SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pandémia ovplyvnila aj nákupnú turistiku Slovákov

Aj toto je zrejme jeden z faktorov, ktoré sa podpísali pod nárast tržieb supermarketov a hypermarketov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Judita Čermáková)

BRATISLAVA- Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila aj nákupnú turistiku Slovákov do okolitých krajín.

"Pandémia a s ňou súvisiace zatvorenie hraníc dali nakupovaniu za hranicami "stopku" a otázkou zostáva, či a kedy sa aj po otvorení hraníc vráti na úrovne spred pandémie COVID-19," upozornila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Mnohé slovenské domácnosti najmä z prihraničných oblastí, ktoré pravidelne cestujú za nákupmi do Maďarska, Poľska, Českej republiky či Rakúska, v tejto situácii realizovali nákupy na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj toto je zrejme jeden z faktorov, ktoré sa podpísali pod nárast tržieb supermarketov a hypermarketov.

Maloobchod nešpecializovaných predajní totiž ako jediný segment maloobchodu zaznamenal v marci (+12,9 %), apríli (+2,5 %) aj máji (+3,5 %) medziročný nárast tržieb.

"S uvoľňovaním opatrení sa postupne začali otvárať aj hranice, vrátane hraníc s našimi susedmi. Hoci nákupy v okolitom zahraničí môžu byť lákavými, u mnohých Slovákov z prihraničných oblastí môžu stále pretrvávať obavy v súvislosti s vývojom pandémie," vysvetlila Sadovská.

Nákupná turistika nie je podľa analytičky dobrou správou pre našu ekonomiku.

Finančné prostriedky, ktoré zarobíme na Slovensku, minieme totiž za hranicami štátu. To sa negatívne prejavuje nielen na tržbách obchodníkov, ale aj pri napĺňaní rozpočtu kvôli slabšiemu výberu daní.

Skryť Vypnúť reklamu

V Poľsku, Maďarsku a Česku lákajú Slovákov podľa Sadovskej nižšie ceny.

Potraviny a nealkoholické nápoje sú v Poľsku lacnejšie ako na Slovensku v priemere o 26,9 %. Alkohol a tabak nás vyjde v tejto krajine lacnejšie o 8,6 %, oblečenie a obuv o 9,5 % a nábytok a vybavenie domácností o 3,7 %.

V Českej republike sú potraviny lacnejšie v priemere o 11,6 %. Menej o 2,6 % zaplatíme aj za alkohol a tabak, o 4,2 % za oblečenie a obuv.

V Maďarsku za nákup potravín zaplatíme o desatinu menej, za alkohol a tabak o 7,1 %. Oblečenie a obuv sú u južných susedov lacnejšie o 15,3 %. O takmer 5 % nižšie ceny sú aj na cenovkách nábytku a vybavenia do domácností.

Spomedzi slovenských susedov je najdrahším Rakúsko.

"Za potraviny a nealkoholické nápoje si v tejto krajine priplatíme takmer tretinu, alkohol a tabak je drahší ako u nás v priemere o takmer štvrtinu. Nábytok a vybavenie domácností je drahšie ako na Slovensku o 38,3 %. Miernejší rozdiel v cenách je v prípade oblečenia a obuvi, v Rakúsku sú drahšie ako u nás v priemere o 3,9 %," vyčíslila Sadovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Slováci v prípade Rakúska deklarujú ako dôvod nákupnej turistiky vyššiu kvalitu.

Kým na Slovensku už vyše desať rokov platíme eurom, väčšina krajín, s ktorými hraničíme a v ktorých nákupnú turistiku najčastejšie praktizujeme, má svoju pôvodnú menu.

"Nákupnú turistiku do okolitých krajín tak ovplyvňuje aj vývoj mien našich susedov voči euru. Lákavejšími sa stávajú nákupy práve v časoch, kedy meny okolitých krajín voči euru oslabujú, a teda nákupy sa stávajú pre Slovákov aj z tohto pohľadu výhodnejšími," doplnila analytička.

Po vypuknutí pandémie nového koronavírusu práve maďarský forint, poľský zlotý či česká koruna výraznejšie oslabili voči euru.

Nasledovali fázy posilňovania aj oslabovania, pričom aktuálne sú stále slabšie ako pred rokom.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvej polovici júla bola česká koruna voči euru medziročne nižšie o 4,5 %, poľský zlotý o 5,1 % a maďarský forint o 9,1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Do poludnia otestovali takmer 830-tisíc ľudí. Nakazených je jedno percento

Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil premiér. Návrh prezidentky označil za nemiestny.

Premiér Igor Matovič.
Zahraničie

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.