SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vogue čelí kritike. Černošskú gymnastku fotila Annie Leibovitz, ktorá nie je čierna

Nepomohlo, že Leibovitz je svetoznáma fotografka, ktorej pózovali Barack Obama, Alžbeta II., Brad Pitt, Lady Gaga alebo John Lennon s Yoko Ono.

Titulka časopisu Vogue.Titulka časopisu Vogue. (Zdroj: FB Vogue magazine)

Na módny časopis Vogue sa zniesla kritika kvôli augustovému číslu, na ktorého obálke je černošská gymnastka Simone Bilesová.

Kritici sú nespokojní ako sa štýlom fotiek, tak tým, že fotky zaobstarala svetoznáma židovská fotografka Annie Leibovitz a nie fotograf tmavej pleti, píše server echo24.cz.

Informoval o tom server PetaPixel.

Fotografie gymnastky boli takmer ihneď po zverejnení vystavené kritike zo širokého spektra hlasov. Medzi nimi je napríklad foto-editorka New York Times Morrigan McCarthyová alebo zakladateľka hnutia Black Women Photographers (Čierne ženské fotografky) Polly Irungová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kritikom najčastejšie vadí osvetlenie fotiek Bilesovej. Podľa nich sú fotky tmavé a utlmené. Boli by radšej, keby magazín na fotenie gymnastky najal čierneho fotografa tak z etnického hľadiska, tak pretože by podľa kritikov lepšie vedel, ako nasvetliť čiernu kožu.

"Potom, čo sa objavilo veľa černošských talentov s #VogueChallenge, nemohol Vogue najať čierneho fotografa, aby nafotil obálku sa Simone Bilesovou?" píše na svojom Twitteri Irungová.

"Prečo Simone nefotil čierny fotograf? Talentovaní černošskí fotografi, návrhári a stylisti by pre vás mohli robiť zázraky. Nestačí len dať Simone na obálku," píše v reakcii na tweet magazínu Vogue Morgan L. Sykesová.

Niektorí fotografi sa však Leibovitzovej zastávajú. Poukazujú na článok, ku ktorému fotografia patrí - pochmúrny profil, v ktorom sa píše o vplyve súde lekára Larryho Nassara, ktorý bol obvinený zo sexuálneho obťažovania viac ako 250 mladých dievčat a žien, na kariéru Bilesovej. To si podľa nich vyžadovalo tmavšie fotky.

Skryť Vypnúť reklamu

Annie Leibovitz je známa americká fotografka židovského pôvodu, ktorá predtým pôsobila v časopisoch ako Rolling Stone alebo Vanity Fair.

Preslávila sa portrétmi známych amerických celebrít aj politikov. Pred jej objektív sa postavili napríklad Barack Obama, Alžbeta II., Brad Pitt, Lady Gaga alebo John Lennon s Yoko Ono.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.