SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež František odsúdil premenu chrámu Hagia Sofia na mešitu

Svätý otec vyhlásil, že ho tento krok "veľmi bolí".

Turecký najvyšší správny súd anuloval nariadenie z roku 1934, na základe ktorého sa bazilika Hagia Sofia stala múzeom.Turecký najvyšší správny súd anuloval nariadenie z roku 1934, na základe ktorého sa bazilika Hagia Sofia stala múzeom. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN - Pápež František odsúdil rozhodnutie tureckého prezidenta, ktorý v piatok formálne premenil ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule na mešitu.

Na Námestí svätého Petra v nedeľu vyhlásil, že ho tento krok "veľmi bolí".

Len niekoľko hodín po tom, čo najvyšší správny súd v Turecku anuloval rozhodnutie vlády z roku 1934, ktoré z niekdajšieho byzantského chrámu a mešity spravilo múzeum, Recep Tayyip Erdogan podpísal dekrét o odovzdaní Hagie Sofie pod správu tureckého Riaditeľstva pre náboženské záležitosti.

Erdogan, ktorý je zbožný moslim, vyzýval na zmenu charakteru budovy, a to aj napriek vlne medzinárodnej kritiky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Moje myšlienky (smerujú) trochu ďalej, do Istanbulu. Premýšľam nad Hagiou Sofiou a som hlboko zarmútený," povedal pápež a ďalej už túto otázku nerozvádzal.

Hlava rímskokatolíckej cirkvi sa k tejto problematike vyslovila v podobnom duchu ako Svetová rada cirkví (SRC), ktorá v sobotu vyjadrila nad tureckým rozhodnutím "zármutok a zdesenie".

SRC so sídlom v Ženeve, združujúca zhruba 350 kresťanských cirkví, pritom zdôraznila, že svetoznáma Hagia Sofia je už od roku 1934, keď bola premenená z mešity na múzeum, "miestom otvorenosti, stretávania sa a inšpirácie pre ľudí všetkých národov a náboženstiev".

Erdogan ešte v piatok večer oznámil, že prvé modlitby sa v chráme uskutočnia už 24. júla, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Chrám v súčasnosti funguje ako múzeum, ktoré v ňom vzniklo v tridsiatych rokoch.

Súd skúmal premenu chrámu Božej múdrosti z mešity na múzeum, ktorým sa táto symbolická pamiatka stala v rámci sekulárnych reforiem zakladateľa moderného tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka.

"Bolo rozhodnuté o tom, že Hagia Sofia ... sa opäť otvorí k modlitbám," uviedol Erdogan.

V prejave povedal, že Turecko má ako zvrchovaný štát na takéto rozhodnutie plné právo. Prvý modlitby sa v mešite majú uskutočniť 24. júla, aj potom ale zostane pamiatka ďalej otvorená pre všetkých turistov bez ohľadu na vyznanie.

Monumentálny kresťanský chrám, v ktorom boli korunovaní byzantskí cisári, sa zmenil v mešitu po dobytí Konštantínopolu (dnešného Istanbulu) osmanskými vojskami v roku 1453.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako moslimská svätyňa potom slúžil takmer 500 rokov a počas tejto doby k nemu boli pristavené štyri minarety. Vnútri potom boli zakryté mozaiky s kresťanskými motívmi, ktoré boli odkryté potom, čo sa pamiatka zmenila na múzeum.

Organizácia UNESCO, v ktorého zozname kultúrneho dedičstva Hagia Sofia figuruje od roku 1985, vyjadrila v niekoľkých listoch tureckej vláde znepokojenie ohľadom plánovaných zmien a vyzvala Ankaru k dialógu pred akýmkoľvek rozhodnutím, ktoré by zmenilo charakter pamiatky.

"Je poľutovaniahodné, že turecké rozhodnutie nebolo predmetom dialógu či predchádzajúceho upozornenia," uviedla v piatok generálna tajomníčka organizácie OSN Audrey Azoulayová.

Podľa nej by mali turecké úrady o celej veci otvorene komunikovať, aby nedošlo k poškodeniu "univerzálne hodnoty mimoriadnej pamiatky", ktorej ochranu hodlá výbor UNESCO posúdiť na svojom ďalšom zasadnutí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmenu štatútu pamiatky, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kritizovali Spojené štáty, Grécko či pravoslávni kresťanskí lídri.

Nacionalistické a náboženské skupiny sa však dlho usilovali o jej premenu naspäť na mešitu, zatiaľ čo ostatní veria, že by mala zostať múzeom na znak kresťanskej a moslimskej solidarity.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.