SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Marian Kočner: Nie som svätec, ale nie som ani vrah

Obhajcovia Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szabóa navrhujú ich oslobodenie spod obžaloby.

Marian Kočner.Marian Kočner. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Nie som svätec, ale nie som ani vrah.

Vo svojej záverečnej reči v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka to uviedol obžalovaný Marian Kočner.

Argumentoval najmä spochybňovaním svedka Petra Tótha, ktorého považuje za agenta tajnej služby.

Spochybňoval tiež tvrdenia Zoltána Andruskóa, ako aj spôsob, akým sa pracovalo s jeho telefónom pri extrakcii komunikácie cez aplikáciu Threema.

Marian Kočner sa pristavil pri svojej údajnej motivácii k vražde novinára potom, čo zverejnil analýzu o kauze Donovaly.

SkryťVypnúť reklamu

"Z tých serióznych analýz sa ani jedna neobjavila v obvinení a o pár týždňov to budú tri roky, odkedy som bol obvinený. V tej kauze sme sa nepohli ani o milimeter," uviedol.

V záverečnej reči si pomáhal aj vizuálnymi pomôckami, napríklad aj pri lustráciách Kuciaka. Obhajoba Kočnera prefotila pôvodný lustračný graf, v ktorom chýba jeho kompletná adresa. Správu Petrovi Tóthovi s adresou preto považuje za dodatočne doplnenú do jeho komunikácie.

Marian Kočner extenzívne rozprával aj o Tóthovi, ktorý podľa jeho slov opakovane klame a vymýšľa si. Naďalej ho považuje za agenta v legalizácii, čo má potvrdzovať aj výpoveď Miroslava Kriaka, ktorý pre Tótha realizoval sledovanie novinárov a politikov.

Kočner zároveň upozornil, že sa v spise nachádza informácia o tom, že Tóth dostal od neznámej spoločnosti sídliacej v Spojených arabských emirátoch po vražde 50 000 eur, a následne sa mu vyplácalo mesačne 5 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Súhlasí so splnomocnencom poškodených Danielom Lipšicom, ktorý uviedol, že si sledovanie novinárov nemohol Tóth financovať sám.

Na margo Zoltána Andruskóa skonštatoval, že dopĺňal svoju výpoveď postupne podľa toho, čo sa publikovalo v médiách.

To, že je klamár, má dokazovať aj jeho nepotvrdené obvinenie voči Kočnerovi v kauze smrti televíznej redaktorky Leony Kočkovičovej Fučíkovej.

Kočnerovi prekáža aj spôsob, akým Europol narábal s jeho telefónmi pri extrakcii dát z Threemy. Vyčíta nezrovnalosti vo forenzných správach.

"Nie som neinteligentný hlupák, ktorý by si neuvedomoval, čo vražda novinára spôsobí," poznamenal Marian Kočner.

Ku koncu záverečnej reči kritizoval splnomocnencov, ktorí podľa neho absenciu dôkazov kompenzovali emóciami. Následne na to sa postavil a otočil smerom k predsedníčke senátu Ružene Sabovej.

SkryťVypnúť reklamu

"Verím, že medializácia tohto prípadu, politika a emócie zostávajú za dverami tejto súdnej siene. Verím, že rozhodnete na základe nesporných faktov a dôkazov," uzavrel.

Obhajca Kočnera navrhuje jeho oslobodenie

Reťaz dôkazov, ktorú popisuje obžaloba v prípade kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, sa podľa obhajcu Mariana Kočnera Mareka Paru pretrháva. Obhajca navrhol oslobodiť Kočnera spod obžaloby.

Vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde sa Para sústredil najmä na Zoltána Andruskóa. V prípade vraždy novinára mu pripisuje inú úlohu ako sprostredkovateľa. Zároveň tvrdí, že dostával nezákonné výhody.

Dokazovať to má Andruskóove tvrdenie o sľube prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimíra Turana o osemročnom väzení. Turan to odmietol, čo Para považuje za prejav nedôvery prokurátora voči korunnému svedkovi.

SkryťVypnúť reklamu

"Klamstvá Andruskóa milosrdne nazýva prokurátor omylmi," doplnil obhajca.

Para upozorňoval na údajné rozpory medzi tvrdeniami Andruskóa a neprávoplatne odsúdeného strelca Miroslava Marčeka. Ilustroval to na fotkách zo sledovania novinárov, ktoré podľa obžalobnej verzie Marček opoznal.

Para to odmieta a tvrdí, že s fotkami nebola urobená riadna rekognícia, kde by sa mu ukázali aj iné fotky.

Prekáža mu aj to, že Andruskó bol vylúčený na samostatné konanie, čím sa mu znemožnil prístup do spisu a možnosť poukazovať na rozdielnosť Andruskóových výpovedí v priebehu vyšetrovania.

V záverečnej reči sa venoval aj správam cez aplikáciu Threema a údajným šifrám. Šifry sa podľa neho dajú vybrať z hocijakého slova. Rovnako pri Threeme upozornil, že si Alena Zsuzsová s Marianom Kočnerom písali o možných vrahoch novinára, čo má dokazovať, že to nemohli byť oni.

SkryťVypnúť reklamu

"O mojom klientovi píšu novinári od 90. rokov," spochybňoval Para aj motív na vraždu Kuciaka.

Tvrdil tiež, že motív je príliš všeobecný a pripadá do úvahy aj iná publikačná činnosť Kuciaka. Mal na mysli teóriu, podľa ktorej stáli za vraždou podvodníci s DPH z južného Slovenska a Maďarska, s ktorými spájal Andruskóa.

