SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Vyrovnávanie platieb a rabatov asi padne na oltár dohody, povedal Matovič po stretnutí s predstaviteľmi EÚ

Michel a Von der Leyenová nepochybujú o zakotvení Slovenska v Európskej únii.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová (vpravo) víta slovenského premiéra Igora Matoviča pred ich stretnutím v sídle Európskej rady v Bruseli 16. júla 2020.Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová (vpravo) víta slovenského premiéra Igora Matoviča pred ich stretnutím v sídle Európskej rady v Bruseli 16. júla 2020. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Vyrovnanie dotácií z rozpočtu EÚ pre poľnohospodárov medzi starými a novými členskými krajinami EÚ ani zrušenie rabatov pre niektoré krajiny sa pre nadchádzajúci sedemročný rozpočte Únie zrejme nepodarí vyrokovať.

Povedal to vo štvrtok na brífingu po rokovaní s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou premiér SR Igor Matovič (OĽaNO).

Zachovanie rabatov pre bohaté štáty a nižšie platby pre poľnohospodárov z nových členských krajín EÚ vrátane Slovenska budú podľa premiéra pravdepodobne kompromisom za súhlas niektorých krajín s plánom obnovy, ktorý by mal priniesť pre krajiny postihnuté pandémiou 750 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

"Obávam sa, že obe tieto otázky v záujme kompromisu padnú na oltár," povedal Matovič.

Podľa premiéra by bolo spravodlivé, aby rabaty čistých platcov neexistovali a aby sa postupne počas nasledujúcich rokov zrušili.

Otázku vyrovnávania poľnohospodárskych platieb chce premiér počas nadchádzajúceho samitu lídrov európskych krajín opakovane nastoliť.

"Aj to je spravodlivosť, ku ktorej sa musíme dopracovať, ale neviem, či sa nám podarí sa k tomu dostať, ak nechcem zahatať cestu k nejakému kompromisu, a to znamená k dohode," dodal Matovič.

Podľa neho Slovensko bude na samite zastávať pozície, ktoré budú čo najbližšie pôvodnému návrhu Európskej komisie na rozdelenie financií v nasledujúcich rokoch.

"Na druhej strane si uvedomujem, že bude treba robiť kompromis, lebo sú krajiny, ktoré s tým nesúhlasia," dodal Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Dohoda na viacročnom finančnom rámci aj na fonde obnovy je dôležitá nielen pre Slovensko, ale aj pre celú EÚ, nakoľko je treba vyslať signál finančným trhom.

Matovič je pripravený rokovať aj dlhšie ako do soboty a nevylúčil možné predĺženie samitu.

Michel a Von der Leyenová nepochybujú o zakotvení Slovenska v EÚ

Slovenská republika nemení svoje európske zakotvenie a proatlantické väzby, povedal Matovič na štvrtkových rokovaniach s Michelom a von der Leyenovou.

Premiér potvrdil, že svoj "zoznamovací" pobyt v Bruseli využil aj na potvrdenie proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska.

"Ja si myslím, že ani Charles Michel ani Ursula von der Leyenová nemajú žiadne pochybnosti o Slovensku, čo sa týka nášho zahraničnopolitického smerovania. Sme pevnou súčasťou Európskej únie, neplánujeme vystupovať a sme rovnako pevným partnerom a súčasťou euroatlantického spojenectva," uviedol Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá oficiálna návšteva Igora Matoviča vo funkcii premiéra v sídle inštitúcií EÚ sa konala pred mimoriadnym dvojdňovým summitom EÚ (17.-18.7.), ktorého hlavným cieľom je dospieť k dohode o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ a o pláne obnovy a odolnosti v hodnote 750 miliárd eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.