SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: To najlepšie z útokov na ľudí cez sociálne siete

Najabsurdnejšie snahy o likvidáciu ľudí za poslednú dobu. A nejde o žiadne veľké mená, ale v podstate o bezvýznamné osoby. Lynčujúci dav si proste nevyberá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay.com)

Gary Garrels bol až donedávna kurátorom oddelenia malieb a sôch v sanfranciskom múzeu moderného umenia. Už nie je, rezignoval pod nátlakom petície na serveri Change.org, ktorá ho označila za rasistu a bieleho supremacistu.

Čo dokladajú tým, že povedal, že "budú aj naďalej kupovať diela bielych umelcov".

Rozumiete, nie len bielych umelcov, ale aj bielych umelcov, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

A ešte vraj použil slová o diskriminácii naruby. Ako hovorí petícia:

Skryť Vypnúť reklamu

"Názory a činy ako tieto ešte stále tvoria škvrnu na našich komunitách"

Komentár MK: Umelecká sféra je v USA silne doľava a San Francisco je neoficiálnym hlavným mestom amerického progresívneho hnutia. Pravdepodobnosť, že by umelecký kurátor v SF bol nejakým skrytým nacistom, je asi tak 0,0 nič. Najskôr teda práve "zožrali svojho", friendly fire, blue on blue.

Toto je presne ten moment, keď si hovoríte, či v pozadí celej akcie náhodou nebola snaha nejakého ctižiadostivého súdruha o získanie Garrelsovho kresla.

***

Emmanuel Cafferty je napriek svojmu írskemu priezvisku trojštvrtinový Mexičan, ktorý na samotnom juhu Kalifornie, v San Diegu, pracoval pre miestnu elektrárenskú a plynárenskú spoločnosť.

Niekto ho vyfotil na križovatke, ako pri riadení robí údajné gesto bielych rasistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým je mienené "OK", také to OK, ktoré oddávna sprevádza obrázky tlstých kuchárov na štítoch reštaurácií. Fotka Caffertyho sa ocitla na Twitteri (medzitým už je zase preč) a začal klasický virtuálny lynč.

Cafferty tvrdí, že si len preťahoval prsty, ale napriek tomu ho to foto stálo prácu.

Jeho prípad zaujal aj novinára Yaschu Mounka, ktorý o ňom napísal článok do The Atlantic.

"Človek sa môže poučiť zo svojich chýb," povedal mi. "Ale čo si mám vziať z tohto? Bolo to, ako keď vás zasiahne blesk."

Na podporu Caffertyho vznikla aj petícia na Change.org, nazbierala 6500 podpisov, teda oveľa viac, ako tá zameraná proti Garrelsovi. Požiadavkou petície je, aby ho firma prijala späť. Ale pokiaľ je mi známe, nemala táto žiadosť žiadny úspech.

Skryť Vypnúť reklamu

Komentár MK: Mexický robotník na juhu Kalifornie - typický regrút budúcich Waffen SS? V hlavách niektorých ľudí očividne áno.

A keď už sme pri nacistickom Nemecku, ktorého tiene tak strašia dnešných amerických progresívcov; pri čítaní petície, ktorá sa stavia na Caffertyho obranu, som si zaspomínal na pasáž z Remarqueovej knihy Čas žiť, čas umierať, kde sa opitý nacistický pohlavár chváli Graeberovi, že dostať človeka do koncentráku pre neho nie je žiadny problém. Potom sa odmlčí a dodá, že späť už to tak ľahko nejde.

***

Patricia Simon vyučuje (zatiaľ ešte stále) na divadelnej škole. Aj ona má však budúcnosť neistú, aj proti nej vznikla petícia s cieľom ju odvolať.

Bezprostredným dôvodom menovaným v texte bolo to, že drzo zaspala na protirasistickej online akcii a niekto ju pri tom vyfotil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vždy, aj ona je obviňovaná zo systematicky rasistického správania, bez toho, aby to bolo v texte petície nejako konkrétnejšie podložené.

Komentár MK: Zaujalo ma slovo sizeist, prípadne fatphobic, ktoré sa opakuje v komentároch signatárov (skoro 2000 podpisov). Zaujímalo by ma, čo to v dnešnej nálepkovacej atmosfére znamená. Dovolila si snáď povedať študentom herectva, že Bajaja a Snehulienka by nemali mať dohromady štyristo kíl? Kto vie.

Rovnako ako v prípade Garyho Garrelsa, aj tu silne pochybujem, že by sa učiteľka herectva skutočne snažila o vyhnanie farebných študentov z fakulty. Takže sa zrejme zase snažia "zožrať svoju", friendly fire, blue on blue.

Spoločným prvkom všetkých troch incidentov je, že ide o vcelku bezvýznamných ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V diskusných fórach občas narazíte na snahu romantizovať Digitálneho Molocha čoby hnutie utláčaných, ktorí po rokoch náhle získali hlas a poháňajú týmto spôsobom k zodpovednosti tých veľkých, bohatých a mocných.

Ach, kdeže. Tých skutočne mocných či preslávených ľudí nie je zase tak jednoduché zmazať zo sveta. Majú peniaze, nejaký vplyv a tiež priaznivcov, ktorí sa za nich v núdzi postavia.

Všetok bes na Twitteri zatiaľ nedokázal zmiesť J. K. Rowlingovú do prepadliska dejín, bez ohľadu na zvolené prostriedky.

A taký Elon Musk tiež za svoj život natweetoval nemálo podivností či kravin - a je vo svojich firmách šéfom ďalej.

Zďaleka najzraniteľnejšou demografiou, priamo ideálnymi obeťami Molocha, sú ľudia, ktorí v živote dosiahli nejakého mierneho úspechu (dajme tomu toho kurátorskeho kresla v sanfranciskej múzeu), ale od naozajstných veľkých rýb ich delí niekoľko priečok na sociálnom rebríku a o ich budúcnosti rozhoduje nejaký nervózny šéf alebo ustrašená dozorná rada.

Skryť Vypnúť reklamu

A myslím si, že páchateľom je to cez všetky tie obradné kecy o privilégiách a sociálnej spravodlivosti v skutočnosti jedno.

Kill je kill, v Counterstrike aj na Twitteri. Než by ste zdolali jedného skutočne významného protivníka, pozbierate medzi bezbrannými jedincami tých skalpov napríklad dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.