SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Hagia Sofia sa po 86 rokoch otvorila pre moslimských veriacich

Počas samotnej modlitby sú kresťanské mozaiky zakryté novými závesmi. Po obrade sa opäť odkryjú, sľubujú turecké úrady s tým, že aj po premene múzea na mešitu bude vzácna pamiatka prístupná všetkým.

Nadšení moslimovia sa fotia pred chrámom.Nadšení moslimovia sa fotia pred chrámom. (Zdroj: SITA/AP)

ISTANBUL - Svetoznáma historická pamiatka Hagia Sofia v tureckom Istanbule sa v piatok po prvý raz po 86 rokoch otvorila pre moslimských veriacich po tom, ako ju na základe kontroverzného dekrétu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana premenili minulý týždeň z múzea na mešitu.

Informovala o tom agentúra DPA.

Pred budovou sa zhromaždili stovky veriacich, ktorých muezín zvolával k modlitbám. Ľudia sediaci na modlitebných koberčekoch na námestí medzi Hagiou Sofiou a neďalekou Modrou mešitou však vo veľkej miery ignorovali nariadené pravidlá týkajúce sa fyzického odstupu.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina ciest vedúcich k Hagii Sofii bola zablokovaná a obmedzenia sa dotkli aj hromadnej dopravy. V nasadení je 21 000 príslušníkov poriadkových síl.

Istanbulský guvernér Ali Yerlikaya vyzval ľudí, aby si priniesli štyri veci - rúška, modlitebné koberčeky, trpezlivosť a porozumenie.

Pred vstupom do Hagie Sofie odhalili veľkú zelenú tabuľu v turečtine, arabčine a angličtine s nápisom "Hagia Sofia Veľká mešita".

Na piatkových popoludňajších modlitbách, ktoré sa začali o 12.16 SELČ, sa zúčastnil aj prezident Erdogan.

Slávnostný obrad sprevádzali masívne prípravy, píše server idnes.cz. Okrem informačnej tabule pri vchode historickú podlahu zakryli modrozelené vlnené koberce s osmanskými motívmi a vláknami smerujúcimi smerom k Mekke, celý priestor i najbližšie okolie sa rozdelili na modlitebné sektory. Tri dostali muži, dve ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na všetky prípravy vo štvrtok osobne dohliadal prezident Erdogan. Najvyšší náboženský úrad Diyanet pre ceremónii vybral troch imámov a päť muezzinov, píše provládny denník Daily Sabah.

Na prvú modlitbu po šestaosmdesáti rokoch už od rána čakali pred Hagia Sofia tisíce ľudí.

Kvôli koronavírusovým opatreniam je vnútri okolo tisícky ľudí, spresnili turecké médiá s tým, že kapacita sa čoskoro naplnila a ďalší záujemcovia majú smolu.

U jedenástich vstupov prebiehajú kontroly telesnej teploty. Električková i osobná automobilová doprava sa v historickom srdci dočasne zastavila.

Tí, ktorí z okolia prišli autobusom, až na miesto zadarmo dopravia ďalšie autobusy. K zásahu je pripravených 736 zdravotníkov.

Počas samotnej modlitby sú kresťanské mozaiky zakryté novými závesmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Po obrade sa opäť odkryjú, sľubujú turecké úrady s tým, že aj po premene múzea na mešitu bude vzácna pamiatka prístupná všetkým. Moslimom aj nemoslimom, Turkom aj cudzincom.

Prvej novodobej modlitby sa okrem Erdogana a tureckých politikov zúčastňujú aj moslimskí štátnici z niektorých ďalších krajín, hoci na prezidentovom rozhodnutí sa islamský svet úplne nezhodne.

Niektorí to pokladajú za víťazstvo, ďalší mienia, že krok nemá žiadny podklad v islame.

K ceremónii vydalo turecké ministerstvo financií pamätné mince, oznámil šéf rezortu a Erdoganov zať Berat Albayrak.

Podľa serveru Ahval je k dispozícii celkom päť tisíc strieborných mincí v cene 185 lír za kus (asi 24 eur) a desať tisíc bronzových za 55 lír (7,5 eura). Od soboty sa tiež začnú raziť nové jednolírové mince s mešitou na rube.

Skryť Vypnúť reklamu

Byzantský chrám Božej múdrosti vznikol v rokoch 532 až 537. Kresťanom slúžil 916 rokov až do chvíle, keď Konštantínopol dobyl osmanský sultán Mehmed II. Fatih (Dobyvateľ). Ten kostol nechal premeniť na mešitu, ktorou bola 481 rokov.

Potom prišiel zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk a v rámci sekularizačních reforiem sa mešita stala múzeom. Tento stav vydržal 86 rokov.

Pamiatka UNESCO patrí medzi najviac navštevované miesta v Turecku, len vlani si ju podľa Al-Džazíry prezrelo 3,7 milióna ľudí. Každý rok sa v nej predali vstupenky v hodnote 73 miliónov dolárov, napísal opozičný server Ahval s tým, že nie je jasné, ako sa vysporiadajú straty, ktoré prevádzkujúcu firmu kvôli vládnemu kroku čakajú. Teraz totiž bude vstup do mešity zdarma.

Skryť Vypnúť reklamu

Premena múzea na mešitu vyvolala hnev medzi kresťanmi a znepokojenie vyjadrili Spojené štáty, EÚ, Rusko, UNESCO i viacerí cirkevní predstavitelia.

Erdogan však trvá na tom, že Turecko má na takúto premenu "historické a zvrchované právo". Zároveň povedal, že Hagia Sofia bude naďalej otvorená pre turistov všetkých vierovyznaní a vstup do nej bude bezplatný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.