SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Zemanová: Poslanci OĽaNO podporou návrhu ĽSNS porušili koaličnú dohodu

Za generálneho prokurátora môže kandidovať aj neprokurátor, schválili dnes poslanci.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - O pozíciu kandidáta na post generálneho prokurátora sa bude môcť uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom.

Zároveň bude platiť obmedzenie, že ten, kto bude chcieť kandidovať za generálneho prokurátora, nesmie posledné dva roky vykonávať politickú funkciu.

Vyplýva to z novely zákona, ktorá upravuje spôsob voľby generálneho prokurátora a tiež špeciálneho prokurátora.

Za prijatie novely hlasovalo 82 poslancov zo 122 prítomných.

Novela zákona pôjde na podpis prezidentke Zuzane Čaputovej. Na rozhodnutie, či zákon podpíše, má 15 dní. Parlament by mal začať proces výberu nového šéfa prokuratúry pravdepodobne v septembri.

Predmetom kritiky opozície bolo, že kandidovať za šéfa prokuratúry môže aj neprokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia tvrdila, že zákon sa chystá pre bývalého politika a advokáta Daniela Lipšica.

Poslanci schválili pozmeňujúci návrh, že kandidátom na generálneho prokurátora môže byť osoba, ktorá dva roky pred vymenovaním nevykonávala funkciu prezidenta SR, poslanca Národnej rady SR, poslanca Európskeho parlamentu, člena vlády, predsedu, vedúceho, riaditeľa alebo podpredsedu ostatného ústredného orgánu štátnej správy alebo orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, štátneho tajomníka, verejného ochrancu práv, generálneho tajomníka služobného úradu, predsedu samosprávneho kraja, primátora alebo starostu.

Uchádzačom o funkciu šéfa prokuratúry môže byť podľa poslaneckého návrhu občan SR, ktorý je voliteľný do parlamentu a dosiahol vek aspoň 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Musí mať aspoň pätnásťročnú prax v právnickom povolaní a musí byť bezúhonný.

Parlament neschválil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho, aby kandidát nikdy nebol odsúdený za žiadny trestný čin.

Zákon rozširuje okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie generálneho prokurátora.

Podľa aktuálne platnej legislatívy môžu návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu. Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov, právnická fakulta vysokej školy so sídlom v SR a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied.

Kandidáti absolvujú verejné vypočutie pred ústavnoprávnym výborom. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.

Novela obsahuje nový dôvod na odvolanie šéfa prokuratúry. Bude ho možné odvolať v prípade, ak prestane svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) odmietol výhrady opozície, že toto pravidlo dáva možnosť svojvôle a politického rozhodnutia. Podľa neho sa na odvolaní musí zhodnúť parlamentná väčšina, prezident SR si môže vyžiadať stanovisko Rady prokurátorov SR pred rozhodnutím, či generálneho prokurátora odvolá.

Následne ešte bude takéto rozhodnutie podľa Dostála preskúmateľné Ústavným súdom SR.

Poslanecká novela o prokuratúre sa rozšírila aj o ustanovenia o voľbe špeciálneho prokurátora. Poslanec Boris Susko (Smer-SD) tvrdil, že ide o neprípustný „prílepok“ k novele zákona.

Kritizoval tiež, že špeciálny prokurátor nemusí byť prokurátorom.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) vyhlásil, že ustanovenia o špeciálnom prokurátorovi „nie sú prílepkom v pravom slova zmysle".

SkryťVypnúť reklamu

Poznamenal, že súčasný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik by nemusel dostať bezpečnostnú previerku a v tom prípade by funkciu stratil.

Aktuálna sa tak môže stať voľba nového špeciálneho prokurátora. Poslanci preto uprednostnili, aby sa špeciálny prokurátor volil podľa nových pravidiel.

Špeciálneho prokurátora bude podľa schváleného návrhu voliť parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. Začne plynúť dňom zloženia sľubu.

Tá istá osoba nemôže byť opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora.

Kandidovať do tejto funkcie môže občan SR, ktorý je voliteľný do národnej rady, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní, má odbornú justičnú skúšku a je bezúhonný.

Podobne ako kandidát na generálneho prokurátora musí spĺňať podmienku, že posledné dva roky nevykonával politickú funkciu.

V súvislosti s funkciou kandidátov na generálneho prokurátora sa spomínali okrem Lipšica tiež mená prokurátorov Jána Šantu, Jána Hrivnáka či Maroša Žilinku.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda parlamentu Šeliga dnes zdôraznil, že opozícia nie je dohodnutá na žiadnom mene.

Sedemročné funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa končí v piatok 17. júla. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh parlamentu.

Za návrh kotlebovcov hlasovali aj 16 poslanci OĽaNO

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová považuje za porušenie koaličnej zmluvy to, že 16 poslancov z klubu OĽaNO hlasovalo za návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne opozičnej ĽSNS.

Na sociálnej sieti po stredajšom hlasovaní uviedla, že je to cez čiaru. Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že o tom v klube diskutovali.

Dospeli podľa jeho slov k záveru, že individuálne hlasovanie niektorých nebude porušením koaličnej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

"Konanie 16 koaličných kolegov z OĽaNO, ktorí hlasovali s kotlebovcami o ich návrhu k interrupciám, osobne považujem za hrubé porušenie koaličnej zmluvy, ktorú sami podpísali," napísala Zemanová s tým, že bude iniciovať, aby k tomu koaličná rada zaujala zásadné stanovisko.

Hovoriť o tom chce na koaličnej rade aj predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

"Podpora návrhu z opozície bez toho, že by bola dohoda celej koalície, je porušením koaličnej zmluvy," povedala s tým, že koalícia sa musí vopred dohodnúť, ak chce podporiť opozičný návrh. K tomu podľa nej nedošlo.

"Dospeli sme k presvedčeniu, že individuálne hlasovanie niektorých jednotlivcov nebude porušením koaličnej zmluvy. Ak aj napriek tomu existujú pochybnosti, ktorákoľvek strana to môže otvoriť na koaličnej rade," uviedol Šipoš.

SkryťVypnúť reklamu

Strašenie, že slovenský parlament výrazne skonzervatívnel, sa podľa neho ukázalo ako neopodstatnené.

Za porušenie koaličnej dohody hlasovanie nepovažuje ani predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

"Po preštudovaní koaličnej zmluvy nemám pocit, že by bola porušená," povedal s tým, že otázky ochrany života sú explicitne uvedené v koaličnej zmluve.

Nútiť poslancov, aby hlasovali v rozpore so svojím vedomím a svedomím, by podľa neho nebolo dobré. Postoj Zemanovej rešpektuje, ak sa o tom chce rozprávať, tému otvoria.

Plénum v stredu odmietlo obe novely ĽSNS upravujúce oblasť potratov. Hlasovali za ne aj viacerí poslanci z klubu OĽaNO. Anna Záborská dopredu avizovala, že návrhy podporí, pretože má voľnú ruku.

Poslanci môžu podľa koaličnej zmluvy podporiť aj opozičný návrh, ak je v súlade s programovým vyhlásením vlády alebo hodnotami, záujmami, politickým, hodnotovým alebo odborným názorom koaličnej rady. Postup má vopred schváliť koaličná rada. Zmluva tiež hovorí, že pri zákonoch týkajúcich sa zvýšenia ochrany života predkladaných koaličnými poslancami sa schválenie koaličnou radou nevyžaduje, no majú byť vopred predložené na prerokovanie koaličnej rade.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu