SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Koniec pomoci americkej polícii. Matematici bojkotujú "rasistické algoritmy"

Algoritmy pomáhali pri odhaľovaní zločinov. S tým je však koniec, matematici odmietajú pomáhať rasistickej polícii...

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Amerických policajtov už bojkotujú aj univerzitní matematici. Znie to divne, ale policajti na boj so zločinom matematiku potrebujú. Lenže tým sa teraz stala rasistickou, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Pomocou matematických algoritmov sa totiž dá predvídať zločin a jeho miesto. Matematici na tom roky spolupracovali so strážcami zákona bez nejakých výčitiek svedomia, dostávali za to aj pekné peniaze, lenže potom bol zabitý George Floyd a všetko bolo inak.

Ako povedal odborný asistent na katedre matematiky Washingtonskej univerzity Jayadev Athreya: "Nebudeme spolupracovať s organizáciou, ktorá zabíja ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Tento argument je rovnako ako celá záležitosť okienkom do momentálnej duše Ameriky. Ukazuje prepiatosť, ktorá núti robiť veľké gestá.

Toto sa rozbehlo tým, že v akademickom mesačníku Správy americkej matematickej spoločnosti sa v júni objavil list desiatich matematikov s titulkom Bojkotujte spolupráci s políciou.

V origináli je pre spoluprácu použité slovo collaboration, čo sa dá preložiť aj ako kolaborácia, ktoré vzhľadom na obsah textu lepšie vystihuje zmysel.

List dodnes podpísalo 1500 matematikov. Tomu už sa dá hovoriť vynulovanie na druhú.

Najskôr však, akú úlohu v boji so zločinom hrá matematika.

Vysvetlenie nájdeme napríklad v kalifornskom Santa Cruz, jednom z prvých miest, kde namiesto drsného inšpektora Harryho Callahana s poriadnym koltom nasadili algoritmy.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzerá to asi takto: do podzemných garáží vošlo okolo poludnia policajné auto. Hliadka vedela, že sa niekto pokúsi vylúpiť auto. Presne tu a teraz. Ale nepovedal im to tajomný hlas hovoriaci do slúchadla cez vreckovku ani Mentalista.

Povedal im to počítač. Páchatelia, v tomto prípade dve ženy, pretože tento prípad sa skutočne stal a bol veľmi publikovaný, mali smolu: narazili na budúcnosť, v ktorej polícia bude vedieť o zločine ešte skôr, než sa vôbec stane.

Naviedol ju matematický algoritmus príbuzný tomu, ktorým sa predvídajú zemetrasenia. Presne z toho v Santa Cruz vyšli.

Program vytvorili dvaja matematici, antropológ a kriminológ. Nakŕmili počítač údajmi o tom, kde a kedy sa stal v meste dlho dozadu nejaký zločin, aké bolo počasie, čo bol za deň, či aké osobitné okolnosti sa práve stali - bol trh, v meste vystupoval rockový spevák, v televízii dávali baseball a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta sa neustále dopĺňali, počítač je spracovával a každý deň vypľul pár štvorcov o strane 150 metrov, kde by sa najskôr malo niečo stať. Hliadky tam zachádzali vždy, keď nemali niečo iné na práci. Pred pár rokmi policajti v Santa Cruz tvrdili, že počet vlámaní tam vďaka programu klesol o 27 percent.

Podobné programy má polícia v desiatkach amerických miest. Pretože sú drahé, stoja aj viac ako milión dolárov, môžu si ich dovoliť len veľké mestá.

Algoritmy aj tak pomáhajú zaisťovať bezpečie každého tridsiatehotretieho Američana. Ešte nedávno sa písalo, že to je budúcnosť polície. Algoritmy vyšli lacnejšie ako policajti, a navyše sa hovorilo, že na rozdiel od nich nemajú predsudky.

Lenže teraz sú tie isté programy rasistické.

Utláčaný trojčlenkou

SkryťVypnúť reklamu

"Ak vezmeme do úvahy štrukturálny rasizmus a brutalitu americkej polície, nemali by s ňou matematici kolaborovať," píše sa vo výzve v ich magazíne.

"Príliš ľahko by sa tak rasizmu dodal vedecký 'náter."

V čom je ten rasizmus? To je celkom problém zistiť. Odporcovia týchto programov sa točia na osobitnom argumente, že robiť štatistiku na základe zatknutí vytvorí rasovo zavádzajúci algoritmus už len preto, že černoch je dvakrát pravdepodobnejšie zatknutý ako beloch a že pre náhodné policajné kontroly je tento pomer dokonca päť k jednej.

Čísla sedia, ale inak je to nezmysel: firmy vyrábajúce programy nekŕmia počítače údajmi o zatknutí, ale hláseniami, ktoré ľudia volajú polícii. Takže sa nezaznamenáva, kde bol kto zatknutý, ale kde a kedy došlo k pokusu o vlámanie, krádež, prepadnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Je logické, že to bude viac v štvrtiach s vyššou kriminalitou. Ale to už je podľa kritikov tiež rasovo zaujaté: tým pádom tam jazdí polícia viac, lenže kritici sa sťažujú, že to je niečo ako "rasové profilovanie", teda automatické podozrievanie len kvôli farbe pleti, na základe ktorého polícia častejšie kontroluje mladíkov oblečených s eleganciou pouličných gangov.

A tiež to vraj funguje ako sebenaplňujúce sa proroctvo: keď tam budú policajti viac jazdiť, nájdu tam viac zločinu.

Keby boli kritici algoritmov obratnejší, nevyhlásili by ich za rasistické, ale zamerali by sa na ich účinnosť. Aj keď ešte pred piatimi rokmi analýzy tvrdili, že v predpovedaní zločinu sú o dosť lepší ako živí policajní analytici, kto vie, ako to je.

SkryťVypnúť reklamu

Rad veľkých miest už za ne nechce platiť a programy ruší.

A teraz bol náhle odhalený aj rasizmus. Aj keď ide len o čísla, až tak to neprekvapuje: radikálni pokrokári už pár rokov majú matematiku za rasistickú vedu. Je to vraj "západné počítanie", vnútené iným, ktorí počítali inak.

Navyše Pythagorova veta či Ludolfovo číslo sugerujú dojem, že matematika je európsky vynález, čo prispieva k pocitom belošskej nadradenosti.

Musí to byť strašný pocit byť rasovo utláčaný trojčlenkou či hľadaním tangenty.

A teraz sa k tomu pridali aj policajné logaritmy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu