SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, začne už v pondelok

Liberáli v únii sú rozčúlení, Rada Európy je pripravená viesť s Poľskom konštruktívny dialóg o Istanbulskom dohovore. Expertka na rodinné právo hovorí o jeho zbytočnosti.

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro. (Zdroj: SITA/AP)

VARŠAVA - Poľsko odstúpi od európskej dohody zameranej proti násiliu páchanému na ženách.

V sobotu to oznámil minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého je dokument, známy ako Istanbulský dohovor, "škodlivý", pretože vyžaduje, aby školy učili deti o "gender".

Dodal zároveň, že reformy, ktoré krajina zaviedla v uplynulých rokoch, predstavujú pre ženy dostatočnú ochranu.

Poľsko podľa neho začne proces formálneho odstúpenia od dohody v pondelok.

V mene Poľska tento dokument v roku 2012 podpísala predchádzajúca, centristická, vláda a krajina ho ratifikovala v roku 2015.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiobro však Istanbulský dohovor označil za "výmysel, výplod feministiek zameraný na odôvodnenie gay ideológie".

Vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám.

Podľa Ziobra dokument porušuje práva rodičov a "obsahuje prvky ideologickej povahy".

Proti plánom konzervatívnej vlády protestovali tisícky ľudí vo Varšave, Vroclave, Čenstochovej a ďalších poľských mestách.

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia" s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách.

Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Expertka na rodinné právo: Dohovor nepotrebujeme

Kritikou obsahu Istanbulského dohovoru sa dlhodobo netají expertka na rodinné právo, advokátka Daniela Kovářová, bývalá ministerka spravodlivosti Českej republiky.

"Ide o medzinárodný, politický a ideologický dokument, ktorý na prvý pohľad budí zdanie, že ide o štandardný medzinárodný dohovor," povedala pred časom v rozhovore Konzervatívnemu webu.

Podľa jej názoru Istanbulská dohoda chráni pred násilím nezodpovedajúcim spôsobom.

"Tvrdený účel máme veľmi dobre ochránený vnútroštátnym právom, teda ho nepotrebujeme, pretože stavia na ideologických princípoch a kladie si za cieľ prevýchovu spoločnosti," hovorí.

Istanbulskému dohovoru vyčíta viacero bodov. V prom rade podľa nej nie je pravdou, že k ničomu nezaväzuje.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak je to tak, potom prečo ho prijímať? Naopak, z textu vyplývajú priame záväzky ratifikujúcich štátov a desiatky povinností legislatívnych, finančných, systémových a podobne."

Podľa Kovářovej tiež namiesto rovnosti zavádza nerovnosť a diskrimináciu, lebo povyšuje práva žien, najmä tých, ktoré sa cítia byť pod vplyvom násilia, nad práva mužov.

Nie je vraj ani pravda, že to nebude nič stáť.

Súvisiaci článok Expertka na rodinné právo Daniela Kovářová: Istanbulský dohovor nepotrebujeme Čítajte 

"Naopak to bude veľmi drahé. Z mnohých článkov priamo vyplýva povinnosť štátu vynakladať značné finančné prostriedky. Stačí si prečítať článok 8 nazvaný Finančné zdroje."

Veľmi závažné je podľa nej aj takzvané prelomenie povinnosti mlčanlivosti.

"Mlčanlivosť neprelamovala ani komunistická svojvôľa," pripomína Kovářová.

Skryť Vypnúť reklamu

Za závažné tiež považuje články 36 až 40, kde sa spomína verbálne i neverbálne násilie.

"Najproblematickejšie však sú podľa mňa úplne scestné otázky genderu a filozofie dohovoru, podľa ktorého muži bijú ženy práve preto, že sú ženami. Tak to nie je a ja nechcem žiť v krajine, ktorá bude oddelene vychovávať mužov a ženy a nariaďovať im, ako sa majú k sebe správať."

Ďalšou komplikáciou je podľa Kovářovej presun radu úloh zo štátu na neziskové organizácie.

"Štát prijatím Istanbulského dohovoru rezignuje na svoju odvekú úlohu ochrany občanov a outsourkuje ju na neziskové a neštátne organizácie. A to všetko bude navyše strašne nákladné," hovorí exministerka spravodlivosti.

Rada Európy to nevzdáva

Rada Európy (RE) v nedeľu označila za znepokojujúce, že poľská pravicová vláda smeruje k odstúpeniu od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Dohovor svojho času presadila Rada Európy, najstaršia organizácia na ochranu ľudských práv na kontinente, pripomenula AFP. Jej generálna tajomníčka Marija Pejčinovičová-Buričová v nedeľu odsúdila zámer pravicovej vlády odstúpiť od tohto dokumentu.

Odstúpenie od Istanbulského dohovoru by bolo veľmi poľutovaniahodné a predstavovalo by významný krok späť v ochrane žien pred násilím v Európe, upozornila Pejčinovičová-Buričová vo svojom vyhlásení.

Dodala, že "ak existujú nejaké mylné predstavy alebo nedorozumenia týkajúce sa dohovoru, sme pripravení ich objasniť v konštruktívnom dialógu."

Plány Poľska pobúrili aj viacerých poslancov Európskeho parlamentu, pričom španielska líderka socialistickej skupiny Iratxe Garcíová Pérezová označila rozhodnutia Poľska za "hanebné".

Skryť Vypnúť reklamu

"Podporujem poľských občanov, ktorí vyšli do ulíc, aby požadovali rešpektovanie práv žien," zdôraznila.

Bývalý rumunský premiér Dacian Ciološ, ktorý v europarlamente vedie frakciu Obnovme Európu, vo svojom tvíte napísal, že "použitie boja proti Istanbulskému dohovoru ako nástroja na prejavenie svojho konzervativizmu je novým úbohým krokom zo strany vlády PiS".

Rada Európy vo svojom stanovisku zdôraznila, že "jediným cieľom" Istanbulského dohovoru je boj proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. V zmluve sa výslovne neuvádza homosexuálne manželstvo.

To však nezmiernilo silný odpor proti dohovoru v Maďarsku a na Slovensku, kde parlament tento dokument odmietol a trval na tom, že je v rozpore s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku heterosexuálov, uviedla agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Rada Európy so sídlom v Štrasburgu, ktorá existuje oddelene od Európskej únie, nemá výkonné právomoci, ale združuje 47 členských štátov a vydáva odporúčania v oblasti práv a demokracie.

Európska komisia, exekutívny orgán EÚ, pre AFP vyjadrila ľútosť, že takáto dôležitá záležitosť bola v niektorých členských štátoch skreslená zavádzajúcimi argumentmi".

Komisia dodala, že "bude pokračovať vo svojom úsilí smerom k dokončeniu pristúpenia EÚ" k dohovoru, ktorý Únia podpísala 13. júna 2017 na základe rozhodnutia Rady EÚ z 11. mája toho istého roku.

Rozhodnutie ratifikovať dohovor zo strany EÚ je stále otvorené, rovnako ako návrh spôsobu (code of conduct), ako sa bude dohovor uplatňovať zo strany európskych inštitúcii na jednej strane a členských štátov na strane druhej, uviedol portál Euractive.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.