SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Drieu Godefridi: Je farba našej kože tým jediným, čo nás definuje?

Nič neodporuje vízii dnešných intelektuálov viac než skutočnosť, že to boli obchodníci, zbožní náboženskí vodcovia a vládnuce elity západných impérií, ktorí spoločne zničili otroctvo po celom svete.

Ilustrácia.Ilustrácia. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Politická ľavica v Spojených štátoch sa teraz chopila najotvorenejších rasistických ideí snáď od čias nemeckého nacionálneho socializmu z 30. a 40. rokov 20. storočia.

Ich rasistický pohľad, podľa ktorého je farba kože meradlom všetkej reality, pravdy, hierarchie a morálnych hodnôt, predstavuje desivú regresiu, píše Drieu Godefridi v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Počas nedávnych nepokojov boli výklady obchodov a synagógy v Spojených štátoch počmárané antisemitskými sloganmi.

Je zbytočné tvrdiť, že závažnosť týchto hrozieb je prehnaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktivista v rozhovore s Fox News otvorene pohrozil, že ak sa starosta New Yorku Bill de Blasio a guvernér štátu New York Andrew Cuomo nestretnú s protestujúcimi, tak odvedie demonštrantov vybavených kanistrami s benzínom do Diamantovej štvrte, aby ju vypálili.

O Diamantovej štvrti je známe, že v nej pracuje veľa Židov.

Ideológia, ktorá redukuje ľudské bytosti na farbu ich kože, sa nehodí do žiadnej spoločnosti, najmä nie do multirasovej.

Jednou z požiadaviek mnohých ľudí na ľavici je zaplatenie bilionových reparácií (keď milujete, na nákladoch nezáleží) potomkom otrokov. Táto požiadavka predstavuje tri problémy:

Prvým problémom je kolektívna vina: Myšlienka, že zodpovednosť za zločiny jednotlivcov nesie celá skupina, ako zločinci, tak obete.

Ako nedávno na Twitteri poznamenal Larry Elder, americký rozhlasový moderátor, spisovateľ a právnik, ktorý je sám černoch:

Skryť Vypnúť reklamu

"Reparácie predstavujú proces, pri ktorom peniaze ľudí, ktorí nikdy neboli otrokári, dáte ľuďom, ktorí nikdy neboli otrokmi."

Druhým problémom je prenos viny naprieč generáciami: Myšlienka, že plynutie času nič nemení a že deti, ktoré sa doteraz nenarodili, budú v budúcnosti zodpovedné za zločiny svojich predkov a za zločiny všetkých predkov "skupiny", ku ktorej patria.

Všimnite si, že kolektívna vina a prenos viny naprieč generáciami sú dve odveké teoretické a morálne schémy antisemitizmu - napríklad "Židia zabili Ježiša!"

Jean-Paul Sartre to najzreteľnejšie ukázal vo svojej knihe Antisemita a Žid (Reflexions sur la question juive).

Tretím problémom je rasa, presnejšie farba kože. Z pohľadu mnohých ľudí, najmä na dnešnej politickej ľavici, je človek definovaný predovšetkým farbou kože; nejakým spôsobom je s ňou stotožnený a všetko ostatné je vedľajšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Biely človek môže byť považovaný za zločinca na základe farby kože, rovnako ako Židia boli považovaní za zločincov na základe ich židovstva.

Napokon, identifikácia potomkov otrokov by vyžadovala vyčerpávajúce genealogické a genetické mapovanie celej americkej populácie až po posledný fragment DNA - dokonca ani totalitná Čína sa neodvážila zájsť tak ďaleko - a to vyvoláva neodbytné otázky.

Čo Američania, ktorí majú bielych i čiernych predkov, napríklad prezident Barack Obama? Čo Američania, ktorí majú medzi svojimi predkami ako otrokov, tak otrokára?

Čo nespočet Američanov, ktorí sú zmiešaného pôvodu? Budeme merať ich lebky, čeľuste, vyhodnocovať percentuálne zastúpenie predkov jednej i druhej rasy?

Tomuto postupu dávali prednosť nacisti.

Čo robiť?

Skryť Vypnúť reklamu

Nemali by sme dopustiť, aby sme padli do primitívnej pasce rozlišovania ľudí len podľa ich rasy. Zo všetkých civilizácií od čias starovekého Ríma a ríše Alexandra Veľkého je súčasnej západnej civilizácii tento rasový koncept snáď najviac cudzí.

Redukcia ľudských bytostí len na farbu ich kože predstavuje najväčšiu porážku humanistického a politického myslenia.

Mali by sme byť schopní prísť s niečím lepším, než je táto ľavicová znovuobjavená rasová nenávisť. Skvelý americký ekonóm Thomas Sowell, ktorý je tiež černoch, napísal:

"Nič neodporuje vízii dnešných intelektuálov viac než skutočnosť, že to boli obchodníci, zbožní náboženskí vodcovia a vládnuce elity západných impérií, ktorí spoločne zničili otroctvo po celom svete. Ale ak to nezapadá do videnia sveta dnešných intelektuálov, ako by sa to nikdy nestalo."

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci slušní americkí predstavitelia musia prestať ustupovať a musia prejsť na všetkých frontoch do ofenzívy. Zaradenie Antify medzi teroristické organizácie je prvým krokom správnym smerom.

Drieu Godefridi je belgický klasický liberál, spisovateľ a zakladateľ l'Institut Hayek v Bruseli. Má doktorát z filozofie z parížskej Sorbonny a tiež riadi investície európskych spoločností.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.

Slovensko

Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky

Pandemická OČR podľa neho stále platí. Uvažujú aj o spustení tzv. SOS dotácie pre ľudí, na ktorých sa žiadne opatrenie nevzťahuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Slovensko

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania, povedal premiér

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Vyjadril sa aj k prípadnému úplnému lockdownu.