SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Ivo Strejček o summite v Bruseli: Ešte vnuci našich vnukov...

Čo zásadné prinieslo stretnutie lídrov? Záväzný princíp vyrovnaného rozpočtového hospodárenia EÚ už neplatí a gigantické zadĺženie, ktoré budú splácať ešte mnohé generácie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová prezentujú výsledky summitu.Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová prezentujú výsledky summitu. (Zdroj: TASR/AP)

V Bruseli, pod taktovkou nemeckého predsedníctva, prebiehal štvordňový summit hláv členských štátov EÚ.

Navonok, "pre publikum", riešil dve otázky: ako bude konštruovaný rozpočet EÚ na budúcich sedem rokov, ako vysoké budú povinné príspevky členských štátov, a ako bude nastavený pomer dotácií a pôžičiek z tzv. fondu New Generation EÚ.

Dohromady sa tak "vyjednávalo" o rozdelení necelých 2 biliónov eur!

Bolo by vážnou chybou nechať sa zmiasť politickými stanoviskami, že podstata bruselskej debaty bola výhradne "technická", že išlo len o to, koľko si ktorá krajina z balíka peňazí "odtrhne" - ako sa chvastá premiér Babiš, že išlo iba o vyjednanie pomere medzi dotáciami (nevratné peniaze) a pôžičkami (ktoré budú musieť členské štáty splatiť).

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky štvordňového pojednávania potvrdzujú, že tentoraz sa v Bruseli udialo čosi závažnejšieho, čosi, čo sa stalo ďalším z predelov v histórii európskej integrácie, píše Ivo Strejček v komentári uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

Až do tohto summitu bolo totiž nemožné, a táto nemožnosť je zakotvená v zmluvách, aby sa EÚ zadlžovala.

V tejto zmluvnej logike bolo vylúčené, aby členské štáty dokonca za "európske" dlhy ručili.

Od tohto summitu už záväzný princíp vyrovnaného rozpočtového hospodárenia EÚ neplatí.

Merkelovsko-macronovsko-bruselský dlhový diktát - inak sa nedá práve ukončený summit nazvať - ​​je preto v tomto kontexte treba posudzovať ako historický prielom.

Prielom o to významnejší a vážnejší, s akou ľahkosťou, bez problémov, bez reptania ho členské štáty akceptovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky summitu, a je úplne jedno, ako dopadlo rozdeľovanie peňazí, tak posúvajú súčasnú podobu európskej integrácie do ďalšej fázy - do fázy, v ktorej sa bude politická moc rozdeľovať inak.

Strach z koronavírusu a vážne problémy mnohých európskych ekonomík vytvárajú pre nové delenie moci vhodnú atmosféru:

- Európska komisia, "tvorca a správca" európskeho dlhu, si - úspešne - vytesňuje politický priestor s cieľom posunúť sa k výraznejšej podobe "európskej vlády" (k čomu dali členské štáty prevzatím záruk za európsky dlh fakticky zelenú);

- Už tak zjavná dominancia Nemecka a Francúzska bola znova posilnená. Tieto dve krajiny, bez akejkoľvek protiváhy v rámci EÚ, budú ešte viac rozhodovať o ostatných;

- Opäť veľmi skoro budeme počuť, že "pokrok vpred nesmie byť blokovaný jednotlivcami". Táto argumentácia zneužije situáciu k ďalšiemu rozšíreniu hlasovania kvalifikovanou väčšinou do oblastí, v ktorých ostávali posledné zvyšky práva veta, a v ktorých jednoducho štáty museli nájsť kompromisné zhodu;

Skryť Vypnúť reklamu

- Budú "posilnené vlastné zdroje európskeho rozpočtu" - čo v "bruselštine" znamená uvalení nových celoeurópskych daní (von Leyenová už oznámila, že budú založené na "plánovanom rozšírení obchodu s emisiami a na uhlíkovej hraničnej represii, ktorá bude fungovať ako vyrovnávací mechanizmus pri dovoze lacných zahraničných výrobkov škodlivých pre klímu ").

- Posilňuje sa vedomie, že nie je potrebné šetriť, že peniazmi sa dá plytvať, že sporivosť a hospodárnosť nie sú cnosťami - za to sa viac musí hovoriť o akýchsi "európskych hodnotách", ktoré treba povinne dodržiavať;

Pochvaľovať si, že z tohto "bruselského" dlhu sme si odhryzli "viac" a tváriť sa, že to nie je náš dlh, je nielen výrazom politického cynizmu, je výrazom mimoriadnej nezodpovednosti voči generáciám budúcim. Bezproblémovo sa zmieriť s nemecko-francúzsko-bruselskou realitou, ktorá nám dlh nariaďuje, je výrazom slabošskej rezignácia na osud a záujmy vlastnej krajiny. Česká republika si k ohromnému dlhu "vnútornému" priväzuje dlh ďalší - "vonkajší".

Skryť Vypnúť reklamu

Spôsob, ako sa k celému problému stavia drvivá väčšina domácej politickej scény iba obnažuje jej biedu a ochotu bez odporu prijímať a podliezavo sa podvoľovať diktátu zo zahraničných metropol.

Ako inak si vysvetliť skutočnosť, že ešte v priebehu mimoriadnej schôdze poslaneckej snemovne pred niekoľkými dňami, ktorá sa témou ohromného európskeho dlhu valiaceho sa na našu zem zaoberala (a nehodnoťme teraz ako vážne a s akým výsledkom), je súbežne zvolaná spoločná tlačová konferencia pirátov, topkárov , ľudovcov a starostov vyzývajúcich premiéra Babiša, aby "podpísal"?

Berlín a Paríž to majú s dnešnou českou politickou scénou jednoduché - s potešením ju nechávajú mlátiť prázdnu antičínsku a antiruskú slamu, aby nám ľahšie vnútili svoju vôľu.

Skryť Vypnúť reklamu

A majú to o to jednoduchšie, že sme to my sami, kto sme už od Topolánkových premiérskych rokov bez problémov prijali jednu z najhlúpejších politických skratiek dneška: "Radšej do Bruselu, než do Moskvy".

Tak teraz tu onen Brusel v realite máme: gigantické zadĺženie, ktoré budú splácať ešte vnuci našich vnukov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí.

Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.
Slovensko

Na Slovensku bude od 24. októbra do 1. novembra platiť zákaz vychádzania

Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom. Zavrú 2.stupeň základných škôl, bude aj celoplošné testovanie. Denne zomrie na Slovensku 18 ľudí na Covid-19.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.
Slovensko

Prezidentka požiadala zodpovedných o jasnú komunikáciu a racionálne kroky

Čaputová uviedla, že to potrebujeme v tomto vypätom období, keď Slovensko pravdepodobne čakajú ďalšie obmedzenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Podľa Televízie Joj bude lockdown od pondelka

Na krízovom štábe, ktorý momentálne zasadá, sa dolaďujú detaily, informuje webová stránka televízie.

Ilustračné foto