SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Lídri už rokujú o konkrétnych miliardách určených na obnovu Európy

Michelov posledný návrh znamená, že na nevratné granty by malo ísť 390 miliárd eur a na výhodné pôžičky pre členské štáty 360 miliárd eur.

Rokovanie Visegrádskej štvorky so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom.Rokovanie Visegrádskej štvorky so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Posledný pracovný návrh, ktorý po štvordňových rokovaniach lídrov EÚ na rozpočtovom summite v Bruseli predstavil predseda Európskej rady Charles Michel, uvádza finančné položky určené pre jednotlivé programy a politiky EÚ.

Všetky záväzky týkajúce sa finančnej pomoci cez jednorazový nástroj EÚ budúcej generácie (NGEU) musia byť známe do konca roka 2023 a samotné platby vykonané do konca roka 2026.

Michelov posledný návrh znamená, že NGEU bude vo výške 750 miliárd eur, pričom na nevratné granty by malo ísť 390 miliárd eur a na výhodné pôžičky pre členské štáty suma 360 miliárd eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze cez ozdravný fond by mali byť prerozdelené nasledovne:

- Mechanizmus na obnovu a odolnosť (RRF): 672,5 milirady eur, z toho 312,5 miliardy v grantoch a 360 miliárd v pôžičkách;

- iniciatíva REACT-EU na podporu politiky súdržnosti: 47,5 miliardy eur;

- vedecký program Horizont Europe: 5 miliárd eur;

- investičný program InvestEU: 2,1 miliardy eur;

- rozvoj vidieka: 7,5 miliardy eur;

- Fond pre spravodlivý prechod (JTF): 10 miliárd eur;

- nástroj rescEU: 1,9 miliardy eur;

- nástroj pre susedstvo, rozvoj a medzinárodnú spoluprácu (NDICI): 3,5 miliardy eur.

Tento návrh znamená polovičné škrty v oblasti rozvoja vidieka, keď Európska komisia pôvodne navrhla 15 miliárd eur na projekty, ktoré mali farmárom pomôcť pri ekologizácii ich sektoru, konkrétne pri znižovaní používania pesticídov a rozvoji organického poľnohospodárstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Michelov návrh spresňuje, že 70 percent nevratných grantov vyčlenených cez mechanizmus RRF musí byť použitých v rokoch 2021 a 2022, lebo ide o nástroj rýchlej reakcie na stav po pandémii nového koronavírusu, a zvyšných 30 percent tejto sumy musia členovia EÚ použiť v roku 2023.

Prípadné predfinancovanie ozdravných projektov bude možné už v roku 2021 ale len do výšky 10 percent.

Alokačné kľúče na prerozdelenie grantov v rokoch 2021 - 2022 by mali rešpektovať metodiku, ktorú stanovila Európska komisia, na rok 2023 sa určia niektoré nové kritériá a ich konkrétna číselná podoba bude vypočítaná v júni 2022.

Úlohou členských krajín bude pripraviť národné plány na obnovu a odolnosť na obdobie rokov 2021 - 2023 s tým, že v roku 2022 budú tieto plány nanovo preskúmané a podľa potreby upravené pre udelenie platieb určených na rok 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia má povinnosť preskúmať národné plány do dvoch mesiacov od ich prijatia, pričom preskúma, či tieto plány sú v súlade s kritériami hospodárskeho rastu, vytvárania nových pracovných miest a ekonomickej a sociálnej odolnosti.

Exekutíva EÚ bude za pozitívne považovať ak národné plány budú v znamení cieľov prechodu na digitalizáciu a zelené hospodárstvo.

Všetky národné plány na obnovu a odolnosť, nevyhnutné pre vyplatenie miliardových grantov cez nástroj NGEU, budú musieť byť schválené kvalifikovanou väčšinou členských krajín v Rade EÚ, pričom eurokomisia požiada ministrov financií EÚ (Ecofin) o posudok, či tieto plány spĺňajú hlavné body a ciele európskeho plánu obnovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.