SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Neuveriteľný príbeh muža, ktorý svoju smrť prežil sedemkrát. A to nie je všetko

Čítali ste už životný príbeh človeka, na ktorého sa usmievalo šťastie celý život? Chorvát Frane Selak to tvrdí. Pravdivosť jeho príbehov trochu spochybňuje niekoľko nepresných detailov, aj tak je to však zaujímavé čítanie.

Frane Selak.Frane Selak. (Zdroj: FB Frane Selaka)

Počuli ste už o najšťastnejšom človeku na svete?

Podľa niektorých médií ním je Chorvát Frane Selak, ktorý tvrdí, že prežil sedem stretnutí so smrťou - predtým, ako vyhral v lotérii.

"Sú však príbehy najšťastnejšieho človeka na svete pravdivé?" pýta sa server allthatsinteresting.com.

Úžasné príbehy prežitia

Frane Selak nikdy pred touto príhodou nesedel v lietadle, ale zúfalé časy si vyžadovali zúfalé riešenia.

Podľa Selaka sa písal rok 1963 a 32-ročný Chorvát práve dostal informáciu, že jeho matka je chorá, takže sa rozhodol okamžite odletieť zo Záhrebu do Rijeky, aby ju videl.

Skryť Vypnúť reklamu

Najskorší možný let bol už plne rezervovaný, ale Selak povedal, že sa mu podarilo presvedčiť sympatickú leteckú spoločnosť, aby ho nechala s letuškou sedieť v zadnej časti lietadla.

Selak pripomenul, že jeho prvá skúsenosť s leteckou dopravou prebehla hladko až do momentu krátko pred pristátím, keď sa stalo nemysliteľné: Jedno z dverí lietadla sa nejakým spôsobom otvorilo.

Ako Selak popísla denníku The Telegraph v roku 2003: „Jednu chvíľu sme pili čaj a vzápätí sa dvere roztrhli a spolu s letuškou sme leteli v povetrí.“

Čoskoro lietadlo havarovalo a letuška, dvaja piloti a 17 ďalších cestujúcich zomrelo.

Selak však tvrdil, že zázrakom prežil po pristátí v stohu sena, ktorý stlmil jeho pád.

A to je len jeden zo siedmich neuveriteľných stretov so smrťou, ktorý som prežil, tvrdí Selak.

Skryť Vypnúť reklamu

Rok pred leteckou haváriou sedel vo vlaku zo Sarajeva do Dubrovníka, ktorý sa vykoľajil a narazil do ľadovej rieky.

Tvrdí, že napriek podchladeniu a zlomenej ruke odplával do bezpečia a prežil.

V roku 1966 bol pre zmenu v autobuse, ktorý sa skĺzol do rieky. Pri nehode zomreli štyri osoby, zatiaľ čo Selak bezpečne plával k brehu a utrpel iba menšie poranenia a modriny.

V rokoch 1970 a 1973 Selak údajne prežil dve podobné nehody, pri ktorých jeho auto spontánne začalo horieť, keď riadil vozidlo, a potom explodovalo tesne potom, ako utiekol do bezpečia.

Po 22 rokoch bez nehôd ho pri prechádzke v Záhrebe v roku 1995 zrazil autobus. Prežil, pochopiteľne.

Nasledujúci rok šiel autom v chorvátskych horách, keď sa zrazil s nákladiakom a jeho auto spadlo do 90-metrovej priepasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov však stihol vyskočiť a zachytiť sa o strom na okraji útesu, kým jeho auto padalo nadol.

Selak povedal denníku The Telegraph, že jeho priatelia sa nakoniec báli sadnúť si s ním do jedného vozidla, alebo dokonca byť blízko neho.

"Mnohí si o mne mysleli, že mám zlú karmu."

Jeden z jeho susedov to vraj komentoval lakonicky: „Keby som počul, že Frane si rezervoval let alebo vlak, zrušil by som to.“

Napriek tomu bol Frane Selak neustále optimistom.

„Dalo by sa na to pozerať dvoma spôsobmi,“ povedal v roku 2003. „Bol som buď najnešťastnejší muž na svete, alebo najšťastnejší. Radšej verím tomu druhému. “

"Viem len, že už nebudú žiadne nehody," dodal. „Teraz si užijem svoj život. Mám pocit, že som sa znovu narodil. Boh ma sleduje už celé tie roky. Diabol sa pustil do mučenia niekoho iného. “

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto optimistické slová majú racionálne zdôvodnenie: predniesol ich hneď potom, čo údajne vyhral jackpot v lotérii vo výške 600 000 britských libier (Wikipédia uvádza 600-tisíc libier, respektíve 900-tisíc eur).

Pochybnosti o zázrakoch

Frane Selak rozprával svojich sedem príbehov o zážitkoch blízkych smrti znova a znova do médií ako The Telegraph či Der Spiegel.

Ale keď sa jeho príbehy stali medzinárodnými vďaka rozhovorom, ktoré začal dávať po jeho výhre v lotérii, niektorí začali pochybovať o platnosti jeho neuveriteľných rozprávok.

Vo veku, keď sa dá všetko vygúgliť, tí, ktorí pochybujú o Selakových príbehoch, poukazujú na nedostatok úradných záznamov dokumentujúcich smrteľnú nehodu chorvátskeho lietadla v roku 1963 alebo smrteľnú nehodu vlaku v predchádzajúcom roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň pre BBC hovoril o svojej prvej nehode, že sa stala v roku 1957, a nie v roku 1962, a uviedol, že sa to stalo v autobuse, a nie vo vlaku.

Medzitým sa vo vlastných príbehoch Selaka objavili ďalšie nezrovnalosti.

Keď s ním The Telegraph v roku 2003 urobil prvý rozhovor, povedal, že v lotérii hrá roky, kým konečne vyhral.

Ale keď s ním The Telegraph hovoril znovu v roku 2010 (keď povedal, že väčšinu svojho lotériového bohatstva rozdal rôznym charitatívnym veciam), príbeh bol taký, že vyhral jackpot hneď na prvýkrát, ako začal podávať.

Rok jeho víťazstva v Lotte sa tiež niekoľkokrát zmenil.

Sú to všetko relatívne malé nezhody, ktoré by mohli byť ľahko výsledkom jednoduchých chýb, je však ťažké ich ignorovať, najmä keď pochybujete, že to všetko sa mohlo stať jednému človeku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdenie Selaka, že prežil vypadnutie z lietadla, nie je precedensom. Srbská letuška s názvom Vesna Vulović prežila pád z lietadla vo výške 33 300 stôp po tom, čo teroristi odpálili bombu, ktorá v roku 1972 rozbila lietadlo na oblohe nad vtedajším Československom.

Na rozdiel od prípadu Frane Selaka však príbeh Vesny Vulovićovej obsahuje viac ako dosť dokumentácie a správ, ktoré dokazujú, že je to pravda.

A to nie je prípad Frane Selaka.

To však neznamená, že určite klame alebo že médiá, ktoré zverejnili jeho príbeh, sa nevyhnutne mýlia.

Možno, že jeho príbeh obsahuje kombináciu pravdy a lží, možno novinári nesprávne pochopili niektoré podrobnosti, ktoré spôsobili nezrovnalosti, alebo snáď tí, ktorí svoje príbehy znovu preformulovali, omylom pridali nezrovnalosti, a tak znehodnotili pôvodnú výpoveď.

Skryť Vypnúť reklamu

Nech už je to akokoľvek, celá zbierka príbehov Frane Selaka je naozaj neuveriteľná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.