SME
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Lipšic: V kauze vraždy Kuciaka sú splnené podmienky na doživotný trest

Prokurátor navrhol Kočnerovi a jeho komplicom 25 rokov za vraždu Kuciaka.

Marian Kočner na súde.Marian Kočner na súde. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan navrhol vo svojej záverečnej reči obžalovaným v kauze vraždy Jána Kuciaka 25-ročné tresty odňatia slobody.

V záverečnej reči sa odvolával na svedectvá Zoltána Andruskóa, Petra Tótha, komunikáciu cez Threemu, sledovania novinárov, lustrácie a motív na vraždu.

"Je to prípad bezhraničnej túžby po moci, peniazoch, prípad cynizmu, podliactva, a tým spojenej zbabelosti z následkov protiprávneho konania," začal svoju záverečnú reč prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na druhej strane, je to prípad boja za spravodlivosť, prípad určitej naivity v neuvedomovaní si a osobnom nepripúšťaní si nebezpečenstva hroziaceho z následkov tohto boja. Hlavne je to však prípad obety dvoch nevinných mladých ľudí túžiacich po živote v spravodlivejšom prostredí," doplnil Turan.

V úvode sa venoval motívom Mariana Kočnera.

Obžalovaný podľa prokurátora vedel, že Kuciakova analytická práca môže byť vážnou prekážkou v jeho politických ambíciách s pripravovanou stranou Cieľ.

Dokazovať to má komunikácia cez Threemu, jeho známa tlačová konferencia, ktorej efekt podľa prokurátora Kuciak pokazil svojimi otázkami, ako aj výhražný telefonát.

Turan tiež pripomenul, že Kuciakove texty viedli k vzneseniu obvinenia Marianovi Kočnerovi v kauze Donovaly.

Skryť Vypnúť reklamu

Z výpovede svedkov niekdajšieho novinára a exSISkára Petra Tótha aj akcionára Penty Jaroslava Haščáka podľa Turana vyplynulo, že novinárova práca Marianovi Kočnerovi vyslovene vadila.

O tom, že si mal vraždu objednať Marian Kočner, svedčí aj Zoltán Andruskó.

Svedectvo považuje Turan za dôveryhodné, nesúhlasí, že si ním mal Andruskó kupovať beztrestnosť.

Pripomenul 15-ročný trest, ktorý si už odpykáva, ako aj fakt, že začal vypovedať o Alene Zsuzsovej okamžite po svojom zadržaní pred tým, než mu policajti hocičo sľúbili.

Turan vyzdvihol aj svedectvo Tótha. Pripomenul sledovanie viacerých novinárov a lustrácie, ako aj fakt, že fotografia Jána Kuciaka zo sledovania mala putovať od sledovacieho komanda až k Miroslavovi Marčekovi. a Tomášovi Szabóovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Turan spomenul Tóthove svedectvo z dovolenky v Chorvátsku, na ktorej mal Marian Kočner vyjadriť ambíciu zavraždiť novinára, aby sa ostatní zľakli.

To v prípravnom konaní spomínal aj Kočnerov brat Ivan. Na súde však odmietol vypovedať.

Prokurátor hovoril aj o potvrdení vzťahu medzi Alenou Zsuzsovou s Marianom Kočnerom po tom, ako Tóth odovzdal polícii telefón Mariana Kočnera s Threemou.

Jej vzťah mal spočívať aj v zbieraní diskreditujúcich materiálov na osobnosti slovenskej politiky, vďaka ktorým si mal Kočner myslieť, že je beztrestný.

Turan tiež poukázal na to, že Zsuzsovej zabezpečil po skutku nové auto - odmenu za zorganizovanie vraždy novinára.

Venoval sa aj ich vzájomnej komunikácii o snehu a prerábkach interiéru, ktoré považuje za šifru označujúcu vraždu novinára.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri presvedčení, že vinný je aj Tomáš Szabó, sa prokurátor opieral o svedectvá Andruskóa a už neprávoplatne odsúdeného Miroslava Marčeka, ako aj o stopy nájdené u neho doma.

U Tomáša Szabóa našla polícia telefón použitý pri vražde, peniaze, ktoré nevedel vysvetliť, a náboj, ktorý podľa znaleckého skúmania pochádzal z vražednej zbrane.

