SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Takmer celé Francúzsko je zasiahnuté radikálnym islamom, uvádza správa osobitnej komisie Senátu

V regionálnych voľbách vo Francúzsku stále viac dochádza ku koalícii ľavicových radníc s islamistami, výmenou za ich zaradenie na kandidátku a akceptáciu ich požiadaviek za hlasy z miestnej mešity.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Celé Francúzsko s výnimkou západu krajina je vystavené postupujúcemu radikálnemu islamu.

To je záver správy špeciálnej komisie francúzskeho Senátu, s ktorou bol minulý týždeň oboznámený denník Le Figaro.

Komisia navrhuje 44 opatrení, ktoré by mali proces likvidujúci Francúzsko zastaviť, píše server echo24.cz.

"Musíme reagovať teraz, alebo nikdy," varuje senátorka a spoluiniciátorka vzniku komisie.

"Ak sa pozrieme na dáta, celé Francúzsko, s výnimkou západu, zažíva rast radikálneho islamizmu. Tento jav zjavne postihuje najmä veľké mestá," hovorí v rozhovore so serverom Valeur actuelles republikánska senátorka Jacqueline Eustache-Briniová, spravodajkyňa záverečnej správy z vyšetrovania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ovplyvnené sú však aj malé a stredné mesta. Mám na mysli mesto Trèbes, ktoré má 5 000 obyvateľov, a ktoré bolo miestom útoku (islamského teroristu) v marci 2018. Podľa môjho názoru si starosta tohto mesta nikdy nepredstavoval, že by sa u nich stala taká udalosť," hovorí Eustache-Briniová.

30-členná komisia Senátu spovedala vedcov, novinárov, profesorov univerzít, politikov a mnoho ľudí, ktorí sa pohybujú priamo v teréne.

Obstaralo sa celkom 60 hodín vypočutí. 67 opýtaných upozorňuje, že časť populácie sa radikalizuje v mene islamu a tento jav ďalej narastá.

Komisia vznikla z popudu klubu Republikánov v Senáte na jeseň roku 2019 vzhľadom k tohtoročným, už uskutočneným, miestnym voľbám vo Francúzsku, keď v stále väčšej miere dochádza na komunálnej úrovni ku koalícii ľavicových radníc s islamistami, výmenou za ich zaradenie na kandidátku a akceptácii ich požiadaviek za hlasy z miestnej mešity.

Skryť Vypnúť reklamu

"V poslednej dobe sú najvýraznejšími príznakmi (postupujúceho islamizmu) kandidátne zoznamy pre komunálne voľby, ktoré je mimochodom veľmi ťažké odhaliť. Infiltrácia je skutočná. Poznáme stále viac a viac prípadov, keď sa sľubuje miesto na kandidátke výmenou za hlasy mešity. Toto je veľmi nebezpečný mechanizmus, pretože spočiatku ide o spojenectvo s radikálnym islamizmom, ktorý následne prevezme kontrolu," uvádza senátorka.

Správa zdôrazňuje "realitu islamskej radikalizácie" vo Francúzsku, poukazuje na "polymorfný radikálny islamizmus, prenikajúce do všetkých aspektov spoločenského života, ktorý inklinuje k zavedeniu novej sociálne normy víťaziacej nad slobodou jednotlivca".

Od 90. rokov všetky správy na túto tému popisujú už trvalú prítomnosť Moslimského bratstva v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

"To nám ukazuje, že výstavba týchto sietí prebieha dlhodobo. A dnes je to ešte viditeľnejšie v číslach detí navštevujúcich domácu školu. Ich počet sa za desať rokov zdvojnásobil," hovorí Eustache-Briniová s tým, že Francúzi nechceli vidieť tento problém, pretože to vyžaduje trochu odvahy.

"Dnes je naliehavo potrebné reagovať," dodáva s tým, že islamizmus ovplyvňuje školu, šport a celý demokratický život.

Komisia navrhuje 44 krokov v boji s islamizmom. Týkajú sa najrôznejších oblastí ako napríklad kontroly nad žiakmi, ktorí sa vzdelávajú doma alebo vymáhanie olympijskej charty v športe, ktorý má byť politicky alebo nábožensky neutrálny.

Senátorka odmieta tzv. accommodement raisonnable, právnu doktrínu akéhosi primeraného prispôsobenia sa požiadavkám menšín, ktorá má v rôznych krajín rôzne široký aj odlišný rozsah.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo Francúzsku medzi ne patrí napríklad akceptácia masových pouličných modlitieb moslimov.

"Francúzsko, ktorá nie je združením menšín, ale národom, nemôže mať doktrínu primeraných úprav," povedala Eustache-Briniová.

Vplyv správy senátnej komisie na štátne orgány a ich prípadné opatrenia je však zatiaľ veľmi obmedzený.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

1 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

6 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

4 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

8 h