SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Z náhrobku zmizlo meno psa vojnového hrdinu z RAF. Bolo rasistické...

Nigger nebolo len meno psa veliteľa slávneho útoku britskej letky RAF na tri nemecké priehrady v roku 1943, ale aj krycie meno pre zničenie jednej z nich.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: RAF)

Nigger (Neger) na náhrobku? Neprípustné!

Na základni Royal Air Force v Scamptone zmizlo z náhrobku meno psa legendárneho letca a držiteľa najvyššieho britského vojenského vyznamenania Guya Gibsona, pretože je rasistické, píše server idnes.cz.

Veľkú diskusiu vo Veľkej Británii vyvolalo v minulých dňoch odstránenie mena psa z jeho náhrobku. Meno sa neobjavuje ani v článkoch britských médií, ktoré o tom informovali, niektoré ho úplne vypúšťajú a píšu o ňom ako o psovi búračovi hrádzí, iní ho uvádzajú ako N *****.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstránenie mena z náhrobku niektorí považujú za správne, pretože jeho meno bolo rasistické, ďalší však poukazujú na to, že je to prepisovanie histórie.

Nigger totiž nebolo len meno psa.

Nigger je pevne spätý aj s jednou z najslávnejších akcií RAF počas druhej svetovej vojny, operáciou Chastise.

Išlo o útok v noci z 16. na 17. mája 1943 na nemecké priehrady pomocou "skáčucích" bômb.

Špeciálne upravené rotačné bomby mali narušiť a prelomiť hrádze, masa vody potom mala spôsobiť nacistom veľké materiálne škody.

Celému podujatiu velil Niggerův pán Guy Gibson, veliteľ 617. peruti, ktorá bola pre túto špeciálnu a do istej miery aj samovražednú úlohu vytvorená.

Z devätnástich nasadených lietadiel sa ich z akcie nevrátilo osem, čo predstavovalo hrozivých 42 percent strát (priemerné straty bombardérov RAF boli počas 2. svetovej vojny 2,2 percenta, medzi novembrom 1943 až marcom 1944 boli 5,1 percenta a vôbec najvyššie straty počas jednej bombardovacie operácie okrem špeciálnych akcií RAF zaznamenala 30. marca 1944 pri nálete na Norimberg, keď straty boli 11,8 percenta, pozn. red.).

Skryť Vypnúť reklamu

A ako do toho zapadá Nigger? Nigger bol totiž volací znak pre zničenie hrádze priehrady Mohn, jednej z troch, na ktorú RAF onej noci útočila. Ďalšie boli Eder a Sorpe.

Operácia Chastise bola úspešná, pri útoku boli prerazené hrádze dvoch priehrad (Mohn a Eder), Sorpe bola poškodená len ľahko.

Škody, ktoré rozsiahle povodne spôsobili, boli pre Nemcov katastrofálne. Zničených bolo 125 tovární, strhnutých 25 mostov a 21 ťažko poškodených, odplavilo tritisíc hektárov ornej pôdy, zničených bolo niekoľko desiatok domov.

Železničná trať medzi Hagen a Kassel bola úplne zmetená, stanica Giflitz prakticky zmizla. Veľa ciest v okolí bolo fatálne zničených.

Narušené bolo zásobovanie vodou, čo sa odrazilo aj v priemysle.

K úplnému obnoveniu dodávok došlo až po niekoľkých mesiacoch - v auguste.

Skryť Vypnúť reklamu

Nacistické továrne za to obdobie vyprodukovali o 1,9 milióna ton ocele menej.

Pretrhnutie priehrad prinieslo aj straty na životoch. Čísla sa však rôznia - od 1 294 po 1 650. Časť z nich bolo zajatcov a väzňov (asi 750). Tiež uhynulo 6 500 hospodárskych zvierat.

Guy Gibson čoby veliteľ celej akcie dostal najvyššie britské vyznamenanie Viktóriin kríž. Ten počas druhej svetovej vojny obdržalo 27 letcov RAF a RCAF, celkom bol počas vojny udelený 182-krát.

Gibson sa konca vojny nedočkal, zahynul v 26 rokoch počas operačného letu nad Brémami 19. septembra 1944, keď havaroval pri Steenbergene v Holandsku. Počas vojny absolvoval viac ako 170 operácií.

Meno vymazané z filmu

Smutnou iróniou osudu je, že čierneho labradorského retrievera Niggera zabilo prechádzajúce auto v predvečer slávnej operácie, teda 16. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

Pes bol miláčikom celej jednotky aj vďaka svojej láske k pivu, ktoré pil v dôstojníckej miestnosti zo svojej misky.

Gibsonov pes Nigger sa objavil aj vo filme The Dam Busters z roku 1955.

V roku 1999 britská televízia ITV odvysielala cenzurovanú verziu, z ktorej bolo jeho meno vystrihnuté.

Kódové slovo Nigger pre úspešné dokončenie útoku na priehradu však vo filme zostalo.

V roku 2012 ITV3 odvysielala film s upozornením, že sa vo filme objavujú výrazy, ktoré môžu byť urážlivé a považované za rasistické.

Channel 5 však film vysielal bez akýchkoľvek úprav. V niektorých amerických verziách filmu bolo meno predabované na Trigger.

"Keď sme natáčali film, Nigger bol Nigger, ale dnes už niečo také hovoriť nemôžete," vyhlásil v roku 2005 v rozhovore pre BBC herec Richard Todd, ktorý vo filme The Dam Busters stvárnil Guya Gibsona.

Skryť Vypnúť reklamu

Nigger bolo ako meno psa v prvej polovici 20. storočia pomerne bežné. Volal sa tak napríklad pes zo slávnej výpravy Roberta Falcone Scotta, ktorý so svojím nórskym náprotivkom Roald Amundsenom bojoval o prvenstvo v dobytí južného pólu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

1 h
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

4 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

7 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

19 h