Po jeho záverečnej reči začal prednášať tú svoju splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Lipšic: V kauze sú splnené podmienky na doživotný trest

V kauze vraždy Jána Kuciaka sú splnené podmienky na doživotný trest, myslí si Daniel Lipšic. Vo svojej záverečnej reči uviedol, že dúfa v spravodlivý trest, samotnú výšku v trestnom konaní navrhuje iba prokurátor.

Vo svojej argumentácii sa Lipšic opieral o usvedčujúce výpovede Zoltána Andruskóa, sledovanie novinárov komandom Petra Tótha a motív.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď spolupracujúci obvinení nemajú "čistú minulosť a krištáľovočistý charakter", Lipšic pripomenul, že Andruskóove výpovede sedia s viacerými dôkazmi vrátane komunikácie Kočnera cez aplikáciu Threema.

Má ísť o dôkazy, o ktorých existencii v čase výpovede nemohol vedieť Andruskó, ani polícia.

Lipšic nepovažuje za náhodu, že sa sledovanie novinárov začalo v roku 2017. Upriamil pozornosť na vtedy aktuálnu kauzu Čistý deň, v ktorej sa angažoval aj Marian Kočner.

"Môj dom aj moja rodina bola sledovaná už v prvej polovici júna 2017," doplnil Lipšic.

Predstava, že by si exnovinár a niekdajší SIS-kár Peter Tóth organizoval sledovanie z vlastných zdrojov, je podľa advokáta na úrovni absurdity.

Organizovanie zo strany Mariana Kočnera potvrdzuje podľa Lipšica nielen výpoveď Tótha a nájdené USB kľúče, ale aj jasná komunikácia cez Threemu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na margo spochybňovania Threemy obhajobou sa Lipšic pýtal, prečo by v nej neboli doplnené priame zmienky o vražde, ale iba náznaky, šifry a metafory.

To, že sa Marian Kočner mal s Alenou Zsuzsovou rozprávať o vražde iba v šifrách, má podľa Lipšica potvrdzovať jej autenticitu.

V súvislosti s motívom Lipšic poukázal aj na kauzy, ktoré Ján Kuciak odhalil.

Podľa obžalobnej verzie prišla objednávka vraždy novinára na prelome rokov 2017 a 2018.

V decembri 2017 publikoval článok o kauze Unipharma, v ktorej mohol Kočner podľa Lipšica získať 45 miliónov eur.

Rovnako v ďalších kauzách ako Technopol, Donovaly a Glance House malo ísť o desiatky miliónov eur.

Lipšic sa vrátil aj k výpovedi Zoltána Andruskóa o pripravovaných vraždách prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho aj jeho samotného.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že motív na tieto tri vraždy mohla mať na Slovensku iba jedna osoba, a to Marian Kočner.

Lipšic je presvedčený, že bol vylúčený iný priebeh skutkového deja, než aký stanovuje obžaloba.

Okrem toho má za to, že boli splnené podmienky na doživotný trest, a dúfa, že senát udelí obžalovaným spravodlivý trest.

"Úkladná vražda Jána a Martiny šokovala Slovensko, Európu a svet," uviedol v závere advokát s tým, že Kuciak žil pre svoju prácu, lepšie Slovensko, a preto aj zomrel.

Špecializovaný trestný súd odročil pojednávanie na 31. júla a následne 5. augusta. Záverečné reči by v tomto prípade mali predniesť ešte trojica obžalovaných Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó a ich právni zástupcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiérovi i predsedovi parlamentu by Twitter mohol pomôcť zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne

Ako príklad dobrej komunikácie na Twitteri uviedol Grigorij Mesežnikov prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Ilustračné foto.
Slovensko

Ak by sa voľby konali tento týždeň, rozdiel medzi OĽaNO a Hlasom by bol minimálny

Do parlamentu by sa dostali aj SaS, Smer, ĽSNS , Sme rodina a Progresívne Slovensko.

Voliči vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky v Púchove.
Európska únia

V Česku prudko rastie počet vážne chorých pacientov

Štvrtý deň po sebe hlási krajina viac ako dvetisíc prípadov za deň. Počas víkendu také čísla predtým ešte nezaznamenali, testuje sa však podstatne viac.

Európska únia

Záchranári z lode Alan Kurdi vytiahli zo Stredozemného mora 133 migrantov

Do Európy sa cez Stredozemné more od januára tohto roka do septembra dostalo viac ako 43 000 migrantov, uviedla OSN.

Migranti na člne.