SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Gröhling zostáva vo funkcii ministra školstva, dnes by však prácu napísal inak

"Nebudem tvrdiť, že tá práca je hviezdna a super, ale nepovažujem za správne, aby sme tieto práce z minulosti posudzovali podľa aktuálnych podmienok," myslí si minister.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu k jeho diplomovej práci.Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu k jeho diplomovej práci. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA 14. júla (SITA) - Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) nateraz zostáva vo funkcii šéfa rezortu.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, zároveň sa bude uchádzať o dôveru školskej obce a všetkých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti školstva. Zdôraznil, že nie je „prikovaný k stoličke“.

Zároveň uviedol, že v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak.

"Nebudem tvrdiť, že tá práca je hviezdna a super, ale nepovažujem za správne, aby sme tieto práce z minulosti posudzovali podľa aktuálnych podmienok," myslí si minister.

SkryťVypnúť reklamu

Gröhling uviedol, že keď sa po rokoch pozrel na svoju prácu, tak by ju v súčasnosti napísal lepšie.

Za svojím titulom si však stojí a odmieta, že by sa k nemu dostal podvodom.

Tvrdí, že prácu napísal podľa vtedy platných pravidiel, ktoré povoľovali 50-percentnú zhodu.

"Nemali sme žiaden limit na použitie zdrojov," doplnil.

Na margo možných chýb pri citáciách Gröhling uviedol, že mu je ľúto, ak pochybil, avšak vtedy mu to nevytkli.

K faktu, že jeho prácu odstránili z internetu po 11 rokoch, sa vyjadril, že ju museli odstrániť na základe licenčnej zmluvy.

"Práca je zverejnená v knižnici a môžete si ju tam pokojne pozrieť. To, o čom sa včera písalo, bol iba internetový zdroj," vysvetlil Gröhling.

Je zvláštne, že práve teraz

Je zvláštne, že práve teraz sa bulvarizuje otázka mojej práce, ktorá splnila pravidlá v danom čase a prešla obhajobou, vyhlásil Gröhling ešte včera na medializované pochybnosti o jeho diplomovej práci.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja záverečná práca tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalárku. V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 percent diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. Túto hranicu som dodržal," uviedol na sociálnej sieti minister.

Ako tvrdí, škola podľa jeho slov vtedy nemala konkrétnu hranicu, ktorá by určovala, aká časť práce môžu byť iné zdroje a aká nový text.

"Napríklad dnes je niekde určených 40, niekde 30 percent, niekde nič. My sme nemali žiadnu hranicu," povedal Gröhling s tým, že v rámci týchto pravidiel aj prácu vypracoval.

Deklaruje, že ju písal v rámci svojich vtedajších možností a schopností.

Argumentuje aj tým, že študoval klasicky päť rokov, absolvoval všetky skúšky, semestre, štátnice a prácu si obhájil.

SkryťVypnúť reklamu

Šeliga: Mrzí ma, že je tu opäť téma záverečných prác

Podpredsedu Národnej rady (NR) SR Juraja Šeligu (Za ľudí) mrzí, že sa na slovenskej politickej scéne opäť rieši téma záverečných prác. Myslí si, že občania už toho majú "plné zuby".

Napísal to na sociálnej sieti v reakcii na medializované pochybnosti o diplomovej práci ministra školstva.

"Teraz je na pánovi ministrovi, aby odpovedal na všetky otázky, nejasnosti a pochybnosti. Podľa mňa je fér, aby mal možnosť veci vysvetliť," skonštatoval.

Rovnakú možnosť veci vysvetliť mali podľa Šeligu doteraz všetci politici, u ktorých boli podozrenia na problémy so záverečnými prácami.

"V ostatnej dobe napríklad aj pán Boris Kollár, ktorý sa tiež snažil veci vysvetliť," poznamenal podpredseda parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Akékoľvek otázky treba podľa neho aktuálne adresovať ministrovi, aby ich mohol zodpovedať, a tak vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré sa medializovali.

"Z toho, ako ja vnímam pána ministra Gröhlinga, určite otázkam uhýbať nebude," uviedol Šeliga.

Pellegrini: Odstúpenie by bolo pekné politické gesto

Ak by minister školstva odstúpil zo svojej funkcie pre kauzu diplomovej práce, bolo by to pekné politické gesto.

Na dnešnej tlačovej konferencii v budove Národnej rady SR (NR SR) to povedal podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini.

„Keď už zo svojej funkcie pre kauzu diplomovky neodstúpil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ako druhý najvyšší ústavný činiteľ, tak by sa k veci mal postaviť ako chlap minister školstva. Ten by totiž mal byť vzorom pre všetkých študentov. Ak by odstúpil, bolo by to veľmi pekné politické gesto," uviedol podpredseda pléna.

SkryťVypnúť reklamu

Ked tak Gröhling nespraví, tak si ľudia podľa Pellegriniho pomyslia o strane SaS svoje, vzhľadom k tomu, ako liberáli žiadali odstúpenie Kollára z funkcie predsedu parlamentu.

„Z koalície sa stane banda, čo sa bude podporovať, aby im navzájom neprišli na tieto pofidérne záverečné práce. Šepká sa totiž, že je ich tam takých viac, ktorí nemajú v poriadku svoje záverečné práce," dodal bývalý premiér.

Denník N: Kompilát s prvkami plagiátu

Denník N v pondelok informoval, že minister školstva Gröhling získal magisterský titul za diplomovku, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, a odkopíroval do nej skoro celú svoju bakalársku prácu.

"V čase škandálu Borisa Kollára Paneurópsku vysokú školu (PEVŠ) požiadal, aby stiahla jeho práce z webu knižnice," uviedol denník.

SkryťVypnúť reklamu

PEVŠ nevidí v súvislosti s diplomovou prácou žiadne porušenie predpisov či morálne pochybenia autora, ktoré by odôvodňovali výzvy na jeho odstúpenie.

Poprela tiež informácie o tom, že by Gröhling požiadal o utajenie záverečnej práce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu