SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Kdeže Tesla. Na burze rastú najviac akcie gumových rukavíc

Rast cien akcií výrobcov rukavíc pripomína rast akcií Tesly. Výhľad zárobkov v tomto odvetví je však oveľa istejší než zisk Tesly.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Adobe Stock)

Výrobcovia gumových rukavíc v juhovýchodnej Ázii priťahujú záujem investorov oveľa viac ako elektrické autá Elona Muska, píše server echo24.cz.

Akcie firmy Top Glove na burze v Kuala Lumpur totiž od začiatku roka pridali asi 428 percent, čo je najvyšší rast z firiem v indexe MSCI Asia Pacific.

Akcie podobné firmy Supermax potom spevnili o viac ako 1200 percent. V porovnaní s tým akcie Tesly zaznamenali rast o 259 percent. Píše to agentúra Bloomberg.

Rast cien akcií výrobcov gumových rukavíc vyvolalo prudké zvýšenie dopytu kvôli pandémii a podporil ho tiež zákaz špekulatívnych obchodov na pokles cien, ktorý na burze v Malajzii platí do konca roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Astronomický rast je na pomery v Malajzii nebývalý. Traja najväčší výrobcovia rukavíc tento rok zvýšili trhovú hodnotu burzy celkovo o 109 miliárd ringgitov (cca 22 miliárd eur).

Viac ako jeden dolár z každých desiatich investovaných na miestnom akciovom trhu je teraz stávkou na rukavice.

Akcie Top Glove dokonca pokračovali v raste, aj keď sa Spojené štáty rozhodli zablokovať dovoz z dvoch divízií firmy.

Rast cien akcií výrobcov rukavíc pripomína podľa manažéra spoločnosti Northcape Capital Rosse Camerona rast akcií Tesly. Výhľad zárobkov v tomto odvetví je však oveľa istejší než zisk Tesly.

"Očakávame, že sektor vykáže v budúcom roku rast zisku o výrazne viac ako 100 percent," domnieva sa Cameron.

Firmy už sú tak veľké, že môžu byť zahrnuté do dôležitých indexov, ktoré sledujú medzinárodní investori, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa stanú predmetom ich záujmu.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy Supermax a Kossan Rubber Industries by sa mali vďaka svojmu silnému rastu stať súčasťou indexu MSCI Malaysia, až sa bude budúci mesiac upravovať jeho zloženie.

Akcie firmy Kossan od začiatku roka posilnili o 224 percent.

Hviezdny rast cien akcií výrobcov rukavíc by mohol zastaviť nad očakávania rýchly vývoj vakcíny proti chorobe covid-19, ktorú spôsobuje nový typ koronavírusu.

Americký colný úrad minulý týždeň takisto zadržal dodávku jednorazových rukavíc firmy Top Glove. Podľa firmy to mohlo súvisieť s prácou cudzincov, preto sa firma obrátila na úrad s cieľom túto záležitosť do dvoch týždňov vyriešiť.

Analytici však upozorňujú, že pre firmu nie je problém dodávať rukavice do USA prostredníctvom iných divízií a prípadné zrušenie objednávok môže ľahko nahradiť objednávkami z iných krajín, pretože rukavíc je akútny nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu

Malajzijský zväz výrobcov gumových rukavíc očakáva, že dopyt po rukaviciach sa tento rok zvýši o 20 percent na 330 miliárd kusov. Objednávok zatiaľ pribúda, cena rukavíc sa výrazne zvýšila a firmy masívne rozširujú svoje kapacity, aby uspokojili dopyt.

Podobne ako firmám v Malajzii sa darí aj poľskému výrobcovia rukavíc Mercator Medical, ktorý v roku 2016 kúpil svoju prvú továreň na výrobu latexových rukavíc v Thajsku a v ďalších desiatich rokoch kapacitu výroby strojnásobil.

Akcie firmy tento rok pridali už o 3277 percent, čím prekonali aj väčšie malajzijské konkurentmi. Trhová kapitalizácia firmy sa dostala na 924 miliónov USD.

Kvôli koronavírusu zisk firmy za druhý štvrťrok predstavoval 54 miliónov USD, štyrikrát viac ako kumulatívny zisk za posledné desaťročie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu