SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Čech v diskusii pod článkom schvaľoval útok na mešitu, na súde dostal dvojročnú podmienku

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor pre neho požadoval za podporu a propagáciu terorizmu päťročné väzenie. Nie je to jediný prípad v Čechách.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: AdobeStock)

PRAHA - Český súd uložil dvojročnú podmienku Milanovi Jarošovi zo Vsetínska, ktorý komentárom v internetovej diskusii schválil teroristický útok v novozélandskom Christchurchi.

Muž sa k činu priznal, vyjadril nad ním ľútosť, do diskusie vložil ospravedlnenie a cez Červený kríž zaslal finančný príspevok sirotám v Sýrii.

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor pre Jaroša požadoval za podporu a propagáciu terorizmu päťročné väzenie, píše server echo24.cz.

"Súd kvituje postoj pána obžalovaného k celej veci. Aj z jeho vystupovania pred súdom je úplne evidentné, že si je vedomý toho, že urobil chybu. Nemáme žiadnych pochybností o tom, že je to myslené celkom úprimne, úplne čisto. Je preto na mieste ukladať trest rýdzo výchovného charakteru," uviedla predsedníčka senátu pražského mestského súdu Vlasta Langhamerová.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťdeväťročný automechanik Jaroš pripojil vlani 15. marca svoj komentár pod článok serveru Novinky.cz nazvaný "V mešite to vyzeralo ako na bojovom poli, všade krv a mŕtve telá".

Konkrétne napísal "konečne niekto vzal spravodlivosť do svojich rúk, mešita je zlo". Počítač, z ktorého komentár odoslal, má podľa verdiktu prepadnúť štátu.

"Ten článok som ani celý nedočítal, len titulok. Venoval som sa komentárom pod ním. Videl som rôzne komentáre, ktoré to schvaľovali, a nechal som sa tým strhnúť," vysvetľoval na súde muž, ktorý nikdy predtým nebol stíhaný a nemá ani žiadny záznam o spáchanom priestupku.

Jaroš priznal, že prehľad o dianí vo svete získava v podstate výhradne z webu Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu

"Človek vidí tie zahraničné teroristické útoky. Hovoril som si: tak teraz aspoň vedia, aké to je. Neuvedomil som si, že to neboli teroristi, ale obyčajní občania, veriaci," zdôvodnil svoj komentár k vystrieľanie mešít.

"Zvyčajne pracujem od rána do večera a nemám čas vypisovať hlúpe veci na internete. Ale vtedy som bol chorý a bol som doma," dodal.

Sudkyňa odmietla argument obhajoby, že si Jaroš text poriadne neprečítal.

"K článku boli pripojené fotografie a hneď na úvod obsahoval zhrnutie, z ktorého bolo evidentné, že došlo k bezprecedentnému útoku, v dôsledku ktorého umierali civilisti. Aj keby si pán obžalovaný prešiel článok iba nahrubo, muselo mu byť zrejmé, o čo ide," konštatovala.

Pravicový extrémista z Austrálie Brenton Tarrant zastrelil vlani v marci pri útoku v dvoch mešitách v Christchurchi päť desiatok mužov, žien i detí. Akciu vysielal v priamom prenose na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Pražský mestský súd uložil v uplynulých týždňoch podmienečné tresty aj niekoľkým ďalším diskutérom, ktorí podľa štátneho zástupcu Tarrantove počínanie verejne schvaľovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu