SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Národnosť páchateľov: Hovoriť, že ide o migrantov alebo nie?

O brutálnom a bezdôvodnom zabití vodiča i následných protestoch, informovali francúzske médiá podrobne. O pôvode útočníkov však nebola nikde ani zmienka.

Veronique Monguillotová, manželka zabitého vodiča autobusu, drží fotografiu so svojím manželom Philippom na čele sprievodu v Bayonne.Veronique Monguillotová, manželka zabitého vodiča autobusu, drží fotografiu so svojím manželom Philippom na čele sprievodu v Bayonne. (Zdroj: SITA/AP)

Je to večné dilema: Mala by spoločnosť poznať základné údaje týkajúce sa páchateľov exponovaných trestných činov?

Kým o charakteristike, ako je pohlavie alebo vek, panuje všeobecná zhoda, je otázka, či uvádzať aj ich národnostný pôvod, predmetom dlhodobých sporov, píše Jana Šafaříková v analýze uverejnenej na webe idnes.cz.

Pre jedných je národnosť páchateľov štatistický údaj ako každý iný. Pre druhých potom skrytá výzva k plošnej diskriminácii.

Teraz je to vidieť na príkladoch nemeckého Stuttgartu a francúzskeho Bayonne.

Skryť Vypnúť reklamu

Stuttgart, hlavné mesto bohatého Bádenska-Württemberska, pred troma týždňami zažil vlnu extrémneho násilia, ktorú tamojší policajti aj politici zhodne označili za bezprecedentnú.

Stovky maskovaných mužov napadali policajtov a rabovali obchody v centre mesta. Trvalo až do ranných hodín, než sa dav podarilo dostať pod kontrolu.

Vo väzbe následne skončilo vyše dvadsať mužov, medzi nimi dvanásť cudzincov a tri osoby migračného pôvodu s nemeckým občianstvom.

Stuttgartská polícia chce teraz národnostný pôvod podozrivých preveriť a tieto údaje zaniesť do súhrnných policajných štatistík.

"Je to rasizmus a rasové profilovanie. Nevidím pre takýto postup jediný dôvod," skritizoval tento zámer Dolnosaský minister vnútra Boris Pistorius za sociálnych demokratov (SPD).

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto dáta podľa neho môžu byť zaujímavé "zo sociologického hľadiska", inak ale "nemajú žiadny význam", uviedol Pistorius.

Bádensko-Württemberský minister vnútra Thomas Strobl to však vidí opačne.

"Informácie o rodinnom zázemí páchateľov sú samozrejmou súčasťou vyšetrovania trestných činov," hovorí Strobl.

Poznať národnostný pôvod páchateľov je podľa neho dôležité aj pre prevenciu podobných činov v budúcnosti.

Nikto menom Mohammed

Podobná otázka po nedávnom útoku na vodiča autobusu MHD v baskickom meste Bayonne teraz rezonuje tiež Francúzskom.

Vodič vyzval štyroch mužov, ktorí nastúpili do jeho autobusu, aby si v rámci platných preventívnych opatrení zakryli ústa a nos; tiež chcel vidieť ich platné cestovné lístky.

Skryť Vypnúť reklamu

Muži ho následne vyvliekli z autobusu a začali do neho brutálne kopať. Spôsobili mu veľmi ťažké poranenie hlavy, ktorá viedlo k mozgovej smrti. Po piatich dňoch bez nádeje na zlepšenie ho jeho manželka a tri dcéry nechali odísť.

Philippe Monguillot zomrel vo veku 59 rokov, rok pred odchodom do dôchodku.

O brutálnym a bezdôvodnom zabití vodiča i následných protestoch, ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí oblečených v bielom, informovali francúzske médiá, na miesto prišiel tiež nový minister vnútra Gérald Darmanin.

O pôvode útočníkov však nebola nikde ani zmienka.

Neoverené informácie sa preto začali šíriť po sociálnych sieťach: na Monguillota vraj útočili muži s menami Mohamed C., Mohammed A., Moussa B. a Selim Z. Rýchlo sa rozšíril tiež hashtag "spodina vraždí".

Skryť Vypnúť reklamu

Mená následne zverejnil web mesačníka Causeur.

"Pokojný juhozápad je preťažený zdivočenou spoločnosťou a nezáujmom justície," napísal jeho šéfredaktor, zatiaľ čo si kládol ďalšie otázky:

Aké miesto majú títo muži vo francúzskej spoločnosti? Ilustrujú ich arabsky znejúce mená zlyhanie neriadenej imigrácie? Aké je ich vzdelanie? Mali už problémy so zákonom? Ak áno, aké to bude mať právne dôsledky?

Sú dve možnosti, ako sa k týmto otázkam postaviť: otvorená debata, alebo jej vytesnenie do pochybných zákutí internetu.

So všetkými dôsledkami, ktoré to bude mať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Páchateľ piatkového útoku chcel podpáliť redakciu Charlie Hebdo

Do Francúzska vstúpil v roku 2018 pod falošnou identitou, ktorá mu umožnila získať prístup k sociálnej pomoci pre neplnoletých. Fotografia jeho pasu, ktorú mu našli v telefóne, dokazuje, že mal 25 a nie 18 rokov.

Sekáčik na mieste činu.
Slovensko

Záborská predložila zmeny v novele o interrupciách

Bittó Cigániková hovorí o bariérach v prístupe k interrupciám. Záborská oponuje, že Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život.

Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020.
Kresťanstvo

Kardinál Pell sa vráti do Ríma, oznámila jeho hovorkyňa

Pell, ktorý od svojho prepustenia z väzenia, kde strávil rok, žil v kňazskom seminári v Sydney, pápežovi Františkovi v súvislosti s tým, že kardinála Becciu primäl k odstúpeniu, poďakoval a zagratuloval mu.

Kardinál George Pell.
Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.