SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Tretina Slovákov si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku

Pozitívnou správou však je, že toto číslo už dlhé roky klesá - ešte v roku 2010 bolo na úrovni 56 percent. Pozrite si, ktoré krajiny z EÚ sú na tom horšie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - V Európskej únii (EÚ) existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne. Týka sa to aj možnosti cestovania a dovoleniek.

Aktuálna koronakríza pritom môže nerovnosti ešte prehĺbiť.

Z pohľadu Slovenska si týždňovú dovolenku mimo svojho domova nemôže dovoliť tretina ľudí, konštatuje analýza Slovenskej sporiteľne.

Najväčšia priepasť je podľa analýzy medzi krajinami východu, respektíve juhovýchodu Európy, a západnými, tzv. starými členskými štátmi Únie.

V rebríčku ukazujúcom podiel obyvateľstva, ktoré si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova, je z prvých desiatich krajín až šesť z východnej Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Spomedzi všetkých európskych krajín dopadlo najhoršie Rumunsko, kde má každý druhý obyvateľ problém zaplatiť sedemdňovú dovolenku mimo svojho domu," priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ďalšie priečky obsadzujú Grécko, Chorvátsko a Cyprus.

"Slovensko sa nachádza na deviatom mieste, pričom takúto dovolenku si nemôže dovoliť približne tretina dospelej populácie. Veľmi pozitívnou správou však je, že toto číslo už dlhé roky klesá - ešte v roku 2010 bolo na úrovni 56 %," podotkol Horňák.

Oproti priemeru EÚ však SR stále zaostáva približne o 10 percentuálnych bodov.

Najlepšiu pozíciu pritom dosahujú severské krajiny, ako Švédsko, Fínsko či Dánsko spolu s Rakúskom a Luxemburskom.

Podiel takýchto ľudí sa tam pohybuje medzi 7 až 13 % dospelej populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Analytik tiež upozornil, že súčasná koronakríza môže nerovnosti medzi krajinami, ale aj medzi skupinami ľudí v rámci jedného štátu ešte prehĺbiť.

"V mnohých týchto krajinách veľmi silne poklesol počet odpracovaných hodín, na Slovensku až takmer o 9 % oproti poslednému štvrťroku minulého roka. U nás, ale aj vo väčšine krajín EÚ sme zaznamenali výraznejší pokles u žien než u mužov. Na druhej strane ostávali počas pandémie s deťmi doma častejšie než otcovia, čo ich mohlo od straty zamestnania, paradoxne, uchrániť, aj keď sa ich príjmy znížili," poznamenal analytik.

Ďalším významným faktorom je podľa neho prevaha žien v zdravotníctve, školstve a sociálnych službách, ktoré sú síce ohodnotené nižšou mzdou, ale na význame nestrácali ani počas krízy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň poukázal na to, že oblasť cestovania môže priniesť aj ďalších víťazov a porazených.

"Mnohé z európskych štátov sú založené na cestovnom ruchu a množstve turistov, ktorí do krajiny prídu. To, akým spôsobom sa štáty vyrovnajú s obnovou cestovného ruchu, môže niektorým ekonomikám výrazne pomôcť, ale aj uškodiť, ak tento proces nezvládnu," uzatvoril Horňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.