SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Tretina Slovákov si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku

Pozitívnou správou však je, že toto číslo už dlhé roky klesá - ešte v roku 2010 bolo na úrovni 56 percent. Pozrite si, ktoré krajiny z EÚ sú na tom horšie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - V Európskej únii (EÚ) existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne. Týka sa to aj možnosti cestovania a dovoleniek.

Aktuálna koronakríza pritom môže nerovnosti ešte prehĺbiť.

Z pohľadu Slovenska si týždňovú dovolenku mimo svojho domova nemôže dovoliť tretina ľudí, konštatuje analýza Slovenskej sporiteľne.

Najväčšia priepasť je podľa analýzy medzi krajinami východu, respektíve juhovýchodu Európy, a západnými, tzv. starými členskými štátmi Únie.

V rebríčku ukazujúcom podiel obyvateľstva, ktoré si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova, je z prvých desiatich krajín až šesť z východnej Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Spomedzi všetkých európskych krajín dopadlo najhoršie Rumunsko, kde má každý druhý obyvateľ problém zaplatiť sedemdňovú dovolenku mimo svojho domu," priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ďalšie priečky obsadzujú Grécko, Chorvátsko a Cyprus.

"Slovensko sa nachádza na deviatom mieste, pričom takúto dovolenku si nemôže dovoliť približne tretina dospelej populácie. Veľmi pozitívnou správou však je, že toto číslo už dlhé roky klesá - ešte v roku 2010 bolo na úrovni 56 %," podotkol Horňák.

Oproti priemeru EÚ však SR stále zaostáva približne o 10 percentuálnych bodov.

Najlepšiu pozíciu pritom dosahujú severské krajiny, ako Švédsko, Fínsko či Dánsko spolu s Rakúskom a Luxemburskom.

Podiel takýchto ľudí sa tam pohybuje medzi 7 až 13 % dospelej populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Analytik tiež upozornil, že súčasná koronakríza môže nerovnosti medzi krajinami, ale aj medzi skupinami ľudí v rámci jedného štátu ešte prehĺbiť.

"V mnohých týchto krajinách veľmi silne poklesol počet odpracovaných hodín, na Slovensku až takmer o 9 % oproti poslednému štvrťroku minulého roka. U nás, ale aj vo väčšine krajín EÚ sme zaznamenali výraznejší pokles u žien než u mužov. Na druhej strane ostávali počas pandémie s deťmi doma častejšie než otcovia, čo ich mohlo od straty zamestnania, paradoxne, uchrániť, aj keď sa ich príjmy znížili," poznamenal analytik.

Ďalším významným faktorom je podľa neho prevaha žien v zdravotníctve, školstve a sociálnych službách, ktoré sú síce ohodnotené nižšou mzdou, ale na význame nestrácali ani počas krízy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň poukázal na to, že oblasť cestovania môže priniesť aj ďalších víťazov a porazených.

"Mnohé z európskych štátov sú založené na cestovnom ruchu a množstve turistov, ktorí do krajiny prídu. To, akým spôsobom sa štáty vyrovnajú s obnovou cestovného ruchu, môže niektorým ekonomikám výrazne pomôcť, ale aj uškodiť, ak tento proces nezvládnu," uzatvoril Horňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.