SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V prezidentských voľbách bol úspešnejší Andrzej Duda

Poľsko má staronového prezidenta. Opozícia sa však nevzdáva a zhromažďuje informácie o problémoch, ktoré voľby sprevádzali.

Víťaz volieb Andrzej Duda.Víťaz volieb Andrzej Duda. (Zdroj: TASR/AP)

VARŠAVA - Nedeľné prezidentské voľby v Poľsku vyhral súčasný líder krajiny Andrzej Duda.

Štátna volebná komisia uviedla, že na základe spočítania 99,97 % hlasov prilákal na svoju stranu 51,21 % voličov.

Jeho oponent, liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO) získal 48,79 % hlasov.

Predstaviteľ komisie Sylwester Marciniak vyhlásil, že kompletné oficiálne výsledky oznámia neskôr.

Tie sa môžu trochu líšiť, no keďže má Duda o vyše pol milióna viac hlasov, s vysokou pravdepodobnosťou už jeho víťazstvo nezvrátia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Báječné! Ďakujem mnohokrát! Nech žije Poľsko! Moji drahí, videli ste túto úžasnú účasť, takmer 70 percent. Vyhrať voľby s touto účasťou je neuveriteľná správa. Som veľmi dojatý. Ďakujem z celého srdca všetkým svojim krajanom," vyhlásil Duda už v noci po oznámení prvých údajov z prieskumu, píše server echo24.cz.

PiS sa raduje

"Pred nami sú tri roky bez volieb. To je dobrý čas na to, aby sme zaviedli reformy, ktoré sú ešte plánované, aby sme dokončili programy, s ktorými sme už začali," povedala v poľskom rozhlase europoslankyňa za PiS a bývalá premiérka Beata Szydlová.

Strana ovláda kľúčové pozície v štátnych firmách, kontroluje verejnoprávne médiá. Jej vláda si získala popularitu vďaka štedrým sociálnym programom, presadila ale aj sporné reformy napríklad v justícii.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli nim sa podľa domácich i zahraničných kritikov, vrátane Európskej komisie, súdnictvo dostalo pod vplyv politikov.

Duda, ktorý vystupuje ako horlivý obranca konzervatívnych hodnôt, ako je rodina v jej tradičnom poňatí, v predvolebnej kampani útočil na stúpencov hnutia za posilnenie práv sexuálnych menšín.

V minulosti bol členom PiS, krátko po svojom prvom zvolení za prezidenta v roku 2015 sa ale členstva v strane vzdal.

Zástupcovia opozičnej Občianskej platformy uviedli, že zhromažďujú informácie o problémoch, ktoré hlasovanie sprevádzali.

"To boli viac ako organizačné zmätky, vyzeralo to, ako by sa niekto úmyselne snažil znížiť počet hlasov odovzdaných v zahraničí," tvrdí Tomas Siemoniak z PO.

Voliči si sťažovali, že nedostali včas hlasovacie lístky. Pred poľským konzulátom v chorvátskom Splite museli záujemcovia o voľby podľa poľských médií čakať v rade až šesť hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa analytikov vzhľadom k tesnému výsledku sa obe strany môžu obrátiť na najvyšší súd, píše agentúra Reuters.

"Pri tak neveľkom rozdielu je dôležitý každý tisíc hlasov," povedal Siemoniak.

Hlasovať prišlo vyše 68 percent voličov. Terajšie prezidentské voľby, ktorých prvé kolo sa konalo pred dvoma týždňami, sú prvými, keď všetci mohli hlasovať korešpondenčne. Táto zmena súvisí so súčasnou pandémiou choroby covid-19.

Pre konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť má zotrvanie Dudu v najvyššom štátnom úrade zásadný význam. V Sejmu, kľúčovej dolnej komore parlamentu, má síce tesnú väčšinu, ale tá by nestačila k prehlasovaniu prípadného prezidentovho veta na návrhy zákonov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h