SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľsko volí hlavu štátu, rivali mobilizovali aj pri urnách. V sále došlo k ,ťahanici 'medzi novinármi

Poliaci si vyberajú medzi Dudom a Trzaskowským. Prvé exitpolly naznačujú tesný rozdiel menší ako jedno percento.

Súčasný poľský prezident Andrzej Duda a jeho protikandidát v druhom kole prezidentských volieb Rafal Trzaskowski.Súčasný poľský prezident Andrzej Duda a jeho protikandidát v druhom kole prezidentských volieb Rafal Trzaskowski. (Zdroj: TASR/AP)

RYBNIK - Skromné ​​predstavenie bez zbytočných slov - tak vyzeralo hlasovanie opozičného kandidáta Rafała Trzaskowského v Rybniku v poľskom Sliezsku.

Jeho rival, prezident Andzej Duda, hlasoval v Krakove.

Obaja vyzvali voličov, aby prišli k urnám, ak im záleží na osude Poľska, píše tomáš Vlach v článku uverejnenom na serveri lidovky.cz.

Skutočnosť, že v nedeľu Poľsko rozhoduje o hlave štátu, pripomína v sliezskom

mestečku Rybnik máločo. Stredná generácia mieri do kostola na svätú omšu a všetci starostlivo nasadzujú rúška, v Poľsku totiž opatrenia proti koronavírusu stále platia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochranu tváre je potrebné nosiť všade v uzavretých priestoroch vrátane volebných miestností.


"Tu volí Trzaskowski? Skutočne? " čuduje sa recepčná v hoteli.

"To viete, ja som tu sama a nedávno sme otvorili. Ja voliť nepôjdem, na čo, máme po koronavíruse iné starosti," dodáva a rozhliadne sa po prázdnej hale.

Všetko tu funguje akosi v polovičnom režime, na dverách visí oznámenie písané obyčajnou ceruzkou "hotel funguje," návštevníci sa však zatiaľ nehrnú.

Kandidát opozičnej Občianskej koalície (OK) Rafał Trzaskowski sa tentoraz rozhodol nehlasovať vo Varšave, ale v Rybniku, sliezskom mestečku asi 60 kilometrov od českých hraníc, pretože odtiaľto pochádza jeho žena Małgorzata.

Súčasný prezident Andrzej Duda blízky vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) hlasuje vo svojom rodnom meste Krakove.

Skryť Vypnúť reklamu

"Naplní Trzaskowski požiadavky Židov?"

V mieste hlasovania Trzaskowského, v základnej škole v ulici Różańskiego, sa už od rána čistia stolíky a zábradlia, dezinfekcia tečie prúdom.

Členovia volebnej komisie poctivo nosia rúška a štíty, vedia, že kamier a fotoaparátov mieriacich na všetky strany je tu požehnane.

Redaktor poľskej verejnoprávnej televízie TVP priniesol do sály mikrofón a chce ho postaviť priamo pred volebnú urnu. To sa zjavne nepáči fotografom zahraničných agentúr a skúšajú chlapíka usmerňovať.

Je poznať, že TVP nemá najlepšiu povesť kvôli tomu, že nadržuje vládnej strane.

Kritike Trzaskowského programu venovala TVP celú štvrtkovú spravodajskú reláciu a vrcholom bola reportáž s názvom "Naplní Trzaskowski požiadavky Židov?"

Skryť Vypnúť reklamu

Verejnoprávna televízia uviedla, že Trzaskowski podporí požiadavky vyplatenia odškodného za holokaust a hrozí, že Poľsko príde o závratnú sumu až 200 miliárd zlotých (vyše 45 miliárd eur).

Kolegovia to dávajú redaktorovi TVP pocítiť a z mikrofónu je nakoniec kompromis, stojí tri metre od urny rovnako ako dav fotografov a kameramanov.

Nakoniec je to aj tak zbytočné, pretože okrem slov "Dobrý deň" Trzaskowskí nič viac vo volebnej miestnosti nepovedia, striktne sa držia pravidiel.

Agitka pri urnách

Predsedníčka volebnej komisie si dáva záležať na procedúrach a opozičný kandidát chvíľami postáva ako opustený stĺp. S lístkami potom obaja zapózujú všetkým prítomným.

"Ešte tu! Pozrite sa sem!" volajú fotografi a pár poctivo plní ich priania.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred volebné miestností sa dvojica obmedzuje len na krátke vyhlásenie.

"Voliť je občianska povinnosť, ale aj privilégium a ja verím, že to každý vezme vážne," vyhlásil Trzaskowski a vyjadril nádej, že účasť bude tentokrát vysoká.

K tomu, aby ľudia prišli do volebných miestostí, vyzval tiež v Krakove prezident Andrzej Duda.

"Demokracia má stále väčší význam, pretože my Poliaci berieme veci do vlastných rúk a rozhodujeme o tom, kto bude vládnuť v našej krajine," vyhlásil prvý muž Poľska, ktorý obhajuje mandát.

Obaja kandidáti majú zhruba rovnaké šance a z pomerne vysokej volebnej účasti je poznať, že oba tábory mobilizovali svojich priaznivcov, šance pritom majú skoro vyrovnané.

Prvé odhady budú známe z prieskumov tesne po uzavretí volebných miestností o deviatej hodine večer.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

1 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

3 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

6 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

19 h