SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Marian Kechlibar: To najlepšie z útokov na ľudí cez sociálne siete

Najabsurdnejšie snahy o likvidáciu ľudí za poslednú dobu. A nejde o žiadne veľké mená, ale v podstate o bezvýznamné osoby. Lynčujúci dav si proste nevyberá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay.com)

Gary Garrels bol až donedávna kurátorom oddelenia malieb a sôch v sanfranciskom múzeu moderného umenia. Už nie je, rezignoval pod nátlakom petície na serveri Change.org, ktorá ho označila za rasistu a bieleho supremacistu.

Čo dokladajú tým, že povedal, že "budú aj naďalej kupovať diela bielych umelcov".

Rozumiete, nie len bielych umelcov, ale aj bielych umelcov, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

A ešte vraj použil slová o diskriminácii naruby. Ako hovorí petícia:

SkryťVypnúť reklamu

"Názory a činy ako tieto ešte stále tvoria škvrnu na našich komunitách"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komentár MK: Umelecká sféra je v USA silne doľava a San Francisco je neoficiálnym hlavným mestom amerického progresívneho hnutia. Pravdepodobnosť, že by umelecký kurátor v SF bol nejakým skrytým nacistom, je asi tak 0,0 nič. Najskôr teda práve "zožrali svojho", friendly fire, blue on blue.

Toto je presne ten moment, keď si hovoríte, či v pozadí celej akcie náhodou nebola snaha nejakého ctižiadostivého súdruha o získanie Garrelsovho kresla.

***

Emmanuel Cafferty je napriek svojmu írskemu priezvisku trojštvrtinový Mexičan, ktorý na samotnom juhu Kalifornie, v San Diegu, pracoval pre miestnu elektrárenskú a plynárenskú spoločnosť.

Niekto ho vyfotil na križovatke, ako pri riadení robí údajné gesto bielych rasistov.

SkryťVypnúť reklamu

Tým je mienené "OK", také to OK, ktoré oddávna sprevádza obrázky tlstých kuchárov na štítoch reštaurácií. Fotka Caffertyho sa ocitla na Twitteri (medzitým už je zase preč) a začal klasický virtuálny lynč.

Cafferty tvrdí, že si len preťahoval prsty, ale napriek tomu ho to foto stálo prácu.

Jeho prípad zaujal aj novinára Yaschu Mounka, ktorý o ňom napísal článok do The Atlantic.

"Človek sa môže poučiť zo svojich chýb," povedal mi. "Ale čo si mám vziať z tohto? Bolo to, ako keď vás zasiahne blesk."

Na podporu Caffertyho vznikla aj petícia na Change.org, nazbierala 6500 podpisov, teda oveľa viac, ako tá zameraná proti Garrelsovi. Požiadavkou petície je, aby ho firma prijala späť. Ale pokiaľ je mi známe, nemala táto žiadosť žiadny úspech.

SkryťVypnúť reklamu

Komentár MK: Mexický robotník na juhu Kalifornie - typický regrút budúcich Waffen SS? V hlavách niektorých ľudí očividne áno.

A keď už sme pri nacistickom Nemecku, ktorého tiene tak strašia dnešných amerických progresívcov; pri čítaní petície, ktorá sa stavia na Caffertyho obranu, som si zaspomínal na pasáž z Remarqueovej knihy Čas žiť, čas umierať, kde sa opitý nacistický pohlavár chváli Graeberovi, že dostať človeka do koncentráku pre neho nie je žiadny problém. Potom sa odmlčí a dodá, že späť už to tak ľahko nejde.

***

Patricia Simon vyučuje (zatiaľ ešte stále) na divadelnej škole. Aj ona má však budúcnosť neistú, aj proti nej vznikla petícia s cieľom ju odvolať.

Bezprostredným dôvodom menovaným v texte bolo to, že drzo zaspala na protirasistickej online akcii a niekto ju pri tom vyfotil.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vždy, aj ona je obviňovaná zo systematicky rasistického správania, bez toho, aby to bolo v texte petície nejako konkrétnejšie podložené.

Komentár MK: Zaujalo ma slovo sizeist, prípadne fatphobic, ktoré sa opakuje v komentároch signatárov (skoro 2000 podpisov). Zaujímalo by ma, čo to v dnešnej nálepkovacej atmosfére znamená. Dovolila si snáď povedať študentom herectva, že Bajaja a Snehulienka by nemali mať dohromady štyristo kíl? Kto vie.

Rovnako ako v prípade Garyho Garrelsa, aj tu silne pochybujem, že by sa učiteľka herectva skutočne snažila o vyhnanie farebných študentov z fakulty. Takže sa zrejme zase snažia "zožrať svoju", friendly fire, blue on blue.

Spoločným prvkom všetkých troch incidentov je, že ide o vcelku bezvýznamných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V diskusných fórach občas narazíte na snahu romantizovať Digitálneho Molocha čoby hnutie utláčaných, ktorí po rokoch náhle získali hlas a poháňajú týmto spôsobom k zodpovednosti tých veľkých, bohatých a mocných.

Ach, kdeže. Tých skutočne mocných či preslávených ľudí nie je zase tak jednoduché zmazať zo sveta. Majú peniaze, nejaký vplyv a tiež priaznivcov, ktorí sa za nich v núdzi postavia.

Všetok bes na Twitteri zatiaľ nedokázal zmiesť J. K. Rowlingovú do prepadliska dejín, bez ohľadu na zvolené prostriedky.

A taký Elon Musk tiež za svoj život natweetoval nemálo podivností či kravin - a je vo svojich firmách šéfom ďalej.

Zďaleka najzraniteľnejšou demografiou, priamo ideálnymi obeťami Molocha, sú ľudia, ktorí v živote dosiahli nejakého mierneho úspechu (dajme tomu toho kurátorskeho kresla v sanfranciskej múzeu), ale od naozajstných veľkých rýb ich delí niekoľko priečok na sociálnom rebríku a o ich budúcnosti rozhoduje nejaký nervózny šéf alebo ustrašená dozorná rada.

SkryťVypnúť reklamu

A myslím si, že páchateľom je to cez všetky tie obradné kecy o privilégiách a sociálnej spravodlivosti v skutočnosti jedno.

Kill je kill, v Counterstrike aj na Twitteri. Než by ste zdolali jedného skutočne významného protivníka, pozbierate medzi bezbrannými jedincami tých skalpov napríklad dvadsať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu