SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecká polícia má priveľký prístup k súkromným dátam, zákony treba prepísať

Súkromie Nemcov je potrebné lepšie chrániť, rozhodol ústavný súd.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Gabriel Kuchta )

BERLÍN - Nemecké úrady majú priveľký prístup k internetovým a telefónnym dátam ľudí, zákony je preto potrebné prepísať, keďže sú protiústavné.

Rozhodol o tom Spolkový ústavný súd v meste Karlsruhe. Z jeho verdiktu vyplýva, že súkromie Nemcov je potrebné lepšie chrániť.

Polícia vyšetrujúca zločiny alebo v snahe predísť teroristickým útokom má v súčasnosti prístup k menám, adresám, dátumom narodenia i IP adresám občanov.

Nie je však oprávnená siahať na dáta, ktoré sa týkajú väzieb na iných ľudí.

Aktivisti však súčasné zákony spochybňovali a sudcovia súhlasili, že polícia by mala mať povolený prístup k osobným údajom len vtedy, ak existuje špecifická hrozba alebo podozrenie na zločin.

Skryť Vypnúť reklamu

Nastavili mantinely

Zákon o telekomunikáciách musí vláda novelizovať najneskôr do roku 2021. Dovtedy zostáva v platnosti v plnom znení. Sudcovia však nastavili mantinely v jeho vymáhateľnosti.

Podľa súčasného znenia majú spolkoví vyšetrovatelia, polícia a spravodajské služby vyšetrujúce trestné činy terorizmu právo požiadať mobilných operátorov o osobné údaje podozrivých a o použitú IP adresu.

Ústavný súd už vo veci rozhodol v roku 2012, v nadväznosti na čo vláda kancelárky Angely Merkelovej zákon upravila. Sudcovia teraz rozhodli, že reforma nebola dostatočná.

Sudcovia uviedli, že samotná požiadavka orgánov činných v trestnom konaní o zisk osobných údajov nie je protiústavná. Zdôraznili však, že musí byť podložená bezprostrednou hrozbou a schválená sudcom.

Skryť Vypnúť reklamu

V polovici mája Ústavný súd rozhodol vo veci sledovania, ktoré v zahraničí vykonáva nemecká Spolková spravodajská služba (BND).

Rozsudok uvádza, že sledovanie je porušením základných ľudských práv.

BND môže od roku 2016 prehľadávať údaje bez potreby konkrétneho podozrenia. Nemeckí občania sú podľa zákona pred touto praktikou chránení.

BND sa v tejto veci musí rozsudku prispôsobiť do roku 2021.

Súčasné zákony totiž porušujú práva občanov ná internetové a telefonické súkromie, vyplýva z verdiktu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

1 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

13 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

16 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

17 h