SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vatikán v novom manuáli vyzýva biskupov na nahlasovanie trestných činov polícii

Pre pápeža Františka je boj proti sexuálnemu zneužívaniu a jeho zakrývaniu v rímskokatolíckej cirkvi jednou z priorít jeho pontifikátu.

Vatikán vyšetruje viacero podozrení zo zneužívania či z jeho zakrývania.Vatikán vyšetruje viacero podozrení zo zneužívania či z jeho zakrývania. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN - Vatikán vydal nový manuál pre biskupov a iných vysokých cirkevných predstaviteľov, ktorý stanovuje, ako sa majú vyrovnávať s prípadmi sexuálneho zneužívania maloletých duchovenstvom.

Okrem iného v ňom vyzýva biskupov na celom svete, aby tieto trestné činy nahlasovali polícii, aj keď im táto povinnosť nevyplýva z legislatívy platnej v danej krajine.

Informovali o tom vo štvrtok agentúry AP a AFP.

Hoci manuál nemá silu cirkevného právneho predpisu, jeho obsah ide nad rámec doterajšej politiky Vatikánu týkajúcej sa spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní, prokurátormi a políciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne sa totiž vyžadovalo, aby biskupi a cirkevní predstavitelia nahlasovali sexuálne trestné činy voči maloletým iba vtedy, ak to vyžadujú miestne zákony.

"Aj v prípadoch, keď na to neexistuje právna povinnosť, by cirkevné orgány mali podať správu príslušným civilným orgánom, ak je to považované za potrebné pri ochrane dotknutej osoby alebo iných maloletých pred nebezpečenstvom ďalších trestných činov," uvádza sa v manuáli.

V príručke sa tiež píše, že vedúci predstavitelia cirkvi musia vyhovieť legitímnym požiadavkám na prípadné súdne predvolania.

Manuál tiež upozorňuje na to, že samotní biskupi môžu byť stíhaní z nedbanlivosti podľa kánonického práva rímskokatolíckej cirkvi, ak neberú dané obvinenia vážne a nevyšetrujú ich.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre pápeža Františka je boj proti sexuálnemu zneužívaniu a jeho zakrývaniu v rímskokatolíckej cirkvi jednou z priorít jeho pontifikátu.

Pápež sa tiež zaviazal, že bude bojovať voči trestným činom páchaným v rámci cirkvi.

Vlani spísal František 21 opatrení, ktorými by mala katolícka cirkev zamedziť zneužívaniu detí. Jedno z nich zaväzuje tých, ktorí majú informácie o prípadoch zneužívaní detí, aby to nahlásili svojim nadriadeným.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.