k pozitívnej zmene na našich fanúšikovských platformách.

SkryťVypnúť reklamu

Toto nech je začiatkom nášho obnoveného záväzku slúžiť komunite okolo Harryho Pottera z viac uvedomelého uhla pohľadu ako predtým.

Na tejto stránke vás budeme pravidelne informovať o našich snahách povzniesť náš obsah a priblížiť ho širšej škále fanúšikov, rovnako ako o spôsoboch, ktorým môžete finančne prispieť.

Ak ste trans-osoba a potrebujete pomoc, naliehavo vás žiadame, aby ste zavolali horúcu linku Trans Lifeline.

Jedinou starosťou MuggleNet je vytvorenie bezpečnej komunity, v ktorej sa všetci cítia vítaní. To znamená aj naďalej vytvárať všestranný obsah a vykonávať také zmeny, aby príslušný obsah bol dostupný tým, ktorí o neho stoja, a nebol vnucovaný tým, ktorí nie.

Súčasťou nášho obsahu bude aj naďalej práca J.K. Rowlingovej mimo čarodejnícky svet (séria Cormoran Strike, kniha Ickabog) a aktivita jej charitatívne nadácie, Lumos.

SkryťVypnúť reklamu

Nebudeme už písať o aspektoch jej osobného života (napr. Zisk ocenenia, životné úspechy, tweety, ktoré sa netýkajú čarodejníckeho sveta, dary charitám, právne záležitosti, politické komentáre alebo názory).

Aby sme vytvorili inkluzívny priestor nielen pre našich čitateľov, ale aj pre našich pracovníkov, od žiadneho dobrovoľníka MuggleNet nebudeme vyžadovať, aby pracoval s obsahom, ktorý ho znepokojuje, ani ho k tomu povzbudzovať.

Navyše, po konzultácii s našimi dobrovoľníkmi zo všetkých tímov sme sa rozhodli zaviesť nasledujúce pravidlá, ktoré upravujú našu publikačnú činnosť, s okamžitou platnosťou:

Webové stránky

Tieto pravidlá sa týkajú úvodníky, článkov, krátkych správ, správ z médií a všetkých ďalších príspevkov.

Od tejto chvíle nebudeme ...

SkryťVypnúť reklamu

- umiestňovať kamkoľvek odkazy na nákup diel J. K. Rowlingovej netýkajúcich sa čarodejníckeho sveta,
- odkazovať na stránky J. K. Rowlingovej,
- používať titulné obrázky s podobou J. K. Rowlingovej,
- v najvyššej možnej miere obmedzíme používanie mena J. K. Rowlingovej v úryvkoch z článkov.

Tieto pravidlá sa týkajú stránok a ich usporiadanie v navigačnom menu:

- Existujúce odkazy na nákup boli odstránené.
- Kategória J. K. Rowlingová a jej podstránky (Cormoran Strike Series, The Casual Vacancy) boli odstránené z prehľadu správ, ktorý sa objavuje na prvej stránke tohto webu.
- Menu "J. K. Rowlingová "bolo presunuté z hlavného navigačného menu do položky" Svet muklov ", aby sa nič nenaznačili čelné stránke, ale aby si ho čitatelia stále ešte mohli vyhľadať.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne siete

Tieto pravidlá sa týkajú našich účtov na sociálnych sieťach, čo zahŕňa Facebook, Instagram, Pinterest, Tumblr, Twitter a YouTube:

Naďalej už nebudeme postovať ani zdieľať ...

- odkazy na nákup diel J. K. Rowlingovej netýkajúcich sa čarodejníckeho sveta,
- odkazy na stránky J. K. Rowlingovej,
- fanúšikovské diela, mémy, fotografie a ďalšie obrázky s podobou J. K. Rowlingovej,
- citáty J. K. Rowlingovej na témy, ktoré sa netýkajú čarodejníckeho sveta.
- obsah týkajúci sa jej diela mimo čarodejnícky svet.

Články týkajúce sa práce J. K. Rowlingovej mimo čarodejnícky svet už nebudeme zdieľať na našom Facebooku ani Instagrame. Všetky tweety, ktoré sa budú týkať zverejnenia úvodníkov, článkov, krátkych správ, správ a ďalších textov týkajúcich sa J. K. Rowlingovej alebo jej diela mimo čarodejnícky svet, budú označené tagom #JKR, aby si ich používatelia Twitteru mohli ľahko skryť.

SkryťVypnúť reklamu

Neustále sa snažíme robiť to, čo je pre našu komunitu najlepšie, takže tieto pravidlá sa časom na základe spätnej väzby od našich spolupracovníkov a čitateľov môžu zmeniť. Ak chcete zanechať spätnú väzbu, použite prosím nasledujúci formulár.

