SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Väčšina Slovákov si myslí, že zodpovednosť jednotlivca pomôže krajine poraziť pandémiou

Význam individuálneho dodržiavania pravidiel pri boji s pandémiou zdôrazňovali najmä respondenti starší ako 50 rokov a tí s vysokoškolským vzdelaním.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Zodpovednosť jednotlivca pri dodržiavaní pravidiel pomôže krajine úspešne bojovať s pandémiou.

Myslí si to viac ako 70 percent respondentov, ktorí sa zúčastnili na prieskume „Ako sa máte, Slovensko?".

Uskutočnili ho spoločnosť Mnforce, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Na vzorke tisíc respondentov sa konal v termíne od 25.do 28. mája 2020, informoval Juraj Caránek zo spoločnosti Seesame.

Prieskum tiež zisťoval, do akej miery boli respondenti ochotní načúvať kritickým hlasom voči opatreniam úradov pre pandémiu, respektíve priamo sa proti prípadným zlým rozhodnutiam ozvať.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto súvislosti 22,7 percenta respondentov úplne alebo skôr súhlasilo s tým, že je užitočné počúvať hlasy kritizujúce úrady za prijímané opatrenia.

Skôr alebo úplne s tým nesúhlasilo 36,9 percenta opýtaných.

Zároveň 67,1 percenta respondentov úplne alebo skôr súhlasilo s myšlienkou, že ak úrady robia zlé rozhodnutie, je povinnosťou občanov sa proti nim ozvať.

K tomuto názoru sa najviac prikláňali respondenti vo veku 60 a viac rokov a tiež voliči strany Smer - sociálna demokracia.

Zo zistení zároveň vyplýva, že 76 percent respondentov úplne alebo skôr súhlasí s tvrdením, že Slováci sú schopní spoločne bojovať proti koronavírusu.

Význam individuálneho dodržiavania pravidiel zdôrazňovali najmä respondenti starší ako 50 rokov a respondenti s vysokoškolským vzdelaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň v prípade hodnotenia schopnosti spoločnosti spolu bojovať proti pandémii boli na Slovensku najoptimistickejší respondenti nad 60 rokov.

Podľa výsledkov prieskumu s oboma tvrdeniami vo vyššej miere súhlasili tí respondenti, ktorí sa domnievali, že väčšina ľudí na Slovensko sa prispôsobila pravidlám, ktoré stanovili úrady.

S tvrdením, že karanténne opatrenia dodržiavali preto, aby chránili seba a svoju rodinu, úplne súhlasilo 66 percent opýtaných.

50,5 percenta opýtaných sa úplne stotožnilo s tvrdením, že dodržiavali opatrenia aj preto, aby chránili svoje okolie, skôr súhlasilo s týmto postojom 32,1 percenta respondentov.

Májová vlna prieskumu ukázala, že dodržiavať odporúčania úradov za každých okolností boli viac ochotní tí, ktorí boli spokojní s prácou vlády počas pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež respondenti, ktorí dôverovali ústrednému krízovému štábu a o niečo viac aj tí, ktorí vnímali, že pravidlá dodržiava väčšina ľudí na Slovensku.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko? dlhodobo sleduje postoje obyvateľov krajiny od začiatku karanténnych opatrení v marci tohto roku. Doteraz sa rozsiahle zisťovania uskutočnili v marci, apríli a v máji.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.
Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)