VARŠAVA - Nedeľné prezidentské voľby v Poľsku vyhral súčasný líder krajiny Andrzej Duda.
Štátna volebná komisia uviedla, že na základe spočítania 99,97 % hlasov prilákal na svoju stranu 51,21 % voličov.
Jeho oponent, liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO) získal 48,79 % hlasov.
Predstaviteľ komisie Sylwester Marciniak vyhlásil, že kompletné oficiálne výsledky oznámia neskôr.
Tie sa môžu trochu líšiť, no keďže má Duda o vyše pol milióna viac hlasov, s vysokou pravdepodobnosťou už jeho víťazstvo nezvrátia.
"Báječné! Ďakujem mnohokrát! Nech žije Poľsko! Moji drahí, videli ste túto úžasnú účasť, takmer 70 percent. Vyhrať voľby s touto účasťou je neuveriteľná správa. Som veľmi dojatý. Ďakujem z celého srdca všetkým svojim krajanom," vyhlásil Duda už v noci po oznámení prvých údajov z prieskumu, píše server echo24.cz.
PiS sa raduje
"Pred nami sú tri roky bez volieb. To je dobrý čas na to, aby sme zaviedli reformy, ktoré sú ešte plánované, aby sme dokončili programy, s ktorými sme už začali," povedala v poľskom rozhlase europoslankyňa za PiS a bývalá premiérka Beata Szydlová.
Strana ovláda kľúčové pozície v štátnych firmách, kontroluje verejnoprávne médiá. Jej vláda si získala popularitu vďaka štedrým sociálnym programom, presadila ale aj sporné reformy napríklad v justícii.
Kvôli nim sa podľa domácich i zahraničných kritikov, vrátane Európskej komisie, súdnictvo dostalo pod vplyv politikov.
Duda, ktorý vystupuje ako horlivý obranca konzervatívnych hodnôt, ako je rodina v jej tradičnom poňatí, v predvolebnej kampani útočil na stúpencov hnutia za posilnenie práv sexuálnych menšín.
V minulosti bol členom PiS, krátko po svojom prvom zvolení za prezidenta v roku 2015 sa ale členstva v strane vzdal.
Zástupcovia opozičnej Občianskej platformy uviedli, že zhromažďujú informácie o problémoch, ktoré hlasovanie sprevádzali.
"To boli viac ako organizačné zmätky, vyzeralo to, ako by sa niekto úmyselne snažil znížiť počet hlasov odovzdaných v zahraničí," tvrdí Tomas Siemoniak z PO.
Voliči si sťažovali, že nedostali včas hlasovacie lístky. Pred poľským konzulátom v chorvátskom Splite museli záujemcovia o voľby podľa poľských médií čakať v rade až šesť hodín.
Podľa analytikov vzhľadom k tesnému výsledku sa obe strany môžu obrátiť na najvyšší súd, píše agentúra Reuters.
"Pri tak neveľkom rozdielu je dôležitý každý tisíc hlasov," povedal Siemoniak.
Hlasovať prišlo vyše 68 percent voličov. Terajšie prezidentské voľby, ktorých prvé kolo sa konalo pred dvoma týždňami, sú prvými, keď všetci mohli hlasovať korešpondenčne. Táto zmena súvisí so súčasnou pandémiou choroby covid-19.
Pre konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť má zotrvanie Dudu v najvyššom štátnom úrade zásadný význam. V Sejmu, kľúčovej dolnej komore parlamentu, má síce tesnú väčšinu, ale tá by nestačila k prehlasovaniu prípadného prezidentovho veta na návrhy zákonov.
Vizitka prezidenta Andrzeja Dudu
- Súčasný poľský prezident Duda stojí na čele krajiny od augusta 2015. Do svojho zvolenia za prezidenta bol členom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá ho aj teraz podporuje.
- Je známy svojimi konzervatívnymi názormi a snažil sa osloviť voliča rovnakého zmýšľania. Nedávno vyslovil názor, že hnutie za práva lesbičiek, gayov, bisexuálov a transgenderových osôb (LGBT) predstavuje možné väčšie nebezpečenstvo než komunistická ideológia. Krátko pred voľbami oznámil úmysel v školách zakázať výučbu o ideológiu presadzujúcu posilnenie práv sexuálnych menšín. Tiež povedal, že manželstvo môže byť jedine zväzkom muža a ženy. Prial by si, aby v Poľsku platil "zákaz propagácie ideológie LGBT vo verejných inštitúciách".
- Duda v prieskumoch viedol pred svojim hlavným rivalom Rafałom Trzaskowským, jeho náskok sa však znižoval s tým, ako poľská ekonomika začína pociťovať dopady krízy spôsobenej pandémiou covidu-19. V predvolebnej kampani okrem iného sľúbil, že vláda zvýši podporu pre nezamestnaných.
- Právnik a niekdajší europoslanec Duda dokázal v minulých prezidentských voľbách v máji 2015 poraziť vtedajšiu hlavu štátu Bronislawa Komorowského, aj keď bol do tej doby nepríliš známym politikom. Najviac priaznivcov mal na juhu a východe krajiny.
- Narodil sa 16. mája 1972 v Krakove, kde neskôr vyštudoval právo na Jagelonskej univerzite. Na škole neskôr pôsobil ako pedagogicko-vedecký pracovník. V roku 2005 si založil vlastnú advokátsku kanceláriu.
- Pôvodne sa angažoval v liberálnej Únii slobody. Po voľbách v roku 2005 začal ako právny expert spolupracovať s poslaneckým klubom strany PiS. To mu o rok neskôr pomohlo získať post námestníka štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti, a potom aj miesto v Štátnom tribunále, teda súdnom orgáneu, ktorý rieši obvinenia osôb zastávajúcich najvyššie štátne funkcie. Členom bol v rokoch 2007 až 2011.
- Od roku 2008 bol námestníkom štátneho tajomníka v kancelárii prezidenta Lecha Kaczyńského, až do tragickej smrti hlavy štátu v apríli 2010. V roku 2011 vstúpil do PiS a ešte toho istého roku ho za túto stranu zvolili do Sejmu, teda dolnej parlamentnej komory. Poslaneckého mandátu sa vzdal po zvolení europoslancom na jar 2014.
- V roku 2010 neúspešne kandidoval na primátora Krakova, ale získal len kreslo v mestskom zastupiteľstve.
- Duda je ženatý, s manželkou Agátou, ktorá je stredoškolskou učiteľkou nemčiny, má dcéru Kingu.