SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Vysokoškolské vzdelanie je v SR ohodnotené výrazne lepšie ako maturita

Rozdiel medzi zamestnancom s maturitou a zamestnancom s vysokou školou predstavuje 235 až 490 eur, v závislosti od kraja.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME- JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA - Vysokoškolské vzdelanie je na Slovensku ohodnotené výrazne lepšie ako maturita.

Titul pred menom otvára zamestnancom často nové možnosti, vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, podľa ktorej zamestnanci s vysokou školou majú viac možností na platový rast.

Informovala o tom PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Podľa analýzy sú platové rozdiely medzi zamestnancami so sledovanými stupňami vzdelania výrazné vo všetkých krajoch na Slovensku.

"Najvýraznejší rozdiel je pritom práve v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac," uviedla Richterová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnižší rozdiel je v Prešovskom kraji. Rozdiel medzi zamestnancom s maturitou a zamestnancom s vysokou školou predstavuje 235 eur, čiže zhruba 26 percent.

"Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste," objasnila Richterová.

Portál Profesia.sk evidoval vlani 1317 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji išlo o 168 takýchto inzerátov.

Pohľad na zárobky ľudí s maturitou a s vysokoškolským titulom rozdelené podľa veku napovedá, že Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kým v súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokov, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul 2. stupňa, je to v priemere až do 44 - 45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať," uviedla Richterová s tým, že práve to spôsobuje, že rozdiely medzi platmi ľudí so strednou školou a ľudí s titulom z vysokej školy sú najvýraznejšie vo vyššom veku.

Kým pri vekovej kategórií od 25 do 34 rokov je rozdiel približne 26 percent, pri zamestnancoch vo veku od 45 do 54 rokov je to viac ako 60 percent.

Analýza mapuje tiež rozdiely medzi maturitou a univerzitným vzdelaním ihneď po nástupe vysokoškolských absolventov na trh práce.

Z nej vyplýva, že priemerný základný nástupný plat 24-ročného absolventa univerzity predstavuje aktuálne 1085 eur v hrubom. Je to takmer rovnaký plat, aký majú ich rovesníci s maturitou, ktorí majú päťročnú prax.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerný základný plat týchto pracovníkov na Slovensku predstavuje 1082 eur v hrubom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér

Ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ilustračné foto
Slovensko

Počet pozitívne testovaných za pondelok sa zvýšil o 705 osôb

Vyšetrili 5946 ľudí, podiel nakazených z počtu testovaných sa mierne znížil.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Zahraničie

Upratovačka na dôkaz dobre odvedenej práce vypila vodu zo záchodu

Spoločnosť ju dáva za príklad dobre odvedenej práce, niektorým sa to zdá nedôstojné a v čase pandémie koronavírusu aj nebezpečné.

Ilustračná fotografia.