Para sa v záverečnej reči venoval rovnako ako prokurátor Turan aj médiám.

"Ak bol môj klient od začiatku vysnívanou verziou, tak za akú inú verziu by mohol dostať Andruskó takú istú výhodu?" pýtal sa obhajca.

S médiami spojil aj splnomocnencov poškodených Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu, ktorí podľa neho diktovali novinárom, čo o procese písať, a od rozsudku nad Miroslavom Marčekom už diskutovali nie o vine Mariana Kočnera, ale iba o tom, aký trest má dostať.

SkryťVypnúť reklamu

"Celková sústava nepriamych dôkazov musí byť uzavretá tak, že musí viesť k jedinému skutkovému záveru a musí vylučovať akýkoľvek iný záver. Toto kritérium pri Kočnerovi splnené nie je," uzavrel Para.

Obhajkyňa Tomáša Szabóa navrhuje oslobodenie, Kuciaka mal ísť len zbiť

Obhajkyňa Tomáša Szabóa Ivana Kochanská navrhuje oslobodenie jej klienta.

Tvrdí, že neprišiel do Veľkej Mače vraždiť, išiel iba Jána Kuciaka zbiť. Neskôr mu mal Miroslav Marček oznámiť, že sú v dome dve mŕtve osoby.

Vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde sa venovala najmä nezrovnalostiam vo výpovedi Miroslava Marčeka k vraždám Kuciaka aj podnikateľa Petra Molnára.

Spochybňovala Marčekovu výpoveď v súvislosti s tým, ako mal Kuciaka zastreliť aj samotné miesto činu. Poukázala na rozpory medzi jeho opisom udalosti a výpoveďami znalcov a súdnych lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí tiež, že Tomáš Szabó prišiel Kuciaka iba zbiť. Návštevy Veľkej Mače pred skutkom vysvetľuje tým, že si bol obhliadať babetu, ktorú si vyhliadol v inzeráte.

Tak ako jej kolegovia aj Kochanská spochybnila výpoveď Zoltána Andruskóa. Nerozumie, ako si podnikateľ nemohol spomenúť, koľko peňazí presne za vraždu dostal.

"Marian Kočner bol úspešný podnikateľ, zaiste si mohol najať na sprostredkovanie vraždy niekoho iného než Alenu Zsuzsovú," poznamenala tiež Kochanská.

Obhajkyňa Aleny Zsuzsovej navrhuje oslobodenie

Obhajkyňa Aleny Zsuzsovej Júlia Vestenická navrhla senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), aby oslobodil jej klientku spod obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Navrhla tiež vypočuť Lászloá Krecsíka, Borisa Gatiala a Dušana Kracinu, čím sa pripojila k teórii o maďarskej stope vo veci vraždy novinára.

SkryťVypnúť reklamu

Krecsík mal predať Zoltánovi Andruskóovi zbraň na vraždu novinára.

Gatial je podnikateľ, o ktorom vypovedal, že korumpoval exministra práce Jána Richtera a exministerku vnútra Denisu Sakovú v súvislosti s vybavovaním pracovných povolení pre cudzincov.

Kracina zas podľa Andruskóa zháňal v Maďarsku bieleho koňa, ktorý by sa k vražde novinára priznal.

Vestenická rovnako ako Kočnerov obhajca Marek Para spochybňovala Andruskóovu výpoveď.

Takisto kritizovala i zmenu jeho procesného postavenia z obvineného na svedka, čo znemožnilo konfrontovať jeho predchádzajúce výpovede z vyšetrovania.

Vestenická tiež upozornila na údajné kopírovanie jeho výpovedí policajtmi, čo majú dokazovať rovnaké preklepy v zápisniciach.

Vo vzťahu k motívu na vraždu si obhajkyňa myslí, že došlo k opomenutiu skutočností viažucich sa k práci Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad uviedla výpoveď šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, ktorý pred vyšetrovateľom označil Kuciakovu prácu o Vadalovcoch za "najtoxickejšiu vec, na ktorej pracoval jeden a pol roka".

Na súde sa však podľa Vestenickej sústredil len na obžalovaného Mariana Kočnera.

Vestenická sa tiež venovala telefonátu medzi Kuciakom a Kočnerom. Odmieta, že by šlo o vyhrážky, a tvrdí, že Kočner sa iba novinára pýtal, ako by sa mu páčilo, keby zisťoval informácie o jeho rodine.

To, že by sa Kuciakovi venoval špeciálne a správal sa k nemu inak ako k ostatným novinárom, podľa nej spochybňuje aj záznam z tlačovej konferencie, ktorý sa prehrával na súde.

Odmietla aj šifry v komunikácii cez aplikáciu Threema, ktoré našli prokurátor a splnomocnenci poškodených.

SkryťVypnúť reklamu

"Alena Zsuzsová komunikovala o zuboch aj pol roka po skutku, keď bol Kočner už vo väzbe," tvrdí Vestenická.

Údaje zo staníc telekomunikačných operátorov tiež podľa nej nedokazujú, že sa Kočner so Zsuzsovou deň po vražde novinára stretli z dôvodu vyplatenia peňazí, ako tvrdí obžaloba.

Konštatovanie kriminalistu z oblasti IT Dušana Mikulaja, že sa mohli stretnúť, nepovažuje za dostatočné. Rovnako argumentovala tvrdením banky, že si Marian Kočner nevybral deň po vražde peniaze.

"Je nesporné, že prokuratúra neuniesla dôkazné bremeno," myslí si obhajkyňa a navrhla Alenu Zsuzsovú spod obžaloby v celom rozsahu oslobodiť.

Rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vynesie senát Špecializovaného trestného súdu 5. augusta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu