SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Ženské kňažky vo Švédsku prvýkrát prevyšujú počtom mužských kňazov

V správe z roku 1990 sa odhadovalo, že ženy budú v roku 2090 tvoriť polovicu celkového duchovenstva. Trvalo to však iba 30 rokov.

Luteránska katedrála v Lunde počas návštevy pápeža v roku 2016.Luteránska katedrála v Lunde počas návštevy pápeža v roku 2016. (Zdroj: SITA/AP)

ŠTOKHOLM - Počet ženských kňažiek vo Švédsku po prvýkrát v histórii prevýšil počet mužských kňazov.

Došlo k tomu 60 rokov po tom, čo im povolili vykonávať túto funkciu.

Oznámila to v stredu luteránsky Švédska cirkev, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

Z 3060 kňazov, ktorí v súčasnosti slúžia vo Švédsku, je 1533 žien, čo je 50,1 percenta, uviedla tajomníčka Švédskej cirkvi Cristina Grenholmová.

"Z historického hľadiska sa táto rovnosť dosiahla rýchlejšie, ako sme predpokladali. V správe z roku 1990 sa odhadovalo, že ženy budú v roku 2090 tvoriť polovicu celkového duchovenstva. Trvalo to však iba 30 rokov," uviedla Grenholmová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na rozdiel od katolíckej cirkvi povolila luteránska cirkev vo Švédsku vysväcovanie žien za kňažky už v roku 1958. Prvé tri ženy sa stali duchovnými v roku 1960.

V roku 1982 švédsky parlament taktiež zrušil "doložku o výhrade svedomia", ktorá členom duchovenstva umožňovala odmietnuť spoluprácu so ženskými kolegyňami.

Ženy sú vo Švédsku nadmerne zastúpené v teologickej výučbe, a to najmä od roku 2000, keď sa cirkev oddelila od štátu. V roku 2013 ženy predstavovali až 70 percent študentov.

Veľa švédskych farností má počas omší v zastúpení mužského aj ženského kazateľa.

"Keďže veríme, že Boh stvoril ľudské bytosti - mužov i ženy - na Boží obraz, je nevyhnutné, aby sme o tom nielen hovorili, ale aby sme to tiež ukázali," dodala Grenholmová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa cirkevných novín Kyrkans Tidning však existuje mzdový rozdiel medzi mužskými a ženskými kazateľmi - v priemere je to 2200 švédskych korún (približne 215 eur) mesačne.

Grenholmová však tvrdí, že tento rozdiel je z dôvodu, že sa viac mužov ako žien nachádza vo vyšších pozíciách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.