SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Štát môže na IT projektoch podľa Remišovej usporiť milióny eur

Navrhujú úplne zrušiť päť projektov a 48 by sa malo prepracovať. To by malo priniesť úsporu 158 miliónov eur.

	
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za Ľudí) Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za Ľudí) (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Štát môže na IT projektoch usporiť milióny eur.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR totiž už dokončilo audit 53 IT projektov.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii informovala ministerka investícií Veronika Remišová, navrhujú úplne zrušiť päť projektov, pričom dva projekty sa týkajú rezortu hospodárstva, dva ministerstva vnútra a jeden projekt je v rámci ministerstva investícií.

Ďalej 48 projektov navrhujú prepracovať.

To by podľa Remišovej malo priniesť úsporu 158 mil. eur. Bez ani jednej chyby nebol pritom podľa nej ani jeden IT projekt.

Digitalizácia a informatizácia je podľa Remišovej nevyhnutým prvkom rozvoja krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Za predošlé programovacie obdobie od 2007 do 2013 bolo investovaných 843 miliónov eur, pričom pravidlá v projektoch väčšinou určovali dodávatelia.

V rámci tohto balíka peňazí boli viaceré korekcie, projekty boli podľa Remišovej zle pripravené. Nakoniec štát musel v rámci eurofondov vrátiť 96 mil. eur a celkový dopad na štátny rozpočet bol 126 mil. eur.

Aktuálne v tomto roku má Slovensko vyčerpaných 108 mil. eur, čo je necelá pätina všetkých eurofondov. Ostáva tak podľa ministerky vyčerpať obrovský balík peňazí.

Chronickým problémom podľa štátneho tajomníka ministerstva investícií Mareka Antala je, že štát je rukojemníkom dodávateľov.

Rezort to chce zmeniť zmluvami, kde budú definované parametre, ako by proces dodávky mal vyzerať. Firmy musia zároveň preukázať odborné kapacity a nielen tie administratívne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď pustíme projekty, ako sú, preťažíme štátnu správu," povedal Antal.

A takisto sa podľa neho prehreje trh dodávateľov.

Ako však reagoval poslanec parlamentu a bývalý šéf Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, všetky schválené projekty prešli transparentným hodnotiacim procesom vrátane verejných híringov a schválenia v riadiacom výbore, kde majú zástupcov všetky rezorty, stavovské organizácie a aj Útvar hodnoty za peniaze, ktorého šéf hlasoval za drvivú väčšinu projektov.

"A každý jeden projekt bol aj v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy, ktorú v septembri 2016 schválili všetky odborné IT združenia vrátane Slovensko.Digital, ktorého vtedajší šéf je dnešným poradcom pani Remišovej," povedal Raši.

Celá alokácia na projekty informatizácie je už podľa Rašiho zazmluvnená a projekty musia byť hotové do roku 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka pozastavovaniu projektov Slovensku podľa neho hrozí, že budeme musieť vracať Bruselu stovky miliónov eur.

"Taktika pani Remišovej je jednoduchá, zruší projekty a tvrdí, že ušetrí peniaze. A to nie je pravda. Jeden zo zrušených projektov - Register mimovládnych organizácií - je už hotový, napĺňa sa, počíta s ním legislatíva," pokračoval Raši.

Očakával skôr, že Remišová predstaví nové projekty, ktoré posunú Slovensko dopredu.

Hoci ministerka si ešte chce ponechať priestor na rozhodnutie, či niektoré ďalšie projekty budú zrušené, zo zverejnených hodnotení je možné podľa Občianskeho združenie Slovensko.Digital predpokladať, že podstatná väčšina projektov bude pokračovať, a to s iba malými zmenami.

"Viaceré požiadavky často uvádzané v záveroch prehodnotenia považujeme za správne a dôležité pre zvýšenie šance na úspešný priebeh projektov, a to najmä požiadavku pokryť kľúčové role v projektoch vlastnými zamestnancami, uzatvárať štandardizované zmluvy podľa predlohy poskytnutej z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, alebo zamerať sa na úsporu nákladov," konštatuje sa v stanovisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri viacerých projektoch, najmä tých, ktoré majú dopad na celú verejnú správu, považuje občianske združenie za dôležité analyzovať stav v príslušnej oblasti podstatne hlbšie a očakávame od ministerstva ďalšie kroky v tejto oblasti skôr, než bude definitívne rozhodnuté o ďalšom pokračovaní týchto projektov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

34m
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

3 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

6 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

18 h