SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Premiér Holandska je držgroš. Má 21 rokov staré auto a zadrel Európsku úniu

Kto je Mark Rutte, ktorý zdržal summit o rozhadzovaní peňazí a donútil všetkých znížiť balík peňazí zadarmo.

Mark Rutte rozdával do kamier úsmevy, v zákulisí bol však nekompromisný.Mark Rutte rozdával do kamier úsmevy, v zákulisí bol však nekompromisný. (Zdroj: SITA/AP)

Macron kvôli nemu búcha do stola. Merkelová rozčúlená opúšťa rokovanie. Viktor Orbán sa pýta: "Prečo ma nenávidí?" A potom dodá: "Za všetok ten chaos môže on."

Volá sa Mark Rutte, a pretože sa v mladosti namiesto konzervatória rozhodol pre univerzitu, čo ho cez biznis priviedlo až k politike, je teraz najnenávidenejšou osobou EÚ.

Ale chyba nie je na jeho strane, píše Milan Vodička v prémiovom článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Keby ako mladík šiel študovať hudbu, ako si plánoval, bol by teraz pokoj, napadlo možno naštvaných európskych titánov, ako je Angela Merkelová, Emmanuel Macron či Charles Michel, keď im urobil zo summitu Európskej únie peklo na pokračovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Presne to isté si môžu myslieť milióny Talianov, Španielov či Francúzov, ktorým odhadzuje miliardy z hromady, ktorú mali dostať.

Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý jednoducho musí doviezť z Bruselu celú tú hromadu peňazí bez jediného škrtu, aby ho doma nevypískali, hovorí:

"Možno teraz budete na pár dní doma za hrdinu, ale za pár týždňov budete pred Európanmi zodpovedný za blokovanie reakcie na koronavírus ."

Holandský premiér Rutte totiž dokonale zadrel Úniu.

Summit, ktorý mal rozhodiť po Európe, ale hlavne do Talianska, Španielska, Francúzska a Grécka zhruba 750 miliárd eur, oficiálne ako pomoc po koronavíruse, mal trvať dva dni, potom tri, potom štyri.

Pretože Rutte robil svoju prácu, ako má. A kládol otázky.

Okrem toho je Rutte muž, ktorý ctí pravidlá. Keď mu tento rok v máji umierala takmer storočná matka, nešiel ju až do poslednej noci navštíviť, pretože domovy dôchodcov boli v karanténe a pravidlá sa musia dodržiavať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pretože je Holanďan, je šetrnejší než parník plný Škótov. Do práce jazdí na bicykli, a keď sa ponáhľa, ide vlastným vozidlom, čo je pekná vykopávka. Saab z roku 1999, ktorý kúpil z druhej ruky.

Dokonca sa hovorí, že sa neoženil, pretože je to lacnejšie. A tak žije len s pianom a zbierkou vzácnych kníh v malom byte, ktorý si kúpil už po promócii.

Keďže je šetrný Holanďan, je na summite EÚ neformálnym vodcom odbojovej skupiny "sporivej štvorky", kam patria ešte Švédi, Rakúšania a Dáni, novo zrejme aj Fíni.

Sú to štáty, ktoré do záchranného balíka veľa platia, a tak veria, že si tým predplatili aj právo hovoriť do toho, ako sa tie peniaze rozhádžu.

Vadilo im napríklad, že pomoc je príliš nafúknutá a veľkú časť z nej mali príjemcovia dostať ako dary, len menšia bola na pôžičky, ktoré mali splácať.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadilo aj to, že obdarovaným nikto nemal hovoriť do štýlu, ako s peniazmi naložia, hoci Taliani, Španieli či Gréci už skôr preukázali, že ich vedia príkladne prešustrovat.

Rutteho to muselo veľmi páliť. Šetrnosť, holandskú národnú vlastnosť, sám veľmi rozvinul: v úrade si platí vlastnú kávu, odmieta akékoľvek náhrady a diéty, bol dokonca odfotený, ako pri príchode na hudobný festival čaká vo fronte.

Ale hoci je cyklista, teraz na summite EÚ šliapol na brzdy. Príde mu to normálne, pretože je Holanďan. Tí považujú za ďalší národné rys, že hovoria to, čo si myslia.

Keď bol pred dvoma rokmi v Bielom dome, Donald Trump mu tvrdil, že keď nevyjde obchodná dohoda USA s EÚ, bude to pozitívne.

Rutte ho prerušil a šľahol: "Nie, nebude to ani trochu pozitívne."

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz podobnú vec urobil na summite v Bruseli. Možno čakal viac spolupráce než dogmatizmu a zlostenia.

Holandsko, krajina častých menšinových vlád, má totiž v politike prístup zvaný polderland. Podľa poldrov, novej krajiny vytrhávanej od stredoveku pomocou hrádzí a kanálov moru.

Na ich stavbe sa museli dohovoriť a spolupracovať všetci, a keď sa rozhádali, pretože niekto chcel hrádzu mať inde, všetci spoločne skončili vo vode.

Polderland v politike, to je snaha dohovoriť sa a nájsť najlepšie možné riešenie, keď v tom plávame - a niekedy doslova - všetci.

Teraz tým však Rutte urobil v Bruseli veľký prievan. Pretože nikto nepočuje rád, keď mu niekto vmetie: Veľa a zbytočne míňate.

Rutte na to však má právo: za desať rokov vládnutia polámal nádobu štedrý opatrovateľský štát, takže odtučnená krajina je v olympijskej kondícii.

Skryť Vypnúť reklamu

A naozaj veľa platí do Bruselu. A Holanďanom sa to nepáči.

A tak je za Rutteho zbojníctvom na summite aj podobný politický kalkul, aký majú tí, kto mu teraz nemôžu prísť na meno.

Budúci rok sú v Holandsku voľby a Rutteho pravica bude ešte viac sprava čeliť euroskeptickým stranám.

Odboj je teda zároveň preventívny ťah pre domáci boj. Podobne občas Rutte, premiér migrantskej krajiny, býva protimigrantský: v máji nepovolil vstup päťsto migrantských sirôt z táborov v Grécku.

Politika je politika, aj keď ju robí muž, ktorý jazdí do práce na bicykli, Trumpovi aj Únii povie, čo si myslí, a pred bytom mu stojí starý saab.

No, starý saab: okrem neho má Rutte ešte dve nové autá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h