Akokoľvek náš záväzok voči tejto komunite sa po výrokoch J. K. Rowlingové sústreďuje na inkluzivitu, radi by sme tiež upozornili na to, že následky z domáceho násilia, ktorému čelila, jej aj naďalej zjavne pôsobí traumu. Je naším nemenným postojom, že domáce násilie nie je prijateľné v žiadnom vzťahu, bez ohľadu na gender, bohatstvo alebo právny stav. Ak ste vy, alebo niekto, koho poznáte, v takej situácii, prosím vyhľadajte pomoc na Národnej horúcej linke pre domáce násilie.

Koniec ZÁVÄZKU, priatelia.

Moja reakcia po jeho prvom prečítaní... Ty, krávo!

SkryťVypnúť reklamu

Ak ťa, čitateľ, niekedy postihnú chvíľkové ilúzie o ľudskej povahe, vráť sa k tomuto ZÁVÄZKU, prečítaj si ho a vezmi do úvahy, že toto spísali a zverejnili ľudia, ktorí si podľa všetkého mysleli, že robia dobrú, záslužnú a morálne správnu až nevyhnutnú vec.

A že to boli ľudia z nášho kultúrneho okruhu, nie nejakí kvíkajúci fanatici z paštúnskeho pohraničia, ktorých jedinou školou bola madrása založená Talibanom. A že na ne pri písaní tejto šialenosti žiadny súdruh Berija nemieril nabitým mauserom.

Uvidíš, ako rýchlo ťa tie ilúzie zase prejdú.

Vlastne si prestávam byť istý, či sa nad tých Talibancov ešte vôbec môžeme nejako vyťahovať, keď naša kultúra začína produkovať toto.

Tie pasáže o tom, ako už naďalej nebudú zdieľať a publikovať obrázky s podobou J. K. Rowlingovej, smrdia naozajstným stredovekom na sto honov.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže na rozdiel od Talibancov ich splodili ľudia, ktorí vyrástli v relatívne liberálnom a vyspelom svete a najskôr neveria v to, že by ich za zobrazenie Rowlingovej nejaký pomstychtivý Boh po smrti zhodil do pekiel a tam ich armáda chechtajúcich sa diablov večne kúpala v kotloch vriacej smoly . Túto obavu by som bol schopný aspoň trochu pochopiť. Toto... no comment.

Naozajstné chucpe je pritom skutočnosť, že MuggleNet nie je čisto amatérsky web, ale firma (for-profit), ktorá má e-shop a zarába na predaji tovaru, ktoré by bez Rowlingovej a jej tvorby vôbec neexistovalo.

Keby bola autorka len trochu pomstychtivá, využila by teraz svoj copyright a začala by im komplikovať život.

Lenže vyzerá to, že sa spoliehajú na to, že pomstychtivá nie je (Rowlingová je voči svojej fanúšikovskej komunite tradične ústretová, najmä v porovnaní s firmami typu Walt Disney.)

SkryťVypnúť reklamu

Že tá nevysloviteľná osoba, ktorej tvár a meno nesmie už naďalej hyzdiť úvodnú stránku webu, bude zároveň natoľko dobrá, že im nebude narušovať biznis.

Všimnite si v tejto súvislosti tých veľmi pragmatických výnimiek ohľadom nákupných odkazov na diela z čarodejníckeho sveta.

Tak ďaleko zase svätý hnev nesiaha. To by mohlo poškodiť predaje na ich vlastnom e-shope, ktorý je tohto tovaru plný a zrejme aj plný zostane.

Ešte by som rád okomentoval jednu vec, totiž celkový tón textu. Je ohromne presladený, demonštratívne starajúci sa o ľudí na okraji, ponúkajúci im starostlivo kontakty na horúce linky, keby sa im snáď niečo dialo, priamo narvatý pozitívnymi slovami ako láska, porozumenie, vítanie, bezpečie.

A hneď vzápätí preskakuje ku strohému zoznamu represívnych opatrení voči konkrétnej osobe, ktorá vyzerajú a znejú ako rozsudok nejakého Volksgerichtu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak mám zabrúsiť do potterovského sveta: niečo také by mohla napísať Dolores Umbridgeová, ku ktorej táto hysterická afektovanosť kombinovaná s banálnou krutosťou sedí úplne dokonale.

Neviem, či ste tie knihy čítali; ale Umbridgeová mi prišla ako ďaleko realistickejšia podoba Zla než príliš šablonovitý Voldemort.

No, tak v poslednom čase to vyzerá, ako by sa nám slečna Dolores množila geometrickým radom...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu