SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Drieu Godefridi: Je farba našej kože tým jediným, čo nás definuje?

Nič neodporuje vízii dnešných intelektuálov viac než skutočnosť, že to boli obchodníci, zbožní náboženskí vodcovia a vládnuce elity západných impérií, ktorí spoločne zničili otroctvo po celom svete.

Ilustrácia.Ilustrácia. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Politická ľavica v Spojených štátoch sa teraz chopila najotvorenejších rasistických ideí snáď od čias nemeckého nacionálneho socializmu z 30. a 40. rokov 20. storočia.

Ich rasistický pohľad, podľa ktorého je farba kože meradlom všetkej reality, pravdy, hierarchie a morálnych hodnôt, predstavuje desivú regresiu, píše Drieu Godefridi v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Počas nedávnych nepokojov boli výklady obchodov a synagógy v Spojených štátoch počmárané antisemitskými sloganmi.

Je zbytočné tvrdiť, že závažnosť týchto hrozieb je prehnaná.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivista v rozhovore s Fox News otvorene pohrozil, že ak sa starosta New Yorku Bill de Blasio a guvernér štátu New York Andrew Cuomo nestretnú s protestujúcimi, tak odvedie demonštrantov vybavených kanistrami s benzínom do Diamantovej štvrte, aby ju vypálili.

O Diamantovej štvrti je známe, že v nej pracuje veľa Židov.

Ideológia, ktorá redukuje ľudské bytosti na farbu ich kože, sa nehodí do žiadnej spoločnosti, najmä nie do multirasovej.

Jednou z požiadaviek mnohých ľudí na ľavici je zaplatenie bilionových reparácií (keď milujete, na nákladoch nezáleží) potomkom otrokov. Táto požiadavka predstavuje tri problémy:

Prvým problémom je kolektívna vina: Myšlienka, že zodpovednosť za zločiny jednotlivcov nesie celá skupina, ako zločinci, tak obete.

Ako nedávno na Twitteri poznamenal Larry Elder, americký rozhlasový moderátor, spisovateľ a právnik, ktorý je sám černoch:

SkryťVypnúť reklamu

"Reparácie predstavujú proces, pri ktorom peniaze ľudí, ktorí nikdy neboli otrokári, dáte ľuďom, ktorí nikdy neboli otrokmi."

Druhým problémom je prenos viny naprieč generáciami: Myšlienka, že plynutie času nič nemení a že deti, ktoré sa doteraz nenarodili, budú v budúcnosti zodpovedné za zločiny svojich predkov a za zločiny všetkých predkov "skupiny", ku ktorej patria.

Všimnite si, že kolektívna vina a prenos viny naprieč generáciami sú dve odveké teoretické a morálne schémy antisemitizmu - napríklad "Židia zabili Ježiša!"

Jean-Paul Sartre to najzreteľnejšie ukázal vo svojej knihe Antisemita a Žid (Reflexions sur la question juive).

Tretím problémom je rasa, presnejšie farba kože. Z pohľadu mnohých ľudí, najmä na dnešnej politickej ľavici, je človek definovaný predovšetkým farbou kože; nejakým spôsobom je s ňou stotožnený a všetko ostatné je vedľajšie.

SkryťVypnúť reklamu

Biely človek môže byť považovaný za zločinca na základe farby kože, rovnako ako Židia boli považovaní za zločincov na základe ich židovstva.

Napokon, identifikácia potomkov otrokov by vyžadovala vyčerpávajúce genealogické a genetické mapovanie celej americkej populácie až po posledný fragment DNA - dokonca ani totalitná Čína sa neodvážila zájsť tak ďaleko - a to vyvoláva neodbytné otázky.

Čo Američania, ktorí majú bielych i čiernych predkov, napríklad prezident Barack Obama? Čo Američania, ktorí majú medzi svojimi predkami ako otrokov, tak otrokára?

Čo nespočet Američanov, ktorí sú zmiešaného pôvodu? Budeme merať ich lebky, čeľuste, vyhodnocovať percentuálne zastúpenie predkov jednej i druhej rasy?

Tomuto postupu dávali prednosť nacisti.

Čo robiť?

SkryťVypnúť reklamu

Nemali by sme dopustiť, aby sme padli do primitívnej pasce rozlišovania ľudí len podľa ich rasy. Zo všetkých civilizácií od čias starovekého Ríma a ríše Alexandra Veľkého je súčasnej západnej civilizácii tento rasový koncept snáď najviac cudzí.

Redukcia ľudských bytostí len na farbu ich kože predstavuje najväčšiu porážku humanistického a politického myslenia.

Mali by sme byť schopní prísť s niečím lepším, než je táto ľavicová znovuobjavená rasová nenávisť. Skvelý americký ekonóm Thomas Sowell, ktorý je tiež černoch, napísal:

"Nič neodporuje vízii dnešných intelektuálov viac než skutočnosť, že to boli obchodníci, zbožní náboženskí vodcovia a vládnuce elity západných impérií, ktorí spoločne zničili otroctvo po celom svete. Ale ak to nezapadá do videnia sveta dnešných intelektuálov, ako by sa to nikdy nestalo."

SkryťVypnúť reklamu

Všetci slušní americkí predstavitelia musia prestať ustupovať a musia prejsť na všetkých frontoch do ofenzívy. Zaradenie Antify medzi teroristické organizácie je prvým krokom správnym smerom.

Drieu Godefridi je belgický klasický liberál, spisovateľ a zakladateľ l'Institut Hayek v Bruseli. Má doktorát z filozofie z parížskej Sorbonny a tiež riadi investície európskych